AKINCI ve Bayraktar TB3’te Yerli Motor Kullanılacak

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından, TEI tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk millî havacılık motoru TEI-PD170’e ilişkin videolu paylaşımda bulundu.

Bayraktar açıklamasında, “TEI’nin geliştirdiği milli tasarım, yerli üretim uçak motoru. Dünyada bu sınıfta açık ara en yüksek performans değerlerine sahip uçak motoru. Nasıl derseniz; test ettik, kıyasladık… AKINCI ve Bayraktar TB3‘e güç verecek! Atı alan…” ifadelerini kullandı.

Test görüntülerinin bir ay öncesine ait olduğunu belirten Selçuk Bayraktar, denenen TEI-PD170 motorunun prototip değil, seri üretim motoru olduğunu kaydetti.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) Twitterden yaptığı açıklamada Selçuk Bayraktarı doğrulayarak, “Türkiye’nin ilk millî havacılık motoru TEI-PD170, seri üretime geçişinin ardından Baykar Savunma’da AKINCI ve Bayraktar TB3 için yer testlerinde! …Üsküdar’ı geçti! “ açıklamasında bulundu.

Bayraktar TB3 hakkında ayrıntılı detay verilmezken, motorunun Türkiye’nin ilk millî havacılık motoru TEI-PD170 olacağı kesinleşti.

Türkiye’nin ilk millî havacılık motoru TEI-PD170

Başta TUSAŞ’ın ANKA platformu olmak üzere MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyacını karşılaması hedeflenerek, Türkiye’nin ilk yerli ve millî havacılık motorunu geliştirmek üzere Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyle başlayan projenin çıktısı olan TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru; AR-GE çalışmalarının başlarında 173 HP (±2) güç üretmiş, geliştirme çalışmalarında 225 HP (±2) güç kapasitesine ulaşmıştır.

Son dönemlerde Bayraktar TB2’nin yurt içi ve yurtdışı operasyonları bahane edilerek motor ve görüntüleme birimlerine ambargo uygulanmıştı. Tüm bu art niyetli ambargolar yerli ve milli ürünlerle bir bir aşılarak işlevsiz kılınmaktadır.

Türkiye’nin ilk millî havacılık motoru TEI-PD170 (173 HP)
Türkiye’nin ilk millî havacılık motoru TEI-PD170 (225 HP)
https://twitter.com/Selcuk/status/1321843857139605504
https://twitter.com/TEI_TUSAS/status/1321864312831512577

2 thoughts on “AKINCI ve Bayraktar TB3’te Yerli Motor Kullanılacak

  1. azerbaycan işgal olunmuş karabağı geri alması için iran iha uçurtuyor, sesi bi oyle sanki gökde traktör var. geceler buralarda uykumuz yok şu iranin ihalarının sesinden.

    bide sen şu teinin ürettiği motora bak bal gibi çalışıyor sesi yok. helal olsun. ağırlık az, sesi az , performans yüksek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir