Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) askeri öğrenci başvuru şartları

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) askeri öğrenci başvuru şartları (2018 YILI)

Mili Savunma Üniversitesi başvuru koşulları, kariyerini Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde gerçekleştirilecek olan askeri öğrenci alımı başvurusu, Milli Savunma Üniversitesi genelinde gerçekleştirilecek. Peki, Milli Savunma Üniversitesi başvuru işlemi nasıl yapılacak? İşte, mülakat ve sınavlar hakkında merak ettiğiniz her şeyin detayları

Milli Savunma Üniversitesi başvuruları için süreç dün başladı. MSB memur alımı ilanı için ilanın yayımlanmasının ardından ÖSYM’nin resmi sayfası üzerinden başvuru kılavuzu yayınlandı. Personel temin sürecinde adaylar ön başvuru, başvuru, kayıt-kabul, uygulamalı sınav, mülakat sınavı, sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından geçecekler. Peki Milli Savunma Üniversitesi başvuru şartları neler?

Milli Savunma Üniversitesi başvuru işlemleri 9 Ocak itibariyle ÖSYM internet sitesi aracılığıyla alınmaya devam ediyor. Askeri okullar için Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri öğrenci alımı yapacak olan Milli Savunma Üniversitesi, aynı zamanda Astsubay Meslek Yüksekokulu için de başvuruları kabul edecek. Peki, TSK için yetiştirilecek olan askeri okul başvuru şartları neler olacak? İşte, merak edilen Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) yaş sınırı, mülakat ve sınavlar hakkında tüm bilgiler

Milli Savunma Üniversitesi, ÖSYM tarafından askeri okul başvuru işlemlerini 15 Şubat tarihine kadar almaya devam edecek. Gençlere, üniversite eğitimini askeri okullarda yaparak subay ve astsubay olma şansını tanıyan Milli Savunma Üniversitesi, mülakat bilgilerini ve yaş sınırını kılavuz dahilinde açıkladı.

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ SINAVI NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

Milli Savunma Üniversitesi için ÖSYM’nin düzenleyeceği sınav, 18 Mart 2018 Pazar günü tüm il merkezlerinde yapılacak, saat 10.15’te başlayacak ve 135 dakika sürecek.

Gerçekleştirilen sınavın sonuçları yalnızca sınavın yapıldığı yıl için geçerli olacak.

Bu sınavın sonuçları diğer yükseköğretim kurumlarına yerleştirme/yatay, dikey geçiş vb. işlemlerde kullanılamayacak.

YAŞ SINIRI VE GENEL BAŞVURU KOŞULLARI NELER OLACAK?

MSÜ’ye başvuruda bulunmak isteyen adaylarda yaş sınırı ve genel olarak şu kriterler aranacak;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

* Harp Okullarına (HO) bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.

* Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (1998 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak (1997 ve sonrası doğumlu),

* Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2018 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2016 ve 2017 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar),

Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için ÖSYM Başkanlığınca 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak 2018-MSÜ Sınavına katılmış ve Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek çağrı taban puanı almış olmak.

YAZILI SINAVDA NELER SORULACAK?

Milli Savunma Üniversitesi adına gerçekleştirilecek sınavda, adaylara, ortaöğretim düzeyinde, beş seçenekli çoktan seçmeli 120 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır.

Beş seçenekli çoktan seçmeli 120 soru

* Her aday için Ağırlıklı puanlar kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek adayların;

– MSÜ-SAYISAL (SA),

– MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA),

– MSÜ-SÖZEL (SÖ),

– MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşturulacaktır.

FİZİKİ YETERLİLİK MÜLAKATINDA PERFORMANS KOŞULLARI NELER OLACAK ?

Fiziki yeterlilik mülakatına katılım sağlayacak olan kadın ve erkek adayların barfikste açık tutuşta bekleme, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve 400 metre koşu performansları değerlendirilecek. İşte, kadın ve erkek adaylarda aranan performans koşulları;

Fiziki Yeterlilik Testinde 5 branşın 4’ünden 1 (bir) ve üzeri puan almak zorunludur, 2 ve daha fazla branştan puanı hesaplanmayan veya 0 (sıfır) puan alan aday not toplamına bakılmaksızın elenir. Aday puan alamadığı branş veya branşlardan bir defaya mahsus olmak üzere itiraz sınavına girebilir.

Adayın aldığı puanların toplamı Fiziki Yeterlilik Testi puanını oluşturur.

HANGİ OKUL HANGİ PUAN TÜRÜNE GÖRE ALACAK?

Harp Okulları bünyesinde yer alan her branşın puan türleri farklı olacak. İşte, İstediğiniz okula girebilmek için hangi puan türlerine sahip olmanız gerektiğini ifade eden tablo;

ÖSYM BAŞVURUSU NE ZAMANA KADAR YAPILACAK?

ÖSYM, Milli Savunma Üniversitesi askeri öğrenci aday belirleme sınavı için başvuru ekranını yayımladı. Başvuruya dair duyuru ise şu şekilde yapıldı;

“2018-2019 eğitim-öğretim yılında Milli Savunma Üniversitesince 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılacak askeri öğrenci adaylarını tespit etmek amacıyla ÖSYM tarafından 18 Mart 2018tarihinde Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı  (2018-MSÜ) yapılacaktır. Sınava başvurular, 9 Ocak-15 Şubat 2018 tarihleri arasında alınacak olup adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıylaveya bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapacaklardır. ”

Adaylar, başvurularını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav ücreti 80 TL olarak belirlenmiştir. Sınav ücreti ödeme işlemleri 16 Şubat 2018 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

Başvuru için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Lütfen başvuru yapmadan önce haberimizi veya kılavuzu dikkatlice okuyunuz.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM BAŞVURULARI SONRASINDA SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

Başvuruların 9 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında alınmasının ardından, sürecin nasıl ilerleyeceği kılavuzda yer aldı.  Adayların başvurusunu tamamlaması ve tercihlerini gerçekleştirmesinin ardından, 11 Haziran 2018 tarihinde başvurusu kabul edilenlerin ilanı gerçekleştirilecek. İşte, o sürecin tablo halindeki detayları;

* 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında Harp Okullarına kesin kayıt yaptıran öğrencilere “İngilizce Seviye Belirleme Sınavı” uygulanacak,

* Her okul için belirlenecek kontenjanlar dahilindeki sayı kadar öğrenci hazırlık sınıfından muaf tutularak 1’inci sınıfa başlatılacaktır.

BAŞVURUSU KABUL EDİLENLER İKİNCİ AŞAMAYA ÇAĞRILACAK

Başvurusu kabul edilen adaylar, ikinci aşama için Kara Harp Okulu Komutanlığı’na davet edilecek. Bu aşama sağlık raporu bölümü hariç iki gün sürecek.

Birinci gün; Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Psikomotor Testi (Hava Harp Okulu adayları için), Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), ikinci gün mülakat sınavları ve Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacaktır.

Adaylar tercih ettiği okullara Aday Değerlendirme Puanına göre tercih öncelikleri dikkate alınarak yerleştirilecektir.

ADAY DEĞERLENDİRME PUANI NEDİR?

*Üniversite Sınavı Puanı: Harp Okulları için 2018-AYT, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2018-TYT ve Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu için 2018-TYT ve Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı puanı,

*Fiziki Yeterlilik Testi Puanı ve Mülakat Puanından oluşmaktadır.

ADAYLARA İNGİLİZCE BELİRLEME SINAVI UYGULANACAK

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında Harp Okullarına kesin kayıt yaptıran öğrencilere “İngilizce Seviye Belirleme Sınavı” uygulanacak,

Her okul için belirlenecek kontenjanlar dahilindeki sayı kadar öğrenci hazırlık sınıfından muaf tutularak 1’inci sınıfa başlatılacaktır.

HEM ASTSUBAY MYO HEM DE HARP OKULUNA BAŞVURU YAPILABİLECEK

Yerleştirme işlemlerinde adayın Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okulu tercihleri ayrı ayrı değerlendirilecektir. Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okullarının yerleştirmeleri ayrı ayrı olmak koşulu ile ilk tercihi dışındaki tercihine yerleştirilen aday öncelikli tercihlerinde sıra gelmesi durumunda aday isterse öncelikli tercihine geçebilecektir.

BOY VE KİLO DENGESİ NASIL OLACAK?

Boy ve kilo tablosunu kılavuzun içerisinde yayımlayan MSÜ, detayları tablo olarak paylaştı;

1) 19 yaş ve üzeri kadınlar hakkında tablonun ilk dört satırı, 19 yaş ve üzeri erkekler hakkında tablonun ilk iki satırı uygulanmaz.

2) 19 yaşından küçük kadınlar hakkında tablonun kırkikinci (kırkiki dahil) satıra kadar olan bölümü, 19 yaşından küçük erkekler hakkında tablonun yirmidokuzuncu (yirmidokuz dahil) satıra kadar olan bölümü uygulanır.

3) Ağırlık alt ve üst sınırlarının hesaplanmasında vücut kitle indeksinin alt sınırı 19 (kg/m²), üst sınırı 26 (kg/m²) olarak esas alınmıştır.

4) Vücut Kitle İndeksi = Ağırlık/Boy (kg/m²) formülü üzerinden hesaplanmıştır.

5) Hava Harp Okulu adayları için uygulanacak boy-kilo sınırları tablodaki 165 cm -190 cm (dahil) arasında olacaktır.

 2018 YILI

Kaynak: Hürriyet

318 thoughts on “Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) askeri öğrenci başvuru şartları

  1. 2024-MSÜ SINAVINA KATILMAYAN VE BELİRTİLEN KOŞULLARDA 2024-YKS BAŞVURULARINI GERÇEKLEŞTİRMEYEN ADAYLARIN TERCİH YAPMALARI SİSTEM TARAFINDAN ENGELLENECEĞİ İÇİN BU MÜMKÜN OLMAYACAKTIR

   1. merhaba hava harp okuluna girmek istiyorum fakat ancak seneye halledebilirim seneye yaşım21 olarak gözükecek bir sıkıntı teşkil edermi teşkil ederse kara harp okuduktan sonra askeri f16 pilot olabilirmiyim veya dış kaynaktan

 1. Babamın sabiklari var. Benim içim sorun teşkil edermi. Yada hangi suclar sorun olur. Bir çok yerde 1. Derece yakına bakıldığı söyleniyor bazı yerlerde kişi ve eşine

  1. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu’nun “Hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacaklar” başlıklı 3. maddesi uyarınca, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yalnızca kişinin kendisi hakkında yapılacak olup herhangi bir kan veya sıhri hısım ile yakınlar hakkında hiçbir araştırma ve soruşturma yapılamayacaktır.

 2. Sol parmağımda kalıcı hasar kayıtlı kırık var ve parmağım bükülemeyecek bu MSÜ ye girmem için engel midir?

 3. Merhabalar boyum 160 kilom 55 skolyoz hastasıyım platinlerim var ancak ameliyatla aldırabilirim ve tekrar nüksetmez. Mülakatlarda elenmeme sebep olur mu? Ameliyat izim sırtımda 20-30 cm arası fakat estetik dikiş. Sizce kesin mülakatlarda elenir miyim? Diğer tüm şartlara en azından Kara Harp için uyuyorum en azından deme sebebim boyumun HHO karşın küçük olması lütfen cevap verin. Cevabınızı bekliyorum sınava da ona göre gireceğim kendime inanıyorum sadece sağlığım buna elverir mi diyr merak ediyorum.

  1. Hayatınızı sitemiz üzerinden gelecek yorumlara göre şekillendirmeyin lütfen. Biz sadece bildiğimiz kadarıyla insanları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Durumunuzun doktorlar tarafından değerlendirilmesi ve sağlık yönetmeliğine göre karar verilmesi gerekir. Kendinize inanıyorsanız elinizden geleni yapmalısınız.

 4. Selam aleyküm 12 sınıfım mesela sınava girdik ve kazandık marta zaten sınav sonuçları açıklanıyor ben zaten haziranda mezun oluyorum nasıl olcak sınavdan sonra hemen çağırıyorlar mı

  1. Aleyküm Selam. Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam eden adayların 2024 yılında Harp Okulu ve Asb.MYO’nun kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar okudukları okuldan mezun olmaları gerekmektedir.

 5. Merhabalar bende skolyoz var 15 derecelik ama postürüm de herhangi bir sıkıntı yok . Asla belli değil ve beni fiziksel olarak da günlük yaşamda da şuanlık sıkıntı yaratmıyor. Hava harp istediğim için de mülakatlar da sorun olur mu ? . Ayriyeten de zaten sporcuyum sayısaldan giriş yapacağım bu sene , bana sıkıntısı olur mu ?

  1. Durumunuzun doktorlar tarafından sağlık yönetmeliğine göre değerlendirilerek karar verilmesi gerekir.

   Sağlık yönetmeliği;
   MADDE 63(1)
   A) 1. Omurganın hafif derecedeki eğrilik veya şekil bozuklukları.
   AÇIKLAMA-1: Omurganın A/P planda ayakta çekilen grafilerinde 5 dereceye (5 derece dâhil) kadar olan eğrilikler Hava Harp Okulu öğrenci adayları hariç, tüm öğrenci adaylarında sağlam kabul edilir

 6. Merhabalar. Ben Kırgızistan vatandaşıyım. Milli Savunma Üniversitesine başvurmaya imkanım var mı?

  1. Adayların sınava başvurabilmeleri için Bakanlıkça belirlenen aşağıdaki koşulları sağlamaları gerekmektedir:
   1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (Çifte vatandaşlığı olan adaylar (uyruğundan biri T.C. olan çift uyruklular) sınava başvurabilirler ancak Harp Okulları/Astsubay Meslek Yüksekokullarından mezun olacakları tarihe kadar diğer vatandaşlıklarından vazgeçmeleri gerekmektedir.).

  2. 2004 Eylül doğumluyum önümüzdeki sene MSÜ sınavına girmek istiyorum. Kadınlar Asb. MYO ya girebiliyor mu?

 7. bi gözüm 1.75 diğeri 1.50 miyop ikisinde de 0.25 astigmatım da var bu HAVA HARP OKULUNA girmeme engel mi? Kayıt yaptırsam mülakatta sorun çıkarırlar mı?

  1. Öğrenci ve adaylar için Sağlık Yönetmeliğinde;
   (2) (Değişik:RG-15/4/2020-31100-C.K-2413/8 md.) Tashihle her bir gözde görmeleri tam olmak şartıyla, her bir gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenciliğe engel değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına (Milli Savunma Üniversitesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi hariç) diğer fakültelerde eğitim gören öğrenci adaylarında düzeltme ile her iki gözde görmeler ayrı ayrı tam olmak şartıyla 3 diyoptriye (3 dâhil) kadar miyopi ve hipermetropi ile 90 derecelik iki eksen arasındaki kırılma kusuru farkı 3 diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenci adaylığına engel değildir

 8. Selamın aleyküm yaş 16 Martta 17 yaşıma gircem erkeğim, 1.74 boy 63 kiloyum
  12. Sınıf öğrencisiyim okulum Haziran’da bitiyo sınava girebilirmiyim

 9. Ben üniversite 1 inci sınıf öğrencisiyim 2004 doğumluyum MSÜ ye başvurdum hava harp okulu için girmek istiyorum kazanırsam beni çağırlarmı

  1. Sağlık yönetmeliği;
   MADDE 63(1)
   A) 1. Omurganın hafif derecedeki eğrilik veya şekil bozuklukları.
   AÇIKLAMA-1: Omurganın A/P planda ayakta çekilen grafilerinde 5 dereceye (5 derece dâhil) kadar olan eğrilikler Hava Harp Okulu öğrenci adayları hariç, tüm öğrenci adaylarında sağlam kabul edilir

  1. Öğrenci ve adaylar için Sağlık Yönetmeliğinde;
   (2) (Değişik:RG-15/4/2020-31100-C.K-2413/8 md.) Tashihle her bir gözde görmeleri tam olmak şartıyla, her bir gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenciliğe engel değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına (Milli Savunma Üniversitesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi hariç) diğer fakültelerde eğitim gören öğrenci adaylarında düzeltme ile her iki gözde görmeler ayrı ayrı tam olmak şartıyla 3 diyoptriye (3 dâhil) kadar miyopi ve hipermetropi ile 90 derecelik iki eksen arasındaki kırılma kusuru farkı 3 diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenci adaylığına engel değildir

 10. sağ serçe parmağımda şekil bozukluğu var kullanımında bir sorun yok sadece estetik olarak bozukluk var msü mülakatlarında sıkıntı çıkarır mı ?

 11. 2018de beyaz reçeteli, 2019 ve 2022de aynı yeşil reçeteli 50 mg antidepresan yazılmış olması engel mi girmek için?

 12. Askerlikten 51B Elverişli değildir raporu aldım ve gitmedim Bu durumda Msü nün Şartlarına uyuyorum.

  Kısaca MSÜ YE GİREBİLİR MİYİM? BİLGİSİ OLAN VAR MI?

  1. Sağlık yönetmeliğine göre;
   Madde 2 “Burnun ameliyatla düzeltilebilen doğuştan büyüklükleri, şekil bozuklukları, anomalileri, sonradan olma kusurları ile çeşitli nedenlerle meydana gelmiş burun ucu şekil bozuklukları, kısa kolumella ve yaygın burun kanadı bozuklukları.” sorun teşkil etmiyor.

 13. Merhaba 11. Sınıf meslek lisesinde okuyorum meslek lisesinde okuyanlar MSÜ ye aday olabilirmi

 14. Kırmızı reçeteli bir ilaç kullanmış olmam ileride harp okuluna gitmem için bir engel midir? DEHB durumuna sahibim sadece 15 yaşımda üç ay kadar Concerta kullandım. Bir harp okuluna giremez miyim

 15. Merhabalar şuan 17 yaşımdayım 2 sene sonra sınavlarına gireceğim msü sınavını kazanacağıma eminim fakat dizimden patella çıkığı ameliyatı oldum bu 2 sene içersinde tamamen güçlendirirsem hava harbe girebilir miyim bu bir engel midir?

  1. Merhaba Hamza,
   Msü alımı çeşitli evrelerden oluşuyor. Giriş için gerekli olan tüm hazırlıkları olması gerektiği gibi yapın ve sonucu resmi makamlardan bekleyin.

 16. Ben de asker olmak istiyorum ama ben %42 işitme engelliyim. Bu bir sorun teşkil eder mi?

 17. Merhaba milli savunma sınavına girmek istiyorum fakat 27 temmuz 2004 doğumluyum. 2025 de yapılacak sınavlara girerek HHO yu kazanabilir miyim ? 20 yaşında olacağım. Lütfen cevaplayın.

 18. Merhabalar korumda bir kırık var fakat asker olmak istiyorum bu bir sorun yaratır mı?

 19. Fmf hastasıyım bu hava harp için bir engel teşkil eder mi? Yardımcı olabilir misiniz?

 20. Merhaba. Sayısal öğrencisi kara harp okuluna eşit ağırlık puan türünden başvuruda bulunabilir mi?

 21. Merhaba kolay gelsin.Bende henüz yeni öğrenmiş olduğum hiçbir belirti yada rahatsızlık olmamasına rağmen kan hormon testi ile öğrenmiş olduğum tiroidin az çalışması olan, değerlerin henüz yeni oluşmaya başladığı Hipotiroidi rahatsızlığımın olduğunu öğrendim. Msb Muvazzaf astsubay adayıyım. Engel teşkil eder mi. hiç ilaç kullanmadım

 22. Merhaba Milli savunma universitesinde Yabanci uyruklu ogrenci okuya bilir mi ve kabul şartlari nelerdi?

 23. merhaba
  kızım için soruyorum sağ böbrekte kist nedeni ile opere oldu. sağ böbreğinin üst kısmı alındı. Ama hepsi değil kalanı işlevli. diğer böbrekte normal. fonksiyonları normal. Ameliyat isi var. deniz harb okulna girmesine engel mi?

 24. Msü mülakat için başvuru yapılırsa ve başvuru kabul edilirse mülakata gitmemek bir sorun yaratır mı?

  1. Mülakat zorunludur. Mülakatta adayın; gelişime açıklığı, kültürü, algılama durumu, konuşma ve ifade becerisi vb. özellikleri değerlendirilir.

 25. Msü hava harp okulu mülakatlarına başvurup, yks sonuçları açıklanınca puanım yeterse MSB bağlı askeri tıpı da tercih edersek bir sorun olur mu? Yani aslında başvurmak istediğim askeri tıp ama yks sonuçları msü mülakatlarından çok sonra açıklandığı için msü mülakat şansımı da öncesinde kullanmak istiyorum. Bu ikisi arasındaki başvuru veya mülakat süreci birbirini etkiler mi?

 26. Selamünaleyküm. Ben mekik te iyiyim ama şınav çekemiyorum bu durumda mülakatlarda kalır mıyım ? Yoksa geçer miyim?
  Bir sorum daha var gözden 2 kez ameliyat oldum sol gözümde hafif kayma var bu durum hava h
  arpa gitmek isteyen kişi için sorun olur mu?
  (Rabbim hepinizin yardımcısı olsun )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir