MKEK 76/62 mm Deniz Topu

Deniz Kuvvetleri envanterindeki orta ve düşük tonajlı gemilerde kullanılmak üzere Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından milli imkânlarla 76/62 mm Deniz Topu geliştirme faaliyetleri yürütülmektedir.

MKEK 76/62 mm Deniz Topu sisteminde kullanılacak atış kontrol sistemi ise ASELSAN firması tarafından üretiliyor. Milli Deniz Top Atış Kontrol Sistemi (76 mm TAKS) ile Dz.K.K.lığı envanterine bulunan 76/62 mm OTO MELARA çift maksatlı topa ait atış kontrol (A/K) sistemi yerine milli imkanlar ile tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

TASK Detaylar: http://www.millisavunma.com/aselsan-76-mm-taks/

MKEK 76/62 mm Deniz Topu Sistemi

MKEK 76/62 mm Deniz Topunun Özellikleri:

  • Silah sistemi menzili 16 km’dir.
  • Namlu çapı 76 mm, boyu 4700 mm’dir.
  • Namlu su soğutma sistemine sahiptir.
  • Atim hızı max. 80 atım/dk dır.
  • Silah sistemi mühimmatsız 7500 kg, mühimmat ile birlikte 8500 kg ağırlığa sahiptir.
  • Silah sistemi 70 mühimmat kapasiteli döner cephaneliğe sahiptir.
  • Silah sistemi hava, kara ve deniz hedeflerine karşı etkilidir.

Deniz Topu nasıl çalışır?

Türk Deniz Kuvvetleri mevcut gemilerde Leonardo firmasına ait OTO Melara 76 mm gemi topunun 3 farklı modelinden genelde Kompakt ve Süper Hızlı modellerini kullanılıyor. Kompakt modeli dakikada 85 mermi atabilirken, Süper Hızlı modeli 120 mermi atabilmektedir. Oldukça yüksek maliyetlerle ve 24 ayı bulan teslim süreleriyle gemilerimize takılan top sistemini millileştirmek, birçok açıdan ülkemize fayda sağlayacaktır.

76/62 mm Deniz Topları yüksek isabet oranı, ateş hızı ve çeşitlendirilebilen mühimmatlarıyla, füzelere karşı kısa menzilli hava savunması, deniz ve kara hedeflerine karşı etkili ve uygun rollerde kullanılabiliyor. Zırh delici, yangın çıkarıcı, paralanabilen çeşitli türden mühimmatlara sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code