İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füze 

İHA-230, Roketsan tarafından geliştirilen ve gece ve gündüz operasyonları için tasarlanmış bir Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füzedir. TRG-230 füzesi dinamikleri baz alınarak geliştirilmiştir. Sabit kara, deniz hedefleri, hava savunma radar ve haberleşme sistemleri, hafif zırhlı kara veya deniz araçları, komuta merkezleri ve fırsat hedefleri gibi çeşitli hedeflere karşı etkin bir güç oluşturur.

İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füze

Füzenin operasyonel kullanım alanı, füzenin bırakıldığı hız ve irtifaya bağlı olarak değişmekle birlikte 150+ km’dir. İHA-230’un parçacık etkili harp başlığı bulunmaktadır ve farklı hedef tiplerine karşı harp başlığı varyantları mevcuttur. Sistem, İHA’dan ayrılmadan önce ateşleme hazırlık işlemlerini yaparak göreve hazırlanmaktadır. İHA’dan bırakıldıktan sonra ise havada belli bir süre serbest düşüş yapar ve katı yakıt motorunu otonom olarak ateşleyerek hedefe süpersonik hızlarda ilerler. Havadan karaya balistik süpersonik bir füze olan İHA-230, ses hızının çok üstünde bir hıza sahiptir. Bu da hedeflere çok kısa sürede ulaşarak hedefi yok edebilme kabiliyeti sağlar.

İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füze

İHA-230, karşı önlemlere karşı GNSS destekli ataletsel güdüm yeteneği ile hedefe hassas şekilde yönlenebilir. İHA-230’un hassasiyeti, hedefleri vurma kabiliyetini artırır. Sistem, at-unut özelliği ile çalışır ve düşman mevzilerinin derinlerine girmeden kritik görevlerde kullanım imkânı sunar.

Teknik özelliklerine bakıldığında, İHA-230’un operasyon menzili 150+ km (irtifa ve hıza göre değişken), harp başlığı ise 42 kg parçacık etkili, zırh delici ve termobarik seçeneklerle donatılmıştır. Ağırlığı 225 kg olan füzenin boyu ise 3.4 metredir.

İHA-230, AKINCI, AKSUNGUR gibi TİHA’lar ile KIZILELMA gibi hava platformlarına entegre edilebilir. Ayrıca, envanterdeki silahlı kara araçları, insansız kara araçları, MİLGEM sınıfı gemiler ve SİDA’lar gibi deniz platformlarına da entegre edilebilir. İHA-230’un teknik özellikleri ve kabiliyetleri sürekli olarak geliştirilmekte olup, stratejik öneme sahip bir füze sistemidir.

İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füze

Teknik Özellikler

  • Operasyon Menzili: 150+ km (*irtifa ve hıza göre değişmektedir)
  • Harp Başlığı: 42 kg Parçacık Etkili, Zırh Delici ve Termobarik Seçenekli
  • Ağırlık: 225 kg
  • Boy: 3.4 m
  • Hedef Seti: Mobil ve Yerleşik Düşman Hava Savunma Unsurları, Radar veya Haberleşme Unsurları, Komuta Merkezleri, Hafif Zırhlı Kara Araçları ve Diğer Hedefler
  • Kullanılabilecek Hava Platformları: AKINCI, AKSUNGUR vb. TİHA’lar, KIZILELMA
  • Kullanılabilecek Kara Platformları: Envanterdeki Silahlı Kara Araçları, İnsansız Kara Araçları
  • Kullanılabilecek Deniz Platformları: MİLGEM sınıfı Gemiler, SİDA’lar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir