Göktuğ Bozdoğan ve Gökdoğan Hava-Hava Füzesi

TÜBİTAK SAGE’nin geliştirme çalışmalarını sürdürdüğü GÖKTUĞ (Görüş Ötesi) füze ailesi ile Gökdoğan / Peregrine uzun menzilli (AR Güdümlü arayıcı başlık), Bozdoğan / Merlin Kısa menzilli (IIR Güdümlü arayıcı başlık) havadan havaya atılan füzeleri ilk kez IDEF fuarında sergilendi. Bu füzeler hava-hava türü (uçaktan uçağa atılan) ilk yerli tasarım füzeler olma özelliğini taşıyor.

Halen Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan AIM-120 AMRAAM ve AIM-9X Sidewinder füzesinin yerini alacak proje oldukça ileri bir gelişim düzeyine ulaşmıştır. Uzun menzilli ve radar güdümlü olarak tasarlanan füze çoklu algılama ve güdüm sistemine sahip olacak ve bazı özellikleri ile sınıfında Dünyanın en iyilerinden biri olacaktır. Halen çok fonksiyonlu arayıcı başlığı geliştirme aşamasındadır.

2022 yılında kabul testlerini bitirilmesi hedeflenen Göktuğ füzesinin Varyant-2 (Bozdoğan / Merlin) füze modeli kullanıma alınacak ve F-16’lardaki “AIM-9X Sidewinder” füzesinin yerini alacak. Uzun menzilli olan Varyant-1 (Gökdoğan / Peregrine) füzesi ise yerli savaş uçağı TF-X ile birlikte kullanıma sunulacak.

GÖKTUĞ BOZDOĞAN VE GÖKDOĞAN HAVA-HAVA FÜZESİ (İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLDİ)

Göktuğ Gökdoğan / Peregrine Uzun Menzilli RF Güdümlü Hava-Hava Füzesi

Halen Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan AIM-120 AMRAAM füzesinin yerini alacak proje oldukça ileri bir gelişim düzeyine ulaşmıştır. Uzun menzilli ve radar güdümlü olarak tasarlanan füze çoklu algılama ve güdüm sistemine sahip olacak ve bazı özellikleri ile sınıfında Dünyanın en iyilerinden biri olacaktır. Halen çok fonksiyonlu arayıcı başlığı geliştirme aşamasındadır.

Gökdoğan Füzesi Özellikleri

 • Katı-hal aktif radar arayıcı başlık teknolojisi
 • At-unut özellikli akıllı güdüm
 • Gelişmiş karşı karşı tedbir ve karıştırma kaynağına güdüm
 • Veribağı ile hedef bilgisi güncelleme yeteneği
 • Her açıdan atış ve  birden fazla hedefe kilitlenebilme yeteneği
 • Atıldıktan sonra kilitlenebilme

Göktuğ Bozdoğan / Merlin Kısa/Orta Menzilli IIR Güdümlü Hava-Hava Füzesi

Bozdoğan Füzesi Özellikleri

 • 4 Mach Hız
 • 140 kg Ağırlık
 • Mükemmel nişan hattı sapma (off-boresight) açısı sağlayan yüksek çözünürlüklü kızıl ötesi arayıcı (IIR)
 • Gelişmiş karşı-karşı tedbir yetenekleri
 • Her açıdan atış yeteneği
 • Yüksek manevra yeteneği

Bozdoğan / Merlin füzesi, Türk Hava Kuvvetlerinin halen kullanımında olan kızılötesi güdümlü AIM-9 Sidewinder füzesinin yerini alacak, kısa/orta menzilli bir hava-hava füzesidir. Füze IRIS-T gövde yapısını kullanan, Hisar-A ve Hisar-O da kullanılan Aselsan IIR arayıcı başlığını kullanacaktır. Füzenin envantere girmesi, Hisar programı tarafından Aselsan tarafından geliştirilmekte olan IIR başlığın tamamlanmasının ardından çok kısa bir sürede gerçekleşebilecek durumdadır.

TÜBİTAK FÜZE VE MÜHİMMAT AİLESİ / GÖKTUĞ VE ŞAHİN HAVA-HAVA FÜZESİ

Türk savunma sanayi devlerinin ilk kez duyurduğu son teknoloji ürünler Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda 13’üncüsü düzenlenecek olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında sahne alacak.

Birçok firmadan peş peşe gelen duyurulardan sonra TÜBİTAK SAGE’de merakla beklenen ‘Havadan-Havaya Füze Ailesi’nin görselini paylaştı. TUBİTAK SAGE’nin IDEF’17 için hazırladığı davetiyelerin üzerinde füzelerin görseli yer aldı.

Milli muharip uçak geliştirilmesi ( TF-X ) Projesi ile birlikte ,onun tamamlayıcısı olarak hava- hava maksatlı uzun menzil ( RF) güdümlü ve kısa menzil li görüntüleyici kızılötesi (llR)güdümlü füzelerin Türkiye’de üretilmesine yönelik milli hava-hava füzesi geliştirme projesi başlatılmıştı!!

Göktuğ (Görüş Ötesi) Gökdoğan / Peregrine Uzun menzilli Hava-Hava füzesi arayıcı başlık radarı

Bu çerçevede gizli olarak yürütülen çalışmalarda TÜBİTAK- SAGE,Roketsan ve Aselsan gibi firmaların görev aldıkları değerlendirilmekteydi.20 Mart 2015 günü Aselsan gölbaşı yerleşkesinde düzenlenen basın sohbet toplantısında Aselsan genel müdürü EKEN , yaptığı sunumda Atmaca ve Göktuğ projeleri için arayıcı başlık radarları geliştirdiklerini ifade etmiş. Genel müdür yardımcısı ve radar ve EH sistemleri ( REHİS) Sektör başkanı Oğuz ŞENER ise konuya ilişkin bir sorumuza cevaben Göktuğ havadan- havaya füze sisteminde kullanılacak RF arayıcı başlığın henüz tasarım fazında olduğunu ve Atmaca’ da kullanılan başlık ile farklı teknik özelliklere/ isterlere sahip olduğunu söyledi. Görüş menzili ötesi ( BVR) vuruş kabiliyetli aktif radar güdümlü Göktuğ füzesinde kullanılacak RF arayıcı başlığın 2018’e kadar geliştirilmesi ve testler için hazır edilmesi bekleniyor.

Kaynak; SH dergisi.

Son Gelişmeler;

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk görüş içi havadan havaya füzesi Bozdoğan’ın 2022 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmesi hedeflenmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bozdoğan’ın havadan havaya atış yaptığı ilk testi, sosyal medya hesabından duyurdu. F-16’dan fırlatılan Bozdoğan, TUSAŞ tarafından geliştirilen hedef uçak Şimşek’i “doğrudan vuruş” ile havada imha etti.

Kısa menzilli, kızılötesi görüntüleyicili arayıcı başlıklı (IIR) Görüş İçi Hava-Hava Füzesi olan Bozdoğan, öncelikli olarak F-16 uçaklarına entegrasyonu planlanmaktadır. Bozdoğan ve Gökdoğan, F-16, Muharip Uçak, Akıncı, Aksungur gibi hava platformlarında kullanılabilecek.

21 thoughts on “Göktuğ Bozdoğan ve Gökdoğan Hava-Hava Füzesi

 1. tf-x te kullanılacaksa önümüzdeki 50 yıl kullanılmayacak demektir..ayrıca bu füzelerin yüzde kaçı yerli..yoksa bütün yerli diye millete yutturulan diğer füzeler ve silahlar gibi bunlarda montajmı ??

  1. Bazı şeylere vakıf olmayabilirsiniz, ilgi alanınızda olmayabilir, ancak böyle olması sizin yapılan bu çalışmalara çamur atmanızı veya yanlış bilgiler vermenizi gerektirmez!

  2. Keşke bu vatan için faydalı şeylere sevinebilsen oturduğun yerde ülke için üretilen şeylerle dalga geçeceğine vatana millete hizmet edenleri takdir edebilseydin biz bu ulke de Kurdu Azerisi Alevisi Sünnusi Arabi Türkü hep birlikte yaşıyoruz Bu vatanı sevin ülkemiz için yapılanları takdir edin olumsuzlukları eleştirin düşmanlara karşı ülkemizi savunun Bakin Fransızca’da yunanlılara haksız yere 30 yıl Azeri topraklarını işgal etmiş ermenileri seviyorlar orada bile ülkemize karşı duranlar var onlardan olmayın herkese inat yuzde yüz yerli savunma sanayi ve tam bağımsız Türkiye!!!

  3. Bardağın yarısı boş olabilir ama yarısı dolu. Gerçekleri görerek olumlu düşünmek lazım.

  4. Kesin CHP lisindir. Bu ülkenin hayrına olan her şeye karşısındasınız.
   Yazıklar olsun içimizdeki eziklere

  5. Bi bitmediniz gitti bu nasil ruh hastalığı bu nasil Turkiye düşmanlığı her konuda saldırmaktan kuduracaksınız kudurun kimsenin umurumuzda degil, zaten sizin gibileri muhatap alıp dinlemiyor milletimiz.

  6. arada sırada bu vatanın evladı olsanız… ama sevindirmeyeceğiz sizleri başaracağız Allah’ın izniyle.

 2. Hız şimdi daha önem kazandı, çok hızlı ve uzun menzilli olması önemli birde hava hava ile yerden havaya gemiden karaya ve karadan karaya hepsi çok yönlü ve bir arada geliştirilip çok fonksiyon katıp az masraf daha doğrusu kaliteli hızlı bir konsept zaten argeler bunu tasarlarlar düşünün ki 5 fabrikanız var ama 50 fabrikanın yaptığı çeşitliliği sadece 5 fabrikadan alıyorsunuz ama en önemlilerden birisi lazeri 5 km irtifa ile her şeyi vurabiliriz bu arada radarlar önemli birde koralın atılan bütün elektronik füzeleri heflerini tam kontröllü hedeflerini değiştirdiğini

 3. sayin milli savunma havadan havaya füzelerde 100 km menzile ulaşırken neden karadan havaya füzelerde bu menzile ve irtifaya ulaşamıyoruz, kaldıki ilk testleri karadan havaya yapıldı ve bunlar ilk ateşlemeleri kapsülle (katı yakıt) ile yapıldıklarında daha uzun menzile ulaşabilir ve uzun menzilli hava savunma sistemleri için (dış ülekerdeki üstlerimiz ve müttefiklerimiz) bize kısa zamanlı çözüm olabilir. acaba motor gibi ithal ettiğimiz parçalar için amacının dışında kullanılmaması gibi şartlarmı bize dayatılıyor? not:(yemende bir sudi uçağı karadan atılan bu tip bir füze ile vurulmuştu)

  1. Çoktandır merak ettiğim bir konu buydu. Norveç bunun bir versiyonunu geçenlerde sonuçlandırıp envanterine kattı. Hava-hava füzesini kara konuşlu olarak kullanıyor.

 4. bozdoğan füzesinin max. 65km bozdoğan füzesinin max. 160km menzilli olduğunu söyleyenler var bide bozdoğan füzesi max. 25km gökdoğan füzesi max. 65 km menzilli diyenler var kime inanacağız?

  1. Tübitak Sage açıklama yapmadığı sürece, irtifa ve menzil konusunda tahminlerden öteye gidilemez. Kullanılan yurtdışı kaynaklı benzer muadil ürünler mevcut olduğu için kıyaslama yoluyla tahminler yapılarak bazı menzillerden bahsediliyor. Ancak bunlarda yanıltıcı olabilmektedir.

 5. Ben gidişatı çok başarılı buluyorum savunma sanayi bizim düşündüğümüzün üzerinde.ben aslında savaş uçağında ve yerli jet motorundada yeterli knowhow yani bilgiye sahip olduğuna inanıyorum kaldıki amaerikadan alınacak yeni nesil uçaklar bizi bağımlı kılacak burada en önemli unsur tırnak içinde F35 ten hemen sonrası genel görüş amerika ve rusya JET SİHA nın çok stratejik olduğunu yazdılar hatta rusya bunu deniyor keza amerikada deniyor ama TÜRKİYE bu tecrübe ve knowhow ile daha iyisini yapar.bakın bu aslında biliyormusunuz Türkiye’nin geldiği yeri farkındamısınnız farkında olalım çok hızlı jet Siha yapalım aslında bunu okuyan işi bilen mühendislerimiz gülümsüyorlardır.unutun F35bakınız jet Siha ile yeni nesillere size güveniyorum bizi şaşırtın ltf kahraman mühendişerimize atıfta bulunuyorum başarılar

 6. Bu füzelerle ilgi bilgi basına sizdiysa muhtemelen bu silahın yaklaşık 2 3 yıl önceki özelliklerinin bilgisini paylaşmıştır, TSK politikası bu şekilde işler,düşman unsurlar net bilgi alamayacak şekilde bilgi paylaşımı tasarlanmıştır,Ukrayna ile yapılan anlaşma sonucunda bir çok devşirme motor olacağından ve bu süreçte yeni aese radarı gelistirileceginden radarla beraber yeni menzil açıklanacaktır.Bu füze teknolojisini başka ülkelerden almamız normal,nitekim dünya da bu teknolojiyi Almanlardan çalmıştır.

 7. Savunma sanayimizde, önümüzdeki en az 50 yıl süreci öteleyecek şekilde bir planlama içinde olunduğu bir gerçektir. Lozanla çizilen sınırlarımız da bile haçlı ruhu ile Mavi Vatanda Bizi Anadolu yarımadası içinde hapsetmiş bir zihniyet olduğunu haritamızı dikkatle incelerseniz görürsünüz. Bu nedenle ‘İstikbal göklerde’ dirden hareketle kısa ve orta vadede karadan havaya ve havadan havaya orta ve uzun menzilli akıllı füze teknolojimizin özellikle geliştirildiğine kesinlikle inanıyorum. Gündemde sürekli savunma sanayinde teknoloji casusları varken, yetkililer her şeyi herkesle paylaşmak zorunda değil. Çoğumuzun aksungur ve göksungurdan haberi yok. Belki daha neler var. Biz bütün övgüleri hak eden yerli Tb2 ve akıncı da odaklı durumdayız. Ama yerli ve özel şirket üretimi. TSK üretimi Milli ve yerli üretimlerimiz ve özelliklerini de bilmesin kimse şimdilik. Düşmanlarımız zamanı gelince öğrenir. Rafaell lerle Bizleri korkutmaya çalışıyorlar. TSK gerekli önlemler almaya başlamıştır çoktan.

 8. Savaş stratejisi açısından düşüncem daha sade basit ama etkili olan günümüzdede Suriye Azerbaijan Libya’da olduğu gibi çok pahalı hedefleri daha ucuz teknolojik sihalarla nasıl etkisiz hale getirdiğimizi idrak ettik farkındayız,şimdi konunun özü F 35 pahalı bir savaş uçağı hani S300 lerde pahalı idi bakın her yerde S300 leri sihalar vurdu ben buna S400 lerde vurulabilir gibi duruyor ! Bunu niye anlattım F35 lerde havada vurulabilir bizim F35 gibi bir uçak yapmamız zaman alır neden motor! Yani nediyorlar blisk-spool (motorun en önemli parçası) geliştirmemiz zaman alıyor o zaman yine de bilimde çare var.nedir ? F35 jupiter füze atıyorsa uzun mezil radarı da uzun menzil TÜRKİYEDE jet siha insansız yapar bence zaten hava hava yerli füzeyi TÜRKİYE daha iyisini yapar bir şekil de F35 görür vurur tabi bir de jet sihaların havada gözükmeyen İHA larla daha önde tespit ve gözetim işaretleme yaptığını yani jet sihalarla bunları TÜRKİYE radara yakalanmayan modeli yapar F35 de daha ucuz ama kaliteli bir füzeyle yerli jet sihayla S300 TB2 nasıl vurduysa vurur milyarlık proje Amerika İçin bye bye olabilir son olarak DEĞERLİ MÜHENDİSLERİMİZ ha gayret hisar u (siper) bekliyorum çoook önemli saygılarımla

 9. Hay maşallah insanın Tüyleri Tiken tiken oluyor, gözleri doluyor, Eskiden ucak fabrikası resimlerini devrim arabası resimlerini, ilk helekopter projesini, Vejdi Hürkuşun enlenme hikayelerini duydukça üzülüyordur öyle bir noktaya geldik ki MİLLİ Araba, Savaş gemisi, ,denizaltı, Uçak gemisi, İha Siha (Dünya rekorları kırdık), Atak, Atak2 Gökbey, Hürkuş, Hür jet. MMU (Hayalet uçağı. 25-30 Avrupa ülkesi bile yapamadı.) Ucak, Gemi Balistik füzeler, en gelişmişi de Aya fırlatacak FÜZE Ay ile donya arası 380,000 km Dünyanın Çeveresi 40,000 yani aya giden füzeyle DÜNYANIN ETRAFINI 9 DEFA TUR ATARSIN yani AYA GİDEN GÜZE İLE DÜNAYAN HER YERİNİ VURABİLİRSİN. Anlayan anladı. Bunların hepsi Devlete Devleti yöneten hükümede balı oda 2023 YILINDAKİ SECİMLERE BALI. İktidar değişirse Abd de parayla vermedi F35 bedava veriyorum ucak üretmekten fazgeçin demesi yeter HEMEN TEMEL ATMAMA PROJE BİTİRMEME/YAPMAMA TÖRENLERİ YAPILIR bir 100 yıl daha BATININ MANDASI OLURUZ el acar yayvarırız. bize paralarını verdiğimiz silahları satsınlardiye…

 10. Çünkü hava; üst katmanlara çıktıkça seyrelmeye başlıyor ve havadan havaya füzelerde çoğunlukla ve seyrek atmosferde kullanılıyor. ayrıca ilk ateşlendiklerinde de zaten belli bir hıza erişmiş oldukları için, yerden havaya atılan füzelere kıyasla yakıtını daha verimli kullanmış oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir