ASELSAN TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi

Klasik toplarda ve fırlatma sistemlerinde mühimmat ister güdümlü ister güdümsüz olsun bir patlamayla ateşleniyor. Elektromanyetik fırlatmada ise mühimmat bir koruyucu kılıfla namlunun içine konuluyor ve namlu çevresinde oluşturulan elektromanyetik dalganın itme gücüyle fırlatılıyor.

Elektromanyetik Top Sistemi, Darbe Güç Kaynağı, Elektromanyetik Fırlatma Yolu ve temel bileşenlerden oluşuyor.

ASELSAN TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi
ASELSAN TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi

ASELSAN, EMT teknolojilerinin kazanılmasına yönelik çalışmalara 2014 yılında öz kaynakları ile başladı. 2015 yılında yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması ile çalışmalara ASELSAN öz kaynaklarının yanı sıra TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) desteği alınarak devam edildi. Geliştirilecek EMT Sistemleri sayesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin kimyasal patlayıcı kullanılan konvansiyonel silahlara göre çok daha etkili silah sistemlerine sahip olması sağlanacak. EMT geliştirme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla ASELSAN bünyesinde bir geliştirme laboratuvarı kuruldu.

ASELSAN tarafından geliştirilen ve üretilen Elektromanyetik Top Sistemi laboratuvar prototipinin sistem seviyesi testleri 2016 yılı sonunda başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. ASELSAN, EMT sistemi ile atışlı test faaliyetlerini 2017 yılında da sürdürecek. Saniyede hızı 2 bin ila 2 bin 500 metre, yani ses hızının 6 katını aşan sistem ile, hava aracı veya balistik füze gibi hedefler vurulabilecek. ASELSAN, ilerleyen dönemde bu alanda geliştireceği ürünler ile dünyanın önde gelen üreticilerinden birisi haline gelmeyi hedefliyor.

ASELSAN TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi
ASELSAN TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi

 

Elektromanyetik Top Sistemi

ASELSAN, IDEF’te dünyada halen geliştirme safhasında olan elektromanyetik top tasarımını da sergiledi. TUFAN elektromanyetik top, mühimmat fırlatma yanında elektromanyetik teknolojiyle uçak gemilerinden uçakların kalkış için fırlatmasında da kullanılabiliyor. ABD yeni nesil uçak gemilerinde sıkıştırılmış hava ile uçakları fırlatma yerine elektromanyetik fırlatmayı kullanacak. ASELSAN geliştirdiği elektromanyetik teknoloji ile deneylerde ses hızının 6 katına kadar çıkış hızıyla mühimmat fırlatmayı başardı.

EMT sistemlerinde saniyede 2000-2500 metre çıkış hızıyla, 300 kilometre üzerinde mesafelere atış yapılabildiği belirtilirken, bu fırlatma yöntemiyle, hava savunma sistemleri de geliştirilebileceği belirtildi. Sistemin klasik topların yanı sıra güdümlü-akıllı mühimmatlarda da kullanılabilmesi için yoğun araştırmalar sürüyor. Üstelik teknolojik olarak aynı sistemden hem konvansiyonel top mühimmatı, hem de akıllı mühimmat atma imkanı bulunuyor. ASELSAN’ın 2014 yılında EMF teknolojisinin geliştirilmesi için özkaynaklarından Ar- Ge başlattığı daha sonra TÜBİTAK desteğiyle çalışmaların genişletildiği ve bir geliştirme laboratuvarı kurulduğu kaydedildi.

Aselsan Elektromanyetik Top Sistemi, 9-12 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında ilk kez sergilenecek.

 

ASELSAN TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi
ASELSAN TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi
ASELSAN Elektromanyetik Top Mühimmatı

10 thoughts on “ASELSAN TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi

  1. ASELSAN TUFAN Elektromanyetik Top Sisteminin çalışma prensibini daha ayrıntılı açıklayabilir misiniz , lütfen. Ben fizik öğretmeniyim öğrencilerime anlatmak istiyorum

  2. Bu silahı geliştirip poton silahı haline getirmek lazım mermiye çıkarken yüksek voltaj yüklenebilir.

  3. Balistik füzelere karşı bir önlem haline gelirse ülkenin stratejik noktalarina yerlestirilip olasi bir nukleer saldiridan korunma saglanilabilir
    Küçük düşünmeyin be..

  4. Bu sistemde yivli namlu gibi hareket sağlamak mümkün yani top mermisi dönerek giderse daha uzaga atılır ve isabeti artar ayrica arkasına kanat takmak zorunda kalmassınız buda mesafeye etki eder mühimmatın takla atmaması için kanat tankmışsınız belliki bu sistem sıralı mıknatıs yöntemiyle çalışıyor görmedim ama tahminen ard arda aktifleşen mıknatıslar fırlatma hızını artırır detaylı olarak mailden simülasyon yollayabilirim

  5. Bence Elektromanyetik fırlatma sistemleri uzaya mini uydular göndermede de kullanılabilir yada alçak yörünge düşman uydularını vurmada. 300 km menzil muazzam bir menzil. Uluslararası uzay istasyonu ortalama 350-400 km yukarda. Fırlatacağı akıllı mermi olursa uzayda da yönlendirme yapılarak hedefe gönderilebilir.

  6. S.A HARİKA. GEMİLERE BÜYÜK,KORUNMASI GEREKEN YERLERE BÜYÜK,TANKLARA HELİKOPTERLERE,ZIRHLILARA,SINIR KARAKOLLARINA UYGUN BÜYÜKLÜKTE EN KISA ZAMANDA BU SİLAHI YERLEŞTİRELİM.BİR YANDAN HIZ,UZUN MESAFE, VURUŞ ETKİNLİĞİ,SERİ ATIŞ GİBİ VS KONULARDA GELİŞTİRELİM HADİ HIZLI OLALIM!.BU SİLAHI TEK YERDE ARAŞTIRMA GELİŞTİRMEYİ YAPMAYALIM ÇOK YERDE YAPALIM 4 KOLDAN YAPALIM HADİ.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir