Türkiye ve Ukrayna Arasında Savunma İşbirliği

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky arasında 16 Ekim’de İstanbul’da gerçekleşen görüşmede bir dizi ikili belgeler imzalandı. Taraflar özellikle yüksek katma değerli savunma sanayii alanında işbirliği konusunda anlaştılar.

Türkiye ve Ukrayna, savunma alanında sadece Türk insansız hava araçları ve Antonov uçaklarının ortak üretimini değil, aynı zamanda motor yapımı, hava savunma sistemlerinin geliştirilmesi, korvet sınıfı bir geminin ortak üretimini de içerebilen büyük bir işbirliği potansiyeline sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı adına Prof.Dr.İsmail Demir ve Ukrayna Savunma Bakanlığı adına Andriy Taran savunma projeleri konusunda bir Niyet Muhtırası imzaladı.

Heyetler arası görüşme sonrası Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran tarafından Askeri Çerçeve Anlaşması imzalandı.

Ukrayna ile Türkiye arasında imzalanan Askeri Çerçeve Anlaşması ve Niyet Muhtırası imzalanması, her iki ülke içinde askeri ve teknik işbirliği için yeni fırsatlar doğuracaktır.

Ukrayna, Türkiye’den geçen sene 6 Bayraktar TB2 İHA ve 3 yer kontrol istasyonu satın almıştı.

Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport Genel Müdürü Vadim Nozdriya, Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) Ukrayna’da ortak üretimiyle ilgilendiklerini, Ukrayna Ordusunun 48 ortak üretim SİHA satın almayı planladığını bildirmişti.

Ukrayna uçak firması Antonov ile AN-178 uçağının ortak üretimi, İnsansız Hava Araçlarının ortak geliştirilmesi, her çeşit deniz aracı ve hava aracına türbün motoru geliştirilmesi, iki ülke arasındaki güncel konular arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir