ADOP-2000 Ateş Destek Otomasyon Sistemi

ADOP-2000, ASELSAN’ın ateş destek ürün ailesinden sistemlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan bir sistemler sistemidir. ADOP-2000 sistemi, komutanın uygun hedefi uygun zamanda uygun silah sistemi ve uygun mühimmat ile ateş altına almak için gerekli planları yapmasını, uygulamasını ve muharebe sahasındaki ateş destek unsurlarının azami etkinlikle kullanılmasını sağlıyor.

ADOP-2000, komutanın uygun hedefi uygun zamanda uygun silah sistemi ve uygun mühimmat ile ateş altına almak için gerekli planları yapmasını, uygulamasını, muharebe sahasındaki ateş destek unsurlarının azami etkinlikle kullanılmasını sağlayan bir C4I sistemidir.

ADOP-2000 Projesi kapsamında, ileri gözetleyici ve silah seviyesinden kolordu seviyesine kadar, hedef tespit, analiz, planlama, icra ve kontrol fonksiyonlarını yerine getiren, ateş destek unsurları ile diğer muharebe sahası fonksiyonel sistemleri (manevra, hava savunma, istihbarat ve elektronik harp ve muharebe hizmet desteği gibi) arasında sayısal iletişim sağlayan sistemler taktik sahada birlikte entegre çalışmak üzere tesis ediliyor.

ADOP-2000, silahların (toplar, havanlar ve çok namlulu roketatarlar) ve hedef tespit radarlarının ateş desteğinin otomasyonuna dahil olmasını sağlarken bu silahlar için teknik ateş idare fonksiyonlarının gerçekleştirilebilmesine imkan sağlar. Ayrıca ADOP-2000, meteoroloji ölçümü ve topografik yer ölçme gibi görevlerin doğru, hasas ve hızla icra edilmesini, elde edilen verilerin sayısal ortamda diğer sistemlere aktarılmasını sağlar.

ADOP-2000 SİSTEMİ

ASELSAN tarafından geliştirilerek Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hizmetine sunulan Ateş Destek Sistemlerinin, bu alanda dünyanın en gelişmiş sistemleri arasında bulunduğu kaydedildi.

ASELSAN, ateş desteği alanında K.K.K.lığının ADOP-2000 şemsiye projesi ve bununla bağlantılı olarak yürütülen diğer projeler kapsamında, Taktik Ateş İdare Komuta Kontrol Sistemi (TAİKS), Batarya Ateş İdare Sistemi (BAİKS-2000), Havan Ateş İdare Sistemi (HAİKS), Ateş Destek Tim Karargahı (ADESTİM), İleri Gözetleyici Sistemleri, Yer Ölçme Haber Merkezi (YÖHM) Sistemi ve Yer İstikamet Tespit Postası (YİTP) Sistemi, Topçu Meteoroloji Sistemi (TOMES), 155 mm Kundağı Motorlu FIRTINA Obüsü Atış Kontrol ve Ateş İdare Sistemi, Çekili Obüs Atış Kontrol ve Ateş İdare Sistemleri, Çok Namlulu Roket Atar Ateş İdare Sistemi, İlk Hız Ölçme Radarı (İHÖR), Kara Gözetleme Radarı (ARS-2000) v.b. bir çok sistemle uyumlu bir şekilde çalışabilecektir.

Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında “Ateş Destek Otomasyon Sistemleri” projesinin tedariki maksadıyla 2016 yılında 200 milyon dolarlık sözleşme imzalandı.

ADOP 2000 İLERİ GÖZETLEYİCİ
ADOP 2000 – Topçu Meteoroloji Sistemi

ADOP-2000 sistemleri ile donatılan birlik sayısı yirmiye, teslim edilen toplam sistem sayısı 1.100’ün üzerine ulaştı.

ADOP-2000 Sistemi ikinci parti teslimatı tamamlandı. ADOP-2000, kolordunun, kolorduya bağlı tugay ve alayların ihtiyaç duyduğu ateş desteğinin, diğer muharebe sahası fonksiyonları ile bütünleşik olarak etkin, hızlı ve ekonomik şekilde karşılamasını sağlıyor.

ADOP 2000 İLERİ GÖZETLEYİCİ

Teslim edilen sistemler aşağıda listelen-mektedir.

• Kolordu Taktik Harekât Merkezi Ateş Destek Elema-nı
• Tugay Taktik Harekât Merkezi Ateş Destek Elemanı
• Topçu Alayı Karargâhı
• Topçu Taburu Karargâhı
• Topçu Alayı Ateş İdare Merkezi
• Kolordu Topçu Alayı Topçu Taburu Ateş İdare Mer-kezi (Kamyonlu)
• Tugay Topçu Taburu Ateş İdare Merkezi
• Manevra Taburu Ateş Destek Koordinasyon Merke-zi
• Bt./Tk. Ateş İdare Merkezi
• Tabur Ağır Havan Takımı Ateş İdare Merkezi
• Bölük Havan Kısmı Ateş İdare Merkezi
• Havan Komutanı Mesaj Ünitesi
• İleri Gözetleyici Mesaj Ünitesi
• Uygulama Ortamı (Dershane)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code