TÜBİTAK SAGE G-40 Füze Sistemi

TÜBİTAK SAGE, ülkemizin Savunma Sanayii alanındaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla pek çok araştırma ve geliştirme faaliyeti yürütüyor. Tamamlanmış birçok ürün ve projenin yanında, testi yapılan veya henüz geliştirme aşamasında olan projelerin faaliyetleri yürütmektedir.

TÜBİTAK SAGE G-40 FÜZE SİSTEMİ

Bu araştırma geliştirme faaliyetlerden biride, Gökdoğan BVR füzesi üzerinden geliştirilen 40 kilometre menzil ve 40 bin fit irtifa hedefiyle başlatılan ve Gökdoğan’ın satıhtan fırlatılan modeli diyebileceğimiz G-40 füze sistemidir. G-40 üzerinden, kara konuşlu NASAMS hava savunma füze sistemi benzeri bir sitem oluşturulabileceği gibi, Deniz Kuvvetleri’nde kullanılan RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM) füze sisteminin yerini doldurabilecek milli bir sistemin geliştirilebileceği düşünülmektedir.

TÜBİTAK SAGE, G-40 türevi füzelerin deniz versiyonunda kullanılmak üzere Soğuk Dikey Atım (Cold Launch)  projesi üzerinde de çalışmalar yapıyor. Soğuk dikey atım ile gemi üzerinde bulunan milli dikey atım sisteminden (VLS) havaya fırlatılacak füzeler gemiden güvenli bir şekilde atılmış olacaklar.

Bu konuyla ilgili olarak TÜBİTAK SAGE’nin üzerinde çalıştığı diğer bir konu ise iki eksenli Füze Yönelim Değiştirme Sistemidir. Hava Savunma Sistemlerine giden yolda, soğuk atış teknolojisinin yanında, füze yönelim kontrol teknolojisi de geliştiriliyor. Füzeler yönelim değiştirme sistemleri havaya fırlatıldıkları ilk anda hedefe yönelmek için kullanılabildiği gibi, gerekse hedefi vurmak için manevralar yapmak içinde kullanılabilmektedir.

One thought on “TÜBİTAK SAGE G-40 Füze Sistemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir