MELTEM-3 Deniz Karakol Uçağı Projesi

Meltem-3 projesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın deniz karakol uçağı ihtiyacına yönelik başlatılan çalışmalar neticesinde, ATR72-600 uçaklarının montaj ve modifikasyonları TUSAŞ tesislerinde devam etmektedir.

TUSAŞ’ın İtalyan Alenia Aermacchi S.p.A firması ile Temmuz 2012’de imzaladığı anlaşma çerçevesinde 6 adet ATR72-600 uçağı deniz karakol uçağına dönüştürülecektir. MELTEM Projelerinin sonuncusu olan MELTEM-III projesi ile 2013 yılı içerisinde 2 adet ATR-72 600 Genel Maksat Uçağı envantere girmiştir. Proje kapsamında 2017-2018 yıllarında 6 adet ATR-72 600 Deniz Karakol uçağına sahip olunması da hedefleniyor. Meltem-3 projesi kapsamında geriye kalan 6 uçağın montaj ve modifikasyonları TUSAŞ/TAI tesislerinde tamamlanacaktır.

MELTEM-3 ATR-72 600 DENİZ KARAKOL UÇAĞI

Uçakların yapısal ve elektriksel tadilatı ile sistem testleri, Entegre Lojistik Destek aktiviteleri TUSAŞ tarafından gerçekleştirilecektir. Deniz karakol uçaklarının su üstü devriye ve su altı hedeflerini yani denizaltıları vurma özelliklerine sahiptir.

Uçaklarda bulunacak sistemler

Gelişmiş Komuta Kontrol ve Seyrüsefer Sistemi. Suüstü ve Hava Radarı. IFF Sorgulama Sistemi. Elektronik Harp Sistemi. Kızılötesi Görüntüleme Sistemi. Manyetik Anomali Tespit Sistemi. Akustik Sistemi. Sonoboy Düşürme Sistemi. Kendini Koruma Sistemi. Gelişmiş Muhabere ve Link Sistemleri. Torpido Atış Kontrol Sistemi. Deniz Üzeri Arama Kurtarma Destek Sistemi.

MELTEM-3 ATR-72 600 DENİZ KARAKOL UÇAĞI

Son gelişmeler; Meltem-3 Projesi kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınması planlanan 6 adet P-72 deniz karakol uçağının kabul test faaliyetlerine 2020 son çeyreğinde başlanarak devam etmektedir. Yapılan testlerde P-72 karakol uçağının 2 hafif torpido ile silahlandırıldığı görülmektedir. İlk uçağın kabulünün 2020 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenmekte olup, kalan uçak teslimatlarının 2022 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen MELTEM-3 Projesinde ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı, düzenlenen törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. MELTEM Projemiz kapsamında teslimatların tamamlanmasıyla deniz karakol uçaklarımızın sayısı 12’ye çıkacak.

LEONARDO firması ile ASELSAN arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı P-72 Deniz Karakol Uçaklarına hava cihazı tedarik edilmesine yönelik olarak, 2009 yılında sözleşme imzalandı. Sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından,

 • IFF Mod 5/S Cevaplayıcı,
 • Uzak Komuta Birimi,
 • Hava Telsizi,
 • Pilot Arama Kurtarma Sistemi,
 • Termal Sensörlü Gece ve Gündüz Görüş FLIR Sistemi,
 • Çok Fonsiyonlu Görüntüleme Sistemi,
 • GPS Entegreli Seyrüsefer Sistemi,
 • Kontrol Görüntüleme Birimi,
 • Yazılım Yükleme Cihazı,
 • Arayüz Kartı,
 • ASES-235M Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi,
 • Yer Analiz Destek Merkezi,
 • O-Seviyesi Destek Teçhizatı,

teslimatları gerçekleştirildi. MELTEM-3 projesi kapsamında ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı kabulüne ilişkin teslimat töreni TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirildi.

MELTEM-1 ve MELTEM-2 Projeleri

MELTEM-1 projesi ile 6 adet CN-235 uçağı 2001-2002 yıllarında Türk Deniz Kuvvetleri envanterine dahil edilmiştir. Modifikasyonları 2004 yılında başlamıştır

MELTEM-II Projesi kapsamında gelişmiş komuta kontrol ve modern keşif gözetleme sistemleri ile donatılan CN-235 D/K uçakları 2013 yılı itibariyle teslim alınmış, denizdeki dost ve müttefik unsurlarla müşterek veya müstakil olarak, gece-gündüz her türlü şartta etkin olarak görev yapılmaya başlanmıştır.

MELTEM-2 CN-235 D/K DENİZ KARAKOL UÇAĞI
MELTEM-2 CN-235 D/K DENİZ KARAKOL UÇAĞI
MELTEM-2 CN-235 D/K DENİZ KARAKOL UÇAĞI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir