Milli Muharip Uçak (MMU) İlk Uçuşunu 2023’de yapacak.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak ile ilgili önemli bir müjdeyi verdi. Temel Kotil, uçakla ilgili çalışmaların çok hızlı ilerlediğini belirtirken 2025’te uçması planlanan Milli Muharip Uçak’ın çok daha önce tamamlanarak 2023 yılı sonunda ilk uçuşunu yapacağını açıkladı.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil yaptığı açıklamada; İlk kez yapıyoruz ve tam tutturuyoruz. TUSAŞ herkesle çalışarak geldi. Mühendis değil, teknisyenlerimiz de. Teknisyen arkadaşlar harika yapıyorlar. Havacılıkta yaptığınız işi doğru yapmanız gerekiyor. Yıllar boyu kaportacılık yaptık. Uçak kaportacılığı yaptık. Milli muharibin hızlanması, teknisyen arkadaşların sürpriz yapmasından kaynaklanıyor.
Önce konsept olarak başladı. TUSAŞ, SSB ile imzaladı. 5 yıl önce başladı, 5 yılda buraya kadar geldi. Rüzgâr tünelleri, malzeme testleri… Son bir yılın bu kadar başarılı geçeceğini bilmiyordum, tebrik ederim. 2000 mühendis, 1000 teknisyen çalışıyor.

MİLLİ MUHARİP UÇAK (MMU) ÜRETİM HATTINDA

Milli Muharip 5. nesil savaş uçağı. Radarlar bunu göremiyor. Bugünkü radarlar bunu göremiyor, yarınki Teknoloji gelişir görür. Elimiz boş durmaz ki, geliştiririz. Yüzlerce km’den hava ve yer hedeflerine kitlenerek onları imha edebiliyor. İt dalaşı diyoruz ya Yunan uçaklarıyla Türk uçakları it dalaşı yaptı diyoruz ya bu onu yapmıyor. Çok uzaktan hava ve yer hedeflerini fark edip füzelerini oraya kilitliyor, üzerine radyo dalgaları gönderip füzeleri gönderiyor. 2 tane F16 motoru var üstünde. 2 F16 deniyor, 5-6 ton rahatlıkla kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir