Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) askeri öğrenci başvuru şartları

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) askeri öğrenci başvuru şartları (2018 YILI)

Mili Savunma Üniversitesi başvuru koşulları, kariyerini Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde gerçekleştirilecek olan askeri öğrenci alımı başvurusu, Milli Savunma Üniversitesi genelinde gerçekleştirilecek. Peki, Milli Savunma Üniversitesi başvuru işlemi nasıl yapılacak? İşte, mülakat ve sınavlar hakkında merak ettiğiniz her şeyin detayları

Milli Savunma Üniversitesi başvuruları için süreç dün başladı. MSB memur alımı ilanı için ilanın yayımlanmasının ardından ÖSYM’nin resmi sayfası üzerinden başvuru kılavuzu yayınlandı. Personel temin sürecinde adaylar ön başvuru, başvuru, kayıt-kabul, uygulamalı sınav, mülakat sınavı, sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından geçecekler. Peki Milli Savunma Üniversitesi başvuru şartları neler?

Milli Savunma Üniversitesi başvuru işlemleri 9 Ocak itibariyle ÖSYM internet sitesi aracılığıyla alınmaya devam ediyor. Askeri okullar için Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri öğrenci alımı yapacak olan Milli Savunma Üniversitesi, aynı zamanda Astsubay Meslek Yüksekokulu için de başvuruları kabul edecek. Peki, TSK için yetiştirilecek olan askeri okul başvuru şartları neler olacak? İşte, merak edilen Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) yaş sınırı, mülakat ve sınavlar hakkında tüm bilgiler

Milli Savunma Üniversitesi, ÖSYM tarafından askeri okul başvuru işlemlerini 15 Şubat tarihine kadar almaya devam edecek. Gençlere, üniversite eğitimini askeri okullarda yaparak subay ve astsubay olma şansını tanıyan Milli Savunma Üniversitesi, mülakat bilgilerini ve yaş sınırını kılavuz dahilinde açıkladı.

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ SINAVI NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

Milli Savunma Üniversitesi için ÖSYM’nin düzenleyeceği sınav, 18 Mart 2018 Pazar günü tüm il merkezlerinde yapılacak, saat 10.15’te başlayacak ve 135 dakika sürecek.

Gerçekleştirilen sınavın sonuçları yalnızca sınavın yapıldığı yıl için geçerli olacak.

Bu sınavın sonuçları diğer yükseköğretim kurumlarına yerleştirme/yatay, dikey geçiş vb. işlemlerde kullanılamayacak.

YAŞ SINIRI VE GENEL BAŞVURU KOŞULLARI NELER OLACAK?

MSÜ’ye başvuruda bulunmak isteyen adaylarda yaş sınırı ve genel olarak şu kriterler aranacak;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

* Harp Okullarına (HO) bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.

* Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (1998 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak (1997 ve sonrası doğumlu),

* Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2018 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2016 ve 2017 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar),

Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için ÖSYM Başkanlığınca 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak 2018-MSÜ Sınavına katılmış ve Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek çağrı taban puanı almış olmak.

YAZILI SINAVDA NELER SORULACAK?

Milli Savunma Üniversitesi adına gerçekleştirilecek sınavda, adaylara, ortaöğretim düzeyinde, beş seçenekli çoktan seçmeli 120 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır.

Beş seçenekli çoktan seçmeli 120 soru

* Her aday için Ağırlıklı puanlar kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek adayların;

– MSÜ-SAYISAL (SA),

– MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA),

– MSÜ-SÖZEL (SÖ),

– MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşturulacaktır.

FİZİKİ YETERLİLİK MÜLAKATINDA PERFORMANS KOŞULLARI NELER OLACAK ?

Fiziki yeterlilik mülakatına katılım sağlayacak olan kadın ve erkek adayların barfikste açık tutuşta bekleme, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve 400 metre koşu performansları değerlendirilecek. İşte, kadın ve erkek adaylarda aranan performans koşulları;

Fiziki Yeterlilik Testinde 5 branşın 4’ünden 1 (bir) ve üzeri puan almak zorunludur, 2 ve daha fazla branştan puanı hesaplanmayan veya 0 (sıfır) puan alan aday not toplamına bakılmaksızın elenir. Aday puan alamadığı branş veya branşlardan bir defaya mahsus olmak üzere itiraz sınavına girebilir.

Adayın aldığı puanların toplamı Fiziki Yeterlilik Testi puanını oluşturur.

HANGİ OKUL HANGİ PUAN TÜRÜNE GÖRE ALACAK?

Harp Okulları bünyesinde yer alan her branşın puan türleri farklı olacak. İşte, İstediğiniz okula girebilmek için hangi puan türlerine sahip olmanız gerektiğini ifade eden tablo;

ÖSYM BAŞVURUSU NE ZAMANA KADAR YAPILACAK?

ÖSYM, Milli Savunma Üniversitesi askeri öğrenci aday belirleme sınavı için başvuru ekranını yayımladı. Başvuruya dair duyuru ise şu şekilde yapıldı;

“2018-2019 eğitim-öğretim yılında Milli Savunma Üniversitesince 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılacak askeri öğrenci adaylarını tespit etmek amacıyla ÖSYM tarafından 18 Mart 2018tarihinde Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı  (2018-MSÜ) yapılacaktır. Sınava başvurular, 9 Ocak-15 Şubat 2018 tarihleri arasında alınacak olup adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıylaveya bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapacaklardır. ”

Adaylar, başvurularını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav ücreti 80 TL olarak belirlenmiştir. Sınav ücreti ödeme işlemleri 16 Şubat 2018 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

Başvuru için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Lütfen başvuru yapmadan önce haberimizi veya kılavuzu dikkatlice okuyunuz.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM BAŞVURULARI SONRASINDA SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

Başvuruların 9 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında alınmasının ardından, sürecin nasıl ilerleyeceği kılavuzda yer aldı.  Adayların başvurusunu tamamlaması ve tercihlerini gerçekleştirmesinin ardından, 11 Haziran 2018 tarihinde başvurusu kabul edilenlerin ilanı gerçekleştirilecek. İşte, o sürecin tablo halindeki detayları;

* 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında Harp Okullarına kesin kayıt yaptıran öğrencilere “İngilizce Seviye Belirleme Sınavı” uygulanacak,

* Her okul için belirlenecek kontenjanlar dahilindeki sayı kadar öğrenci hazırlık sınıfından muaf tutularak 1’inci sınıfa başlatılacaktır.

BAŞVURUSU KABUL EDİLENLER İKİNCİ AŞAMAYA ÇAĞRILACAK

Başvurusu kabul edilen adaylar, ikinci aşama için Kara Harp Okulu Komutanlığı’na davet edilecek. Bu aşama sağlık raporu bölümü hariç iki gün sürecek.

Birinci gün; Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Psikomotor Testi (Hava Harp Okulu adayları için), Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), ikinci gün mülakat sınavları ve Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacaktır.

Adaylar tercih ettiği okullara Aday Değerlendirme Puanına göre tercih öncelikleri dikkate alınarak yerleştirilecektir.

ADAY DEĞERLENDİRME PUANI NEDİR?

*Üniversite Sınavı Puanı: Harp Okulları için 2018-AYT, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2018-TYT ve Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu için 2018-TYT ve Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı puanı,

*Fiziki Yeterlilik Testi Puanı ve Mülakat Puanından oluşmaktadır.

ADAYLARA İNGİLİZCE BELİRLEME SINAVI UYGULANACAK

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında Harp Okullarına kesin kayıt yaptıran öğrencilere “İngilizce Seviye Belirleme Sınavı” uygulanacak,

Her okul için belirlenecek kontenjanlar dahilindeki sayı kadar öğrenci hazırlık sınıfından muaf tutularak 1’inci sınıfa başlatılacaktır.

HEM ASTSUBAY MYO HEM DE HARP OKULUNA BAŞVURU YAPILABİLECEK

Yerleştirme işlemlerinde adayın Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okulu tercihleri ayrı ayrı değerlendirilecektir. Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okullarının yerleştirmeleri ayrı ayrı olmak koşulu ile ilk tercihi dışındaki tercihine yerleştirilen aday öncelikli tercihlerinde sıra gelmesi durumunda aday isterse öncelikli tercihine geçebilecektir.

BOY VE KİLO DENGESİ NASIL OLACAK?

Boy ve kilo tablosunu kılavuzun içerisinde yayımlayan MSÜ, detayları tablo olarak paylaştı;

1) 19 yaş ve üzeri kadınlar hakkında tablonun ilk dört satırı, 19 yaş ve üzeri erkekler hakkında tablonun ilk iki satırı uygulanmaz.

2) 19 yaşından küçük kadınlar hakkında tablonun kırkikinci (kırkiki dahil) satıra kadar olan bölümü, 19 yaşından küçük erkekler hakkında tablonun yirmidokuzuncu (yirmidokuz dahil) satıra kadar olan bölümü uygulanır.

3) Ağırlık alt ve üst sınırlarının hesaplanmasında vücut kitle indeksinin alt sınırı 19 (kg/m²), üst sınırı 26 (kg/m²) olarak esas alınmıştır.

4) Vücut Kitle İndeksi = Ağırlık/Boy (kg/m²) formülü üzerinden hesaplanmıştır.

5) Hava Harp Okulu adayları için uygulanacak boy-kilo sınırları tablodaki 165 cm -190 cm (dahil) arasında olacaktır.

 2018 YILI

Kaynak: Hürriyet

293 thoughts on “Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) askeri öğrenci başvuru şartları

 1. Merhabalar bu yıl 19 yaşına gireceğim ve jandarma astsubay olmak istiyorum MSÜ sınavı ile kadın jandarma astsubay olabilir miyim

   1. Merhaba kızımın iki göz numarası 4.5 sınav sonrası veya öncesi lazer
    çizdirme yaptırmamız engelmidir?

 2. Bundan 4 sene oncesine kadar kırmızı reçeteli ilaç kullanıyordum bu benim msü ye girmeme engel olurmu

 3. Kabul şartları için ingilizce starter seviyyesinde mi olmalıdır ? 100 de 90 kabul olurum İnşAllah

 4. İyi günler hava harp okulu için çölyak hastalığı engel teşkil eder mi sağlıktan elenir mi

 5. Merhaba hava harp okuluna girmek istiyorum boyum sınırı 2 santimle geçiyor doktor insiyatif kullanırmı yoksa direk elenirmiyim

 6. Merhabalar , 2023 MSÜ sınavına başvurumu yaptım ancak başvurudan sonra testis torsiyonu ameliyatı oldum . Havacılık istiyorum ancak yeterli puanı alsam dahi olduğum ameliyat sorun teşkil eder mi ?

  1. MADDE 69
   A) 1. Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık eğilimi gösteren karın duvarı zayıflıkları (Ameliyat olmuş ve nüks etme olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi küçük ameliyat nedbeleri sağlam kabul edilir.).

 7. Sağ elimde platin takılıp çıktığı için elimin üst kısmında dikiş izi var 4-5 cm uzunluğunda subaylığa engel olur mu?
  Şimdiden teşekkürler.

 8. Arka çapraz bağlarım koptu ve tedavi süreci ameliyat ile birlikte tam temmuz aylarında iyileşiyor msu kazanırsam kara harp okulu için bu sakatlık bir engel teşkil eder mi ?

 9. Kara harp istiyorum fakat kolumda küçük jilet izi var mülakatta bakıyorlar mi sorun olur mu ona göre başvuru yapicm

  1. evet bakılıyor psikologla görüşüyorsun senden bileklerini açmanı istiyor yara izi olmaması lazım

  1. 4) Lise ve dengi okulların son sınıfında öğrenciliği devam edenler için 2023 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2021 ve 2022 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.).

   3) Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2003 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (01 Ocak 2002 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2003 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.

 10. Ben doğuştan işitme engelliyim 2 kulağım duymuyor fakat sağ kulağımda koklear implant kullanıyorum çok ileri derece kaybım sma cihazımla normal insanlar gibi duyuyorum ve normal insanlar gibi konuşabiliyorum aynı zamanda. Milli sporcuyum asker olmak istiyorum olanilirmiyim boy 170 kg65 kızım 16 yaşındayım henüz be sağlık açısından her hangi bir şeyim yok

 11. Merhaba,
  Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı adına olan kontenjanlarda psikiyatri geçmişinin olması (son iki sene olmamak üzere) diğer fakültelerde askeri öğrenci olmaya engel mi?

  Teşekkürler…

 12. Merhaba abim beni bı siyasi partiye üye yaptı
  Bu sınav için engelmi ya da ne zaman iptal etmeliyim yazılıyı kazandıktan sonramı hemen mi cevaplarsanız sevinirim ♥️

  1. Türk Silâhlı Kuvvetleri her türlü siyasi tesir ve düşüncelerin dışında ve üstündedir. Bundan ötürü Silâhlı Kuvvetler mensuplarının siyasi parti veya derneklere girmeleri bunların siyasi faaliyetleri ile münasebette bulunmaları, her türlü siyasi gösteri, toplantı işlerine karışmaları ve bu maksatla nutuk ve beyanat vermeleri ve yazı yazmaları yasaktır.

 13. Hava harp okulunun alım şartlarında kadın adaylar için boy sınırında istisna var mıdır? Harp okulları için 160 cm fakat hava harp okulu için 165 cm midir?

 14. Concerta ilaç üç yol önce Dr yazdı rapor vs çıkmadı hiç kullanılmadı dikkat bozukluğuna iyi geliyor diye yazdırdım rapor yok tAnida rutin psikiyatri muayene yazıyor tanıyı sildirmeye çalışıyorum fakat ilaç doküman için mahkemeye başvuracağım bu sene sınava girecek oğlum nasıl bir yol izlemeliyim sağlıktan bu için elenir miyiz

  1. 5 yıldır epilepsi olmuyorum doktorum sonlarda olduğumuzu söyledi sınava 2 seneye giricem ve bu bana engel mi hastalıkların engeli var mı sıklık konusunda

 15. Şu an 11. Sınıftayım. 12. Sınıfta liseden mezun olduktan sonra(18 yaşında) Kara Harp Okulu’na girebilir miyim? Yoksa 18 yaşını doldurmak mı gerekiyor??

 16. merhaba şu an 15 yaşındayım fakat 10 sınıf okuyorum aralık ayına 16 yaşına gireceğim ve piyade komando astsubay olmak istiyorum fakat şu an mesem liselerinde bilgisayar okuyorum dersle alakam yok fiziksel şartları şuan bile karşılıyorum bu yolda bana yardımcı olabilecek tavsiyeleriniz var mı? artı olarak mesem okumam MSÜ ye giriş yapmama engel olur mu? şimdiden teşekkürler.

 17. Ders çalışırken daha rahat odaklanmak adına ;ritalin ve sertralin yazdırdım 2022’de ama sadece 1 sefer kullandım etki göstermeyince kullanmayı bıraktım.
  Acaba bunlar bir sıkıntı yaratır mı ? yaratırsa bu sıkıntının önüne geçme şansım var mıdır ? Astsubay olmak istiyorum.

 18. Benim ellerimde birisinde kırık ayna ve insan arasında kaldığı için kesik izi diğerinde bahçede camlı kapı vardı yanından geçerken düştüm ve elimin diğerindede kesik oluştu bunlar beni engellermi

 19. Merhaba, birkaç sorum var öncelikle internetten başvurumuzu tamamladıktan sonra ayrıyetten başvuru formu doldurup teslim etmemiz gerekiyor mu yoksa internetten yaptığımız yeterli mi ?
  Diğer sorum ise ben geçen senenin TYT ve YDT sınavına girdim YDT puanımla tercih yapıp üniversite kazandım fakat kayıt olmadım. Bu benim için bir engel teşkil eder mi ve önceki sene girdiğim TYT puanım bu sene gireceğim sınavdan yüksek olursa aday olurken hangi sınavın puanı baz alınır ?
  Son olarak Kara Harp Okulu’nda Uluslararası İlişkiler okumak istiyorum fakat KHO’na sadece TYT ve AYT puanıyla girilebiliyor, benim lisede gördüğüm öğrenim sadece TYT ve Yabancı Dil üzerineydi. Ben şimdi YDT’ye girip ondan aldığım sonuçla MSÜ sınavında hiçbir şekilde fayda göremeyecek miyim ?

 20. Merhabalar, msü den çok iyi bir puan almadım. Bu yüzden msü sonucum taban puanının altında kaldı. TYT ve AYT den gerekli sonuçları alırsam msü dikkate alınmadan Harp Okuluna girebilir miyim? Yoksa msü sınavındaki puanım her türlü engel olur mu?

 21. Çocuğum 11. sınıf askeri okullara girmeyi çok istiyor. Ama bu çocuk 8. ve 9. sınıflarda dikkat eksikliği ilacı kullandı. Ama şuan kullanmıyor. Gelecek yıl 12. sınıf ve sınava girmek istiyor. Daha önce kullandığı ilaçlar sorun teşkil eder mi?

 22. Boyum 1.60 ve 19 yaşından küçüğüm.HHO’ya girmek istiyorum.Direkt elenir miyim yoksa alınma şansım var mı?

   1. Hava Harp Okulu için YKS’de puan türü fark ediyor mu sayısal, eşit ağırlık, sözel; yoksa herhangi biriyle de girilebiliyor mu?

   2. Boyum 1.87 kilom 60 ikinci aşama için Ankara’da sınavım var kilodan kesin elenirmiyim boşuna gitmiş olmayayım cevap verirseniz sevinirim

 23. Ben msü sınavını assubayligi kazandım bayanım tercih kısmında tek tercih yapabiliyoruz bunun sebebi nedir ve benim boy 160 18 yaşında yım HHO okuluna girebiliyor muyum sahil güvenlik bölümü var burası jandarma sahil güvenliğe mi bağlı detaylı bölümler hakkında bilgi verebilir misiniz yaş sınırı ve boy kilo endeksi hakkında

 24. Mereba benim yaşım 18 160 boyundayım boy sınırı 2023 HHO assubaylik için kaç onu bilmiyorum tercihlerde de tehcih sadece 1 tane yapabiliyoruz bunun sebebi nedir bilgi verebilir misiniz sahil güvenlik ve HHO hakkında Bayan öğrenci için

 25. Merhaba ben piskiyatri ile görüşen biriyim toplamda 2 yıl olacak galiba anti depresan kullanıyorum ama yakın zamanda bırakacağım ilaç kullanmayı. Bu benim kara harp okuluna girip subay olmamı engeller mi?

 26. Merhaba 2002 doğumluyum ancak hava harp okuluna girmeyi çok istiyorum bunun bi yolu vesaire var mı? Yardımcı olurmusunuz lütfen.

 27. Ben haziran ayında 8 sınıftan mezun oldum.Askeri liseye gitmek istiyordum ama araştırdığımda bazı yerler açık olduğunu bazı yerler ise kapalı olduğunu söyledi.Öncelikle askeri liseler açık mı?Açıksa ben bu sene 9 sınıf olucam askeri lise sınavına girebilir miyim?

 28. kadınlarda 0 puan koşu için 1 dakika 45 saniye gözüküyor biz bu süreden uzun koşarsak direkt eleniyor muyuz

 29. Merhabalar, aklımda tek soru kaldı cevaplarsanız sevinirim. Boyum, kilom, yaşım tutuyor. Ancak kapalı bir birey olarak tercih edebilir miyim? Bana kapalıların alınmadığını söylediler. Bununla ilgili çok karışık şeyler söylüyorlar. Hangisi doğru bilmiyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Hazal Hanım,
   Kanunen tüm bireyler eşit haklara sahiptir. Gereken tüm şartları sağladığınızı düşünüyorsanız çekinmeden başvurunuzu yapabilirsiniz. Kanunlar karşısında söylentilerin bir geçerliliği yoktur. Başarılar dileriz.

  2. Merhaba bende kapalı bir bireyim acaba hava harp okuluna gidip 5 sene okuduktan sonra ne oluyor. Yani mezun oluyorsunuz ama meslek olarak hangi sınava girmeniz gerekiyor yada boşta mi kalıyorsunuz çünkü kadın alımları çok az ve galiba 10 kişi alım yapiyorlarmis bilgilerim ne kadar doğru bilmiyorum yanıtlarsanız sevinirim

 30. şuan 15 yaşındayım ilerde msü girmek istiyorum ama yüzümde 3 dikiş var bunlar ilk okulda oldu bir problem çıkar mı (kendime bilerek zarar vermedim bir yerlere takılıp düştüm)

  1. MADDE 29
   A) 1. (Değişik:RG-15/4/2020-31100-C.K-2413/30 md.) Çeşitli nedenlerle oluşmuş, silahlı hizmete engel olmayan, lokalize ve az sayıda iyi huylu deri tümörleri, pigmente veya depigmente nevusler, hemanjiomlar, keloidler, sikatrisler ve yanık sekelleri (yüz bölgesinde 4 cm2 ’den, diğer vücut bölgelerinde 20 cm2’den büyük olanlar), tatuajlar (yüz bölgesi, baş bölgesi, tüm boyun ve el parmak uçlarından itibaren dirsekler dahil kollarda kısa kollu gömlek ve dizden itibaren etek ile görünen tatuajlar ile bu bölgelerin dışında vücudun görünmeyen bölgelerinde toplamı 20 cm2 ’den büyük olanlar).

   AÇIKLAMA-1: (Ek:RG-15/4/2020-31100-C.K-2413/30 md.) Alan hesaplanırken bu maddede belirtilen tüm izler ve tatuajlar, alana en yakın sonucu verecek şekilde tek seferde dikdörtgen, üçgen veya daire içine alınarak alan hesaplanacak. Aynı kategorideki izlerin veya tatuajların ayrı ayrı alanı hesaplanıp toplanacak ve çıkan toplam sonuca göre karar verilecektir.

 31. Akcıger renklı tomografi sınde sağ aberran subklavian arter anomalisi izlenmıştır yazıyo. Dıger bulgular normal. Bu askeri ogrencı olmak için elenme sebebi olur mu

 32. Boyum 163 (kızım) Hava Harp Okuluna girmek istiyorum ama HHO 165-190 arası alıyor doktor insiyatif kullanabiliyor mu?

  1. Merhaba Fatma Hn.
   Bayanlarda Boy Sınırı 160 cm dir. Erkeklerde 165-190 oran gerekiyor. Boy-Kilo oranlarınız tutuyorsa sorun olmayacaktır. Bayanlarda 163 cm boy 50-69 kg arası ağırlık yeterli olacaktır.

 33. 15 yaşında kuş öğrenciyim 10. Sınıfa devam ediyorum boy ve kilo olarak şartları taşıyorum sunağa ne zaman başvuru yapabilirim

  1. 12. sınıfta başvuru yapabilirsiniz ancak lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam eden adayların 2024 yılında, Harp Okulu ve Asb.MYO’nun kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmuş olmaları gerekmektedir.

 34. Merhaba iyi günler. Ben mülakatlardan geçtim ve tercihimde ilk sırada subaylık sonra da astsubaylık vardı ve şu an subaylığın gelmesi çok yüksek ihtimal gibi duruyor ama eğer subaylık gelirse ben kabul etmeyip astsubaylık geliyorsa astsubaylığa gidebiliyor muyum ?

 35. Bir yaşında kasıktan ameliyat oldum hava subayı olmak istiyorum 11. Sınıfa geçtim bir engel teşkil eder mi?

  1. Merhaba Enes bey,
   Yeterli bilgiye sahip olmadan bu sorunuza cevap vermek doğru olmaz. Siz gerekli başvurularınızı yapın sağlık kontrollerinde gerekli cevabı bulabilirsiniz.

 36. Okula erken baslamam ne deniyele 16 yasinda liseyi bitiricem ve hava harp okulu nu istiyorum yasim sinava girmemi engellermi

 37. Birdigeride Ben Kara harp okulu nu bitirim üst tegmen olmak istiyorum ve sinir disinda gorev yapmak istiyorum mum Kun mu

 38. Merhaba oğlumun yukarıdan ön iki dişi eksik sağlık muayenesine girecek implant olacak kemik gelişimini tamamlaması için 18 yaşını beklememiz gerekti tedavisi devam ediyor , aynı zamanda dişleri düzgün olsun diye de plak takılı ve dişinin eksikliği görünmüyor 4 aya kadar da implantlar takılıp tedavisinin biteceğini söyledi doktorumuz , mülakatları geçti ve sağlığa kaldı herhangi bir sorun olur mu lütfen acil cevap bekliyorum

 39. Merhaba diz kapağı ameliyatı oldum 3 ayrı yerden dikiş izim var ama diklemesine 20cm i geçmiyor hiç biri hem dizimden hem de dikiş izleri olarak hava harp okulu için bir sorun teşkil eder mi?

 40. Merhaba
  Oğlum kara harp okulunu istiyor, fakat düztaban. Düztaban olmak engel teşkil ediyor mu? Teşekkür ederim

  1. Merhaba Fatma Hanım,
   Sağlık yeteneği yönetmeliğine göre;

   MADDE 66
   A) 1. Ayakların yürüyüşü güçleştirmeyecek derecede şekil bozuklukları ve kalkaneal yükseklik açısı 10 ila 19 derece
   (10 ve 19 dahil) düztabanlıklar.
   AÇIKLAMA: (Ek:RG-15/4/2020-31100-C.K-2413/42 md.) Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı
   ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Milli Savunma Üniversitesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi hariç, diğer
   fakültelerde eğitim görecek öğrenci adaylarında, ayakların yürüyüşü güçleştirmeyecek derecede şekil bozuklukları ve
   kalkaneal yükseklik açısı 10 ila 19 derece (10 derece hariç, 19 derece dâhil) düztabanlıklar, öğrenci adaylığına engel değildir.

 41. Merhabalar, 20 nisan 2004 doğumluyum 2024 te msü sınavına girmeyi düşünüyorum hava harp Akademisi için, araştırdığımda yaş sınırı en fazla 20 çıkıyor. Yaş sınırında takılır mıyım?

  1. 2024 yılı için bir değişiklik olmaz ise; gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2004 ve sonrası doğumlu) olmak gerekir. Bu durumda göre yaş sınırına takılmıyorsunuz.

    1. 2024 alımları için; 2002 yılı ve öncesi doğan adaylar Asb.Meslek Yüksekokullarına başvuruları sistem tarafından engellenecektir.
     2024 alımları için; 2003 yılı ve öncesi doğan adaylar Harp Okullarına başvuramazlar.

 42. Msü ilk tercihim kara astsubaylık 3.tercihim hava 3. Tercihim gelirse kara yerine havaya gidebilirmiyim

 43. merhaba kız arkadaşım için yazıyorum 23 ağustos 2003 doğumlu 2024 için msü hava harp okuluna başvurabilir mi

  1. 2023 yılı için; Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2003 ve sonrası doğumlu) olmak gerekir. 2024 yılında 2003 doğumlu kişi 21 olacağı için yaş sınırı aşılmış olur.

 44. Merhaba. 18 yaşındayım ve bu yıl MSÜ’ye gireceğim. Geçmişte hakkımda sağlık tedbiri kararı alınmıştı, herhangi kötü bir alışkanlıktan dolayı değil sadece korona zamanı defresif bir ergenlik geçirdim ve psikologum nezdinde selectra kullandım ( depresyon amaçlı kullandığımı belirtiyorum ) Şu anda sağlık tedbiri ve ilaç kullanımı kalktı bu durum MSÜ’de öğrenci olmama engel olur mu?

  1. “A- Sistolik 150 mmHg. diyastolik 95 mmHg.’ye kadar olan arteriyal kan basıncı, Labil Hipertansiyon, (muharip jet ve taarruz helikopter pilotları hariç),” okula girişe engel değildir.

 45. Geçirilmiş jinekomasti operasyonu erkek aday için hava harp okuluna girmesine engel oluşturur mu. Yara izi toplamda 20cm çok daha küçük

 46. Merhabalar ben 17 yaşındayım ve 12. sınıf öğrencisiyim. 2024 yılında MSÜ sınavına girmek istiyorum mümkün mü? Bir sorum daha olacak.MSÜ’den mezun olduktan sonra nerelerde görev yapabiliyoruz?

 47. Merhaba daha 16 yaşındayım ama boyum 161 kilom 46 kitle endeksin 17,75 hava harp istiyorum hiç şansım yok mu

 48. Merhaba oglum 18yasina giricek gazi oğlu sinava girmek istiyor yanliz kilosu fazla bu sorun teskil edermi boy 185 kilo 125 birde gözlük kullanıyor yardimci olursaniz sevinirim.

 49. Merhaba nerdeyse 1 yıl olacak diz kapağımdan plika ameliyatı oldum kolay bir ameliyattı şuan bir sıkıntım yok ama mülakatlarda ameliyat olmuş olmam engel midir?

 50. MERHABA OĞLUM 17 YAŞINDA LİSE SON SINIF ELEKTİRİK- ELEKTRONİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ 2 YIL ÖNCE EPİLEPSİ GEÇİRDİ MSÜ BAŞVURU YAPABİLİRMİ? KAZANMASI DURUMUNDA OKUMUŞ OLDUĞU ALAN VE BÖLÜM İLE İLĞİLİ HANGİ BÖLÜMLERİ SEÇEBİLİR?
  TEŞEKKÜRLER.

 51. MERHABA OĞLUM 17 YAŞINDA LİSE SON SINIF ELEKTİRİK- ELEKTRONİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ 2 YIL ÖNCE EPİLEPSİ GEÇİRDİ MSÜ BAŞVURU YAPABİLİRMİ? KAZANMASI DURUMUNDA OKUMUŞ OLDUĞU ALAN VE BÖLÜM İLE İLĞİLİ HANGİ BÖLÜMLERİ SEÇEBİLİR?
  TEŞEKKÜRLER.

 52. Merhabalar ms hastalığım var ama Allaha şükür kalıcı bir rahatsızlık bırakmadı ve sadece 1 kere atak geçirdim o da hastalığın tanısının konduğu rahatsızlık eğer bir daha tekrarlamazsa msü alınabilir miyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir