GÜRZ Hava Savunma Sistemi

ASELSAN’ın geliştirdiği GÜRZ, çok alçak ve alçak irtifa hava tehditlerine karşı etkili bir savunma sağlayan bir hava ve füze savunma sistemi olarak öne çıkıyor. Türkiye’nin katmanlı hava savunmasını yerli ve milli imkânlarla sağlama hedefi doğrultusunda çalışmalar yapan ASELSAN, bu sistemi güvenlik güçlerinin envanterine sunmaya hazırlanıyor.

GÜRZ Hava Savunma Sistemi

GÜRZ, zırhlı 8×8 lastik tekerlekli bir platformda yer alıyor. ve Bu özelliği sayesinde, saha koşullarında esnek bir savunma sağlayabilir ve stratejik alanlarda hızlı bir şekilde konuşlandırılabilir. Sistem, özellikle düşük irtifa hava hedeflerine karşı etkili bir savunma sağlar. Bu hedefler arasında uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları (İHA’lar) ve seyir füzeleri bulunur. Sistem, yüksek hassasiyetle hedefleri tespit ve takip edebilme yeteneklerine sahiptir.

GÜRZ Hava Savunma Sistemi

Sistemin en önemli özelliklerinden biri, hem sabit tesislerin hem de konvoyların hava tehditlerine karşı korunmasını sağlayabilmesi. GÜRZ, üstün hedef tespit, teşhis ve takip yetenekleri ile öne çıkarken, sahip olduğu önleyici set ve gelişmiş tehdit değerlendirme sistemleri sayesinde yüksek imha gücünü maliyet etkin bir şekilde sunuyor.

GÜRZ Hava Savunma Sistemi

GÜRZ Hava ve Füze Savunma Sistemi, 35 milimetre Hava Savunma Topu (Parçacıklı Mühimmat Ailesi ATOM, HEI, TP), 4 adet çok alçak ve alçak irtifa hava savunma füzeleri (Sungur, Hisar, Bozdoğan ve Gökdoğan), AESA radarları, atış kontrol radarı, elektro-optik algılayıcılar, Gökberk Lazer Silahı, Kangal Jammer  ve veri bağı gibi birçok bileşenden oluşuyor. Bu özellikleriyle GÜRZ, Türkiye’nin hava ve füze savunma kabiliyetine önemli katkılar sunacak gibi görünüyor.

GÜRZ Hava Savunma Sistemi
GÜRZ Hava Savunma Sistemi (Foto Kaynak: Turan Oğuz)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir