GAG-Geniş Alan Gözetleme Sistemi

Havadan geleneksel biçimde gözetleme sağlayan sistemler, küçük alanlarda (~150×150 m) gece ve gündüz çok detaylı gözetleme imkânı sağlamaktadır. Ancak bu sistemlerin kısıtlı boyutlu alanlarda hizmet vermesinden dolayı gözetlenecek bölgede genel bir durumsal farkındalık yaratılamamakta ve ancak hedefler diğer istihbarat yöntemleri ile tespit edilmeleri durumunda detaylı olarak izlenebilmektedir.

Geniş Alan Gözetleme sistemleri aynı anda bir şehir merkezi büyüklüğündeki alanda (~20km2) sürekli biçimde gözetleme imkânı sağlar. Bu sayede geniş alanda tam bir durumsal farkındalık sağlanabilmekte ve çok daha fazla istihbarat verisi toplanabilmektedir.

Geniş Alan Görüntüsü tek başına tehditleri algılamakta için yeterli değildir. Operatörlerin sistem tarafından algılanan tüm hedefleri aynı anda izlemesi ve istihbarat üretmesi, verinin büyüklüğü nedeniyle mümkün değildir. GAG sistemi tespit edilen hedeflerin tümünü otomatik olarak izler ve kendi veri tabanında tutar. Ayrıca olağandışı olayların algılanmasını otomatik olarak sağlar. Bu türde istihbarat toplamaya etkinlik tabanlı istihbarat denir. Örneğin koordineli toplanmalar, insanların gruplaşması ve dağılması gibi aktiviteler sistem tarafında algılanır. Daha sonra bu aktiviteler, geleceğe yönelik risk tahminleri üretmek için de kullanılır.

Yerli olarak üretilen Sistem, Türkiye’de afet ile mücadele, şehir planlama ve güvenlik alanlarında fayda sağlamasının yanında terör problemlerinin çözümüne farklı bir bakış açısı getirerek kolluk kuvvetleri ve silahlı kuvvetlere çok kıymetli istihbarat bilgisi sağlayacak.

SASAD ve OSSA üyesi olan ESEN Sistem Entegrasyon, dünyada en çok ABD tarafından üretilen ve kullanılan sistemi üreterek Türkiye’de önemli bir ilke imza attı.

Sistemde havada görüntüleme sistemi, havada veri işleme sistemi, veri linki ve yer istasyonu bileşenleri bulunuyor. Görüntüleme sistemi tarafından alınan görüntüler havada veri işleme sistemi tarafından işlenerek, yer istasyonuna gönderiliyor. Yer istasyonunda ise, alınan verileri kaydedecek, sorgulayacak, çeşitli ilişkisel veritabanı ve coğrafi bilgi sistemi analizleri gerçekleştirecek, değişik şekillerde son kullanıcıya sunacak, daha önceki verilerle karşılaştıracak bir yazılım ve donanım bulunmakta. Sistem, takip edilen bir aracın nereden geldiği, daha önce hangi araçlarla buluştuğu bilgisinin de elde edilmesine yardımcı oluyor. Bu sayede büyük toplantılarda, toplumsal olaylarda, konvoy takibinde, sınır gözlemede, arama kurtarma, trafik düzenleme, afet durumlarında koordinasyon gibi çalışmalarda Sistem büyük faydalar sağlıyor.

ESEN GENİŞ ALAN GÖZETLEME SİSTEMİ (GAG)

GAG sistemi aşağıdaki yetenekleri sağlar:
Gerçek zamanlı şehir ölçekli bölge gözetimi
Birden çok bölgeye ait görüntünün çok yüksek çözünürlükte anlık gösterimi
Gerçek zamanlı hareket algılama ve izleme
Hazır ve operatörün özelleştirebildiği anormal durum / aktivite algılama
Havada operasyon boyunca veri kaydı
Yerde uzun dönemli veri arşivleme
Forenzik analiz
Operatör iş yükünü optimize eden gerçek zamanlı olay yönetimi

GAG Sistemi etkin olarak aşağıdaki kullanım senaryolarında kullanılabilmektedir.
Geniş alanda hareket tespiti
Şüpheli araç/insan takibi
Konvoy koruma
Operasyon izleme
Olay sonrası forenzik analiz
Anormal durum tespiti ve olay öncesi tahminler

ESEN-GAG-116P/C
Çap16.5 inch
Yükseklik18.5 inch
Ağırlık45 kg
Çözünürlük116 Mpiksel Gündüz Kamera/Renkli
Kapsama Alanı7 km2 , 26 cm 15.000 feet
İrtifa30.000 feet
Uçuş Hızı300 knot operasyonal

 

ESEN-GAG-86C16M
Çap18 inch
Yükseklik21 inch
Ağırlık50 kg
Çözünürlük86 Mpiksel Gündüz Kamera/Renkli
16 Mpiksel Termal (MWR)
Kapsama Alanı3.8 km2 , 20 cm 15.000 feet (gündüz)
3 km2, 45 cm @15.000 feet (termal)

 

 GAG-Geniş Alan Gözetleme

GAG-Geniş Alan Gözetleme
GAG-Geniş Alan Gözetleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir