Yerli Savunma Sistemlerine Seri Üretim Kararı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) Toplantısı, yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Toplantıda alınan kararlara ilişkin yapılan açıklamada şunlar kaydedildi;

25 farklı projeye ilişkin kararlar alındı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, yerli ve milli sistemlere yenilerini eklemeye yönelik konular görüşüldü. 25 farklı projeye ilişkin kararlar alındı.

Hava savunmasının güçlendirilmesi için; SİPER, HİSAR ve SUNGUR sistemlerinin yeni seri üretimlerine yönelik kararlar verildi. ATMACA, TAYFUN, GÖKDOĞAN, BOZDOĞAN, TRLG-230 ve KARAOK, füzelerinin yanı sıra AKYA torpidosu ve çeşitli platformlar için muhtelif mühimmatların seri üretimlerine yönelik kararlar alındı.

SİPER UZUN MENZİLLİ VE ÇOK KATMANLI MİLLİ HAVA SAVUNMA SİSTEMİ
ATMACA FÜZESİ
Lazer Güdümlü TRLG-230 Füzesi

Ayrıca MİLGEM projesi kapsamında inşa edilecek 6-7-8. Gemilerin (i sınıfı fırkateynler) tedariki bugünkü SSİK Toplantısında kararlaştırıldı.

İ SINIFI FIRKATEYN PROJESİ

İlk test uçuşunu havada 5 saat kalmak suretiyle başarıyla gerçekleştiren insansız jet savaş uçağı Baykar KIZILELMA’da gelinen son durum değerlendirildi, İHA’lara yeni kabiliyetler kazandırılması hususları görüşüldü.

BAYRAKTAR KIZILELMA İLK UÇUŞ
BAYRAKTAR KIZILELMA İLK UÇUŞ

F-16’ların modernizasyonlarına yenileri eklenecek

F-16’ların modernizasyonlarına yenilerinin eklenmesi, muhtelif hava, kara ve deniz platformları, haberleşme ve bilgi sistemleri, ekipman ve teçhizatlar, yeni elektronik harp ve radar sistemleri, simülasyon, lojistik ve siber güvenlik gibi alanlara yönelik çeşitli projeler de karara bağlandı.

F16 ÖZGÜR PROJESİ

Toplantıda savunma sanayiinde yurt dışından alınan her türlü teknolojinin Türkiye’de geliştirilmesinin tam bağımsız savunma sanayii için mutlak gereklilik olduğu vurgulandı.

Türkiye Yüzyıl’ında her alanda olduğu gibi savunma sanayiinde de büyük bir atılım gerçekleştirilecek, bütün engellemelere aldırış etmeksizin yerli ve milli sistem ve teknolojilerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimindeki kararlılığın devam edeceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir