TF-2000 Hava Savunma Firkateyni

MİLGEM konseptinin devamı niteliğinde olan TF-2000 Projesi, Deniz Kuvvetlerimizin bölge hava savunma harbi görevini etkin olarak yerine getirmesinin yanı sıra, Kuvvetimizi yeni nesil Hava Savunma Harbi muhrip ve firkateynleri dünyasına taşıyacaktır. TF-2000 bir hava savunma harbi firkateyni. öncelikli amacı, bağlı bulunduğu deniz görev grubu veya bir bölgenin hava savunmasını üstlenmek.

TF-2000, savaş gemisinden 8 adet üretilmesi düşünülüyor. Birim maliyeti uzmanların tahminlerine göre 1 milyar dolar olarak ön görülüyor. TF-2000 projesi bünyesinde birçok yeniliği barındırıp Türk donanmasının gücüne güç katacaktır. MİLGEM projesi için millî olarak geliştirilen GENESİS Millî Savaş Yönetim Sistemi’nin daha gelişmiş bir versiyonu olan Advent Savaş Yönetim Sistemi TF-2000 projesi kapsamında da kullanılacaktır. Ağ destekli Advent savaş sistemini geliştirme çalışmaları devam etmekte olup,  geliştirme süreçlerinde bugüne kadar 10 milyon satır kod yazıldı. 50’ye yakın farklı sistemle bütünleştirilen Advent Savaş Yönetim Sistemi’nin içine farklı görevleri olan 500’e yakın uygulama eklendi.

GENESİS Savaş Yönetim Sistemi

Tasarımı, DzKK.ligi ARMERKOM Dizayn Proje Ofisi tarafından yapılıyor. 2016 yılı içersinde tasarım çalışmalarının son bulması ön görülüyor.

TF-2000, bünyesinde bulunan birçok silah ve sensör sayesinde çok farklı görevleri icra edebiliyor. 250+ km menzildeki hedefe ateşlenebilen milli gemisavar füzesi Atmaca, torpido savunma füzesi TORK ve deniz-kara unsurlarını 1000-1500 km öteden vurabilen yerli GEZGİN füzesini taşıyacak TF-2000 firkateyni, bunlarla birlikte daha birçok mühimmatla teçhiz edilecek.

ÇAFRAD RADAR

TF-2000 bünyesinde aynı anda binlerce hedefi takip edip 3 boyutlu haritalandırma yapabilen faz dizinli radar teknolojisi bulunacak. Erken uyarı ve istihbarat için SMART-L 3D hedef tespit radari  ve ASELSAN, METEKSAN ve TÜBİTAK’ın üzerinde ortaklaşa çalıştığı Çok Maksatlı Faz Dizinli Radar yani ‘ÇAFRAD’  bulunacaktır. Bu yıl içersinde ÇAFRAD’ın bitmesi ve testlerine başlanması hedefleniyor. ÇAFRAD’ın menzilinin 450+ km olması ön görülüyor. ÇAFRAD’ın bitişinden itibaren gemi tasarımı son halini alacak.

ATMACA FÜZESİ

ATMACA füzesi 250+ km etkili menzile sahip olması beklenen milli bir gemisavar füzesidir. Atmaca, günümüzde Türk donanmasının savaş gemilerinde bulunan ABD menşeli HARPOON gemisavar füzelerinin yerini alacak ve TF-2000 de kullanılacak.

TF-2000 savaş gemisinde ayrıca 1000/1500 km menzile sahip GEZGİN seyir füzesinin de kullanılacağı savunma sanayi uzmanları tarafından dile getiriliyor.

Ayrıca TF-2000’e yetişirse kesin olmamakla beraber otoriteler tarafından dile getirilen HİSAR-O hava savunma füzesi, alçak irtifa için ASELSAN üretimi Yönlendirilmiş Enerji Silahı (LAZER) ve Suriye sınırında görev yapan KORKUT hava savunma sisteminin deniz versiyonu KORKUT-D’yi kullanacak.

Hâlihazırda TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi Projesi “Tasarım Aşaması”na ilişkin hazırlık çalışmaları sürdürülmektedir.

İlk TF-2000 donanmaya ait İstanbul tersanesinde üretilecek. Sonrasındaki üç gemi özel şirket tersaneleri tarafında üretilecek.

TF-2000 HAVA SAVUNMA MUHRİBİ

TF-2000 firkateyni dünyada ‘Balistik füzelere karşı koruma Bölge Hava Savunma Gemileri’ sınıfında değerlendiriliyor. Bu gemilerden dünya üzerinde 151 adet mevcut olup, toplamda 13 ülkede sahiptir.

TF-2000 Temel Özellikler

 • Uzunluk: 147 m
 • Genişlik: 18 m
 • Deplasman: 7000 ton
 • Mürettebat: 220

Silahlar

 • Harpoon ya da RBS15 Mk.III/IV ya da Naval Strike Missile ya da Türk Yapımı Atmaca (SSM)
 • RIM-156 SM-2 Block IV (SAM/SSM)
 • ESSM (SAM)
 • RAM (CIWS-PDMS)
 • VL ASROC (ASW)
 • MK-32 Torpido Tüpleri
 • Türk yapımı seyir füzesi (Roketsan tarafından geliştirilmektedir.)
 • 1 x 127 mm 127/64 Lightweight Baş topu
 • 2 x 25 mm STAMP veya CIWS

Hava Aracı

 • Sikorsky S-70B Seahawk ve İHA

One thought on “TF-2000 Hava Savunma Firkateyni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir