Hisar-U Uzun Menzilli Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi

19 Aralık 2017 | millisavunma | Füze ve Roketler | 2 yorum

Türkiye’nin uzun menzilli balistik füzelere ve havadan gelecek tehditlere karşı ” Uzun Menzilli Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi” olan Hisar-U projesine başlandı.

Hisar-U Hava Savunma Sistemi 8×8 taşıyıcı araç ile taşınacaktır. Taşıyıcı aracın Man firmasından olması planlanmaktadır. Rf yani aktif radar güdümlü başlığına sahip olacak ve hedeflerini başarılı vurma oranı yüksek olarak imha edecektir.

Hisar-U için radar geliştirme çalışmaları Aselsan tarafından yürütülmektedir. Radar olarak iki alternatif oluşmuştur.

Birincisi 600 km Uzun Menzilli ve Kara Konuşlu Hava Savunma Radarı olabileceğini ifade etmişlerdir.

İkinci alternatif radar ise şu an Tf-2000 Hava Savunma Fırkateyni içi geliştirilmekte olan ÇAFRAD (Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar) dır. ÇAFRAD ise 1000+ hedefi takip etme özelliğine sahip olup 450+ km menzile sahiptir. Kara konuşlu çeşidinin geliştirilerek Hisar-U Uzun Menzilli Hava Savunma Sisteminde kullanılması planlanmaktadır.

ASELSAN ÇAFRAD ÇOK AMAÇLI FAZ DİZİNLİ RADAR

Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS) Projesi ve Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi (TEIRS)

Hisar-U Hava Savunma Sisteminin füze geliştirme çalışmaları da Roketsan tarafından yürütülmektedir. 120 km menzile sahip ve yüksek irtifaya tırmanabilen hava savunma füzesi geliştirecektir. Geliştirilen füze Rf (aktif radar) güdümün yanı sıra Kızılötesi Görüntüleme (IIR) güdüme de sahip olacaktır. Çift darbeli motor teknolojisi kullanılacak olup hedefi imha yeteneğinde üst kademede olacaktır. Geliştirilen füze gemilerde de kullanılabilecek olup Tf-2000 Hava Savunma Fırkateyninde Vls(Vertical Launch System) Türkçesi ile Dikey atış tüplerinden ateşlenebilecek ve denizlerimizin korunmasında da görev üstlenecektir.

Hisar-U Hava Savunma Sistemi Yüksek İrtifadan gelecek olan balistik füze, Muharip uçak tehditlerini tespit ve imha edecek. Hisar-U Hava Savunma Sisteminin ilk prototipleri 2019-2020 yılları gibi oluşacak ve envantere girişi 2025-2026 yıllarında olacaktır.

ROKETSAN HİSAR FÜZESİ

3488
-
100%
Oylama : 15
2 yorumlar
    Cevapla
  1. Rahman Alp ALTIN / 2 Şubat 2018

    Öncelikle yazar arkadaşlara teşekkürler. Acaba bu sistem SRBM(Kısa menzil balistik füze) tehdidine karşı da etkili olacakmı? Ve hava soluyan hedeflerin yanı sıra anti balistik bir füzeyi daha önce hiç geliştirmemiş olan sanayimizin şimdilik yabancı bir firmadan destek alması söz konusu olabilirmi? Geçtiğimiz günlerde EUROSAM ile imzaladığımız teknik detayları pek bilinmeyen o anlaşmanın bu konuyla alakası olma ihtimali varmıdır acaba?

  2. Cevapla
  3. ...r / 29 Temmuz 2019

    Yüksek irtifa olunca artık gerisi uzayda devam eder, yeterli kadar yük çıkarmışsa uzaya dünyanı her noktasına veya uzayan farklı yerlerine uzay roket motoruyla devam eder.

Bir cevap yazın

Enter Captcha Here : *

Reload Image