GİRSAN MC 28 SA Tabanca

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tabanca ihalesini kazanan GİRSAN Makina ve Hafif Silah Sanayi şirketi, polimer gövdeli MC 28 SA türü 35 bin tabancanın üretimini gerçekleştirecek. GİRSAN Makine ve Hafif Silah Sanayi şirketinin üretimi olan hafif polimer gövdeli MC 28 SA model tabanca tamamen Türk mühendislerinin bir ürünüdür.

Karadeniz Silah Projesi kapsamında 1994 yılında kurulan ve 2001 yılında özelleştirilen GİRSAN Silah Sanayi, yerli projelerle 40 ülkeye ihracat yapıyor. Burada üretilen silahları Güney Afrika, Malezya, Kolombiya ve Gürcistan gibi ülkelerin güvenlik güçleri de kullanıyor. Firmada Türk mühendislerce geliştirilen MC 28 SA model tabanca da farklı özellikleriyle öne çıkıyor..

Tabancada NATO atış ömür testi 10 bin atımdır. Emniyet Genel Müdürlüğünde bu atış testi 15 bindir. GİRSAN MC 28 SA tabancası ile 60 bin testini çok rahatlıkla geçerek EGM 2016 yılı ihalesini kazanmıştır.

MC 28 SA modeli Türkiye’de ve özellikle dünya pazarında kolluk kuvvetleri için tasarlanıp üretilmektedir. Model üzerinde bulunan bütün taktik ve teknik özellikler tüm kesimlerin istediği yöndedir. En önemli özelliği emniyet mandalının opsiyonel olmasıdır. Silah, modern bir tabancada olması gereken bütün emniyet sistemlerini içermektedir.
Emniyet Genel Müdürlüğü tabanca ihalesine 4 yerli 1 yabancı firma katılmıştır.

Katılımcı Yerli Firmalar;
1- GİRSAN MC 28 SA (YAVUZ 16)
2- SAMSUN YURT SAVUNMA TP9 SF (CANİK 55)
3- SARSILMAZ
4- TİSAŞ PX9

Yabancı Katılımcı Firma;

1- GLOCK G17 (Avusturya)

GİRSAN,  MC 28 SA polimer gövdeli 35 bin adet tabancayı Emniyet Genel Müdürlüğüne teslim edecektir.
GİRSAN MC 28 SA tabancası üzerinde uygulanan testler;

GİRSAN MC 28 SA
GİRSAN MC 28 SA

YÜKSEK BASINÇLI ATEŞ TESTİ
15 adet 9 mm X 19 Parabellum, (ortalama basıncı 2.800 – 3.700 kg/cm² arasında olan) yüksek şarjlı fişek kullanılarak aralıksız ateş edilir. Bu testin amacı; yüksek basınçlı fişeklerin atış esnasında tabanca ve parçalarına verebileceği hasarı tespit etmektir.
SONUÇ: Sıfır Hata

HIZ TESTİ
Bu test ile tabanca ile yapılan 10 atışta mermi çekirdeğinin, namlu ağzından 10m ilerideki ortalama ilk hızı belirlenmektedir.
SONUÇ: Merminin ortalama ilk hızı 363 m/sn

DAĞILIM ATIŞ TESTİ
Hava Basıncı 2.600 kg/cm² olan kurşun çekirdekli 9 mm X 19 Parabellum 10 adet fişek kullanılarak 25 metreden hedefe atış yapılır. Atış sonrası fişeklerin 16 cm çapındaki dairenin içine toplanması gereklidir.
SONUÇ: 10 atışın tamamı 6 cm yarıçapındaki dairenin içinde toplandı.

SOĞUK HAVATESTİ
9 mm X 19 Parabellum fişekler kullanılarak tabancaya dolu bir şarjör takılır. Haznesine 1 adet fişek sürülüp emniyete alınan tabanca, dolu bir adet yedek şarjör ile birlikte -50 ± 2 °C\’lik ortamda 24 saat bekletildikten sonra, tabanca ile 15 adet merminin seri olarak atışı yapılır. Silah kusursuz çalışmalıdır.
SONUÇ: Sıfır Hata

MUKAVEMETTESTİ
Seri olarak yapılan atışta her 120 mermi atımında tabanca hava ile soğutularak oda sıcaklığına getirilir, her 600 mermi atımında tabanca temizlenir. Toplam, durmadan 15.000 mermi atışı yapılır.
SONUÇ: Sıfır Hata

BOYA MUKAVEMET TESTİ (TUZ TESTİ)
Tabanca dolu şarjörü ile birlikte %5 konsantrasyonlu tuzlu suyun içinde 24 saat bekletilmesinin ardından, tabancanın ve şarjörünün boyasında ve kaplamasında kabarma, silinme, kavlama renk ve ton değişikliği olup olmadığı gözlenir.
SONUÇ: Sıfır Hata

ATIŞ SONRASI TETİK KUVVETİ TESTİ
Ömür atış testi sonrası dağılım testine tabi tutulan tabancanın ölçümleri yapılır, tetik kuvveti:
1-Tek harekette: 1.200 – 3.200 gram
2- Çift harekette: 2.000 – 5.500 gram olmalıdır.
SONUÇ: Tek harekette 2.000 – 2.500 gram, Çift harekette 4.500 – 5.000 gram olarak ölçüldü.

SICAK HAVA TESTİ
9 mm X 19 Parabellum fişekler kullanılarak tabancaya dolu bir şarjör takılır. Haznesine 1 adet fişek sürülüp emniyete alınan tabanca, dolu bir adet yedek şarjör ile birlikte + 55°C\’lik ortamda 24 saat bekletildikten sonra tabanca ile 15 adet mermi atılır. Silah kusursuz çalışmalıdır.
SONUÇ: Sıfır Hata

DÜŞME TESTİ
Horozlu tabancalarda horozu kurulu ve horozu tam düşük pozisyonda, iğneli tabancalarda iğne kurulu pozisyonda iken tabanca; horozu, namlu uç kısmı üzerine ve kabza alt arka köşesi üzerine , sürgü(kapak takımı) üst yüzeyi yere bakacak ve yere paralel olacak şekilde sürgüsü üzerine, varsa horoz/iğne düşürme mandalı/düğmesi üzerine, her iki yan yüzeyi üzerine 1±0,1 m.(birartıeksisıfırvirgülbirmetre) yükseklikten, beton zemin üzerine konan en az 2 cm. (ikisantimetre) kalınlığında çelik plaka üzerine düşürülmüştür.
SONUÇ: Sıfır Hata

SOĞUK DÖKME NAMLU
Girsan tabancaların üretiminde; en modern seviyeyi yakalamış dünyadaki diğer emsalleri gibi, namlu üretimi SOĞUK DÖVME NAMLU TEKNOLOJİSİ ile yapılmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan Mehmetçiklerimizin kullandıkları tüfeklerde de güvenle tercih edilen Soğuk Dövme Namlu teknolojisi; kullanıcıya maksimum güven ve uzun ömürlü tabanca kullanım avantajı sağlamasının yanı sıra, üretilen namluda şişme, çatlama, ısınma gibi istenmeyen arızaların meydana gelmesini de önlemektedir.
Poligonal Namlu
Girsan Silah Sanayi bir ilki daha gerçekliştirdi ve patentini aldığı poligonal namlulu tabancaların satışına başladı.
Poligonal namlunun avantajları;
• Daha yüksek ilk mermi hızı
• Daha yüksek isabet oranı
• Daha uzun namlu ömrü
• Daha az aşınma ve sürtünme
• Daha kolay temizlik
• Atış müsabakalarında tercih edilen namlu tipi

GİRSAN MC 28 SA
GİRSAN MC 28 SA
Teknik Özellikler 
KALİBRE9 mm x 19
ÇALIŞMA SİSTEMİKısa Geri Tepmeli
ATEŞLEME SİSTEMİYarı Otomatik
UZUNLUK193.8 mm
YÜKSEKLİK144.8 mm
GENİŞLİK30 mm
AĞIRLIK (BOŞ ŞARJÖRSÜZ)725 gr
ŞARJÖR KAPASİTESİ15
BOŞ ŞARJÖR AĞIRLIĞI94±5 gr
DOLU ŞARJÖR AĞIRLIĞI278 gr
NAMLU UZUNLUĞU108 mm
YİVLERSağ Yönde 6 Adet(250 mm)
NAMLU İMALAT YÖNTEMİSoğuk Dövme
NAMLU ATIŞ ÖMRÜ50.000 Adet
NİŞAN DÜZENİKırlangıç Geçme Arpacık, Kırlangıç Geçme Yarıklı Gez
NİŞAN HATTI UZUNLUĞU151.8 mm
ETKİLİ MENZİL80 m(± 10 m)
MERMİ İLK HIZI363 m/sn
ÇALIŞMA SICAKLIK LİMİTLERİ-40 C / +60 C
TETİK HAREKETİTek Hareketli
EMNİYET SİSTEMİİğne Emniyet Bloğu, Tetik Emniyeti, Hazne Dolu Göstergesi,İğne Kurulu Göstergesi

18 thoughts on “GİRSAN MC 28 SA Tabanca

 1. Canik 55 ben bi c100 silah aldim ama 6 defa fabrikaya gönderdim hala hatası gidermiyor bu nasıl bişey ben hakkımı helal etmiyorum Allah havale ediyorum ama ben bunu habere ve gazetelere internete hep paylaşacak gim çünkü ankara tandoğan da silahı aldığım yeri arıyorum bir cvp yok fabrikayı arıyorum silah tmm diyorlar arsası yok deyip gönderiyorlar 0543 262 6354

  1. Bu tarz konularda Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz. Satıcılar, ayıplı mallları yenisiyle değiştirmek veya parasını iade etmek zorundalar. Ürünün faturası, tamire gönderdiğinize dair evraklar ve olayı anlatan detaylı bir dilekçe ile (illerde) valiliklerden ilçelerde (kaymakamlıklardan) hakem heyetine başvurabilirsiniz.

   1. Silahın sürgü ile kabza arasında boşluk var yan taraftan baktığımızda karşısı gözüküyor bu fabrikadaki bi hata mi ini silah polis okullarında verilmeye başlandı atışlarda da bütün silahlar gereğinden fazla sola çekiyor

    1. Bu hata olarak sayılmaz baktığın zaman glock ta yada smith vesson da bile arkasi gözükür

 2. Silah nasil bi atis testinden geçmiş gerçekten çok merak ettim kadro atislarinda 10 tanesinden 8 zi tutukluk yapiyor boya testi basarili deniyor ama kendiliginden silahin metal rengi azda olsa ortaya cikmaya basladi sarjoru sadece cikarip aksam silahi birakip sabah geri takmayla rengini kaybetmeye basladi silah daha 1 ayini doldurmadi bazi dağıtılan silahlarin yedek sarjorlerine 10 mermiden fazla basilamadi bu konuda pekçok arkadasim sikinti yasadi

 3. Girsan mc28 sa gerçekten bir hayal kırıklığı sürekli iğne kıran ve tutukluk yapan bir silah. Girsan mc28 sa sahibi hiç kimse silahına güvenerek yanında taşıyamıyor taşımamalı tek dileğim birinin başına bi olay gelmeden yetkililer tarafından bu silah bi an önce toplatılmalı.

 4. Tam anlamıyla başarısız.Bu kadar testten geçen bir silah yirmibeş atımda iğne kırabilir mi?Allahtan poligonda kırdı.İhtiyaç anında kırsaydı sonuçu ne olurdu?Can emanet edilmez yani.İki aylık silah sürgü kapağını geride bağlamıyor kendini salıyor.Mekanizma baştan sona adi malzeme ,açıkcası fiyasko.Tutukluluk yapıyor,kovan çıkarmıyor,iğne kırıyor,boyası atıyor,şarjör tam oturup istenilen hızda çıkmıyor.Tekrar ediyorum can emanet edilmez.Çıkan haberlere de inanıp para verip almayın.Bedava verilse alınmayacak silah.Duyduğuma göre de pazarlaması polimeri vs. si canikten iyi kaliteli diye yapılmış,Caniğin yanından geçemez.

  Bonus:Silahı görenler oyuncak sanıp dikkate almıyor bilginize.

 5. Gerçekten yazık şu silahı emniyette görmek tam bir hayal kırıklığı çok dandik sürekli arıza yapacan bir Silah polislerimizin Allah yardımcısı olsun.Bence bu silah acilen toplanmalı..

 6. Tabancam mc 28sa modeli tabancamın gezi sol tarafa kaymış kendi imkanlarımla düzeltme imkanım var mı?

 7. 20. domem polis memuruyum bugun kadro atışı yaptım GİRSA MC 28 SA ile 6 defa tutukluluk yaptı , bazen de sürgü geride kalıyor ve çoğu devremde de aynı sıkıntı mevcut , silahlar çok kötü , ve ayrıca şarjöre 15 mermi sürmek ayrı bir sıkıntı . Acilen toplanması gereken bir silah .(bu sorunları göstermek için GİRSAN dan gelecek ustayi bekliyoruz ama bu geçici bir çözüm olacaktır ) ACİLEN SİLAHLARIN TOPLANILMASİ ŞARTTIR.

 8. 18. Dönem pomem mezunuyum. Bizlere girsan mc28 sa dağıtıldı bu silahı ilk alanlar bizleriz. Silahı aldıktan sonra 15 günlük mehil müddetimde meskun mahal dışında 50 fişeklik deneme atışı yaptım. 5 fişekte iğne vurduğu halde fişek patlamadı. Daha sonra mesleğe başladıktan yaklaşık bir ay sonra bizi çağırıp silahın iğnesi ve icra mili(yayıyla mili ayrılmıyor) değiştirildi. Daha sonra kadro atışında tutukluk yaptı. Bir çok devreminki iğne kırdı. Bildiğim kadarıyla şu an (mart 2018) tekrar iğne değişimi için devrelerimi şubeleri çağırmaya başlamış. Kesinlikle güvenmiyorum bu silaha. Yıllar sonra bir kırıkkale vakas daha yaşıyoruz resmen. Zaten emniyet GİRSAN la olan ihaleyi iptal etti yeniden ihale yaptı girsanı ihaleye de almadı ihaleyi sarsılmaz kazanmış.bu seneden itibaren Sarsılmaz sar9 dağıtılacak. Umarım bize atılan kazık yeni arkadaşlara atılmaz.

  1. Çarşı ve mahalle bekçisi olarak göreve başlıyacağım siz girsan ihaleye alınmadı demişsiniz ama bize emniyette verilecek silahın girsan olduğu söylendi yorumları okudum silah tam bir hayal kırıklığı umarım bize bu silahı vermezler.

 9. İgne kirdi yazik emniyet teskilatina yakismayan bir silah tek bende degl ayni sorun bircok devremde oldu toplatilmadi lazim bunlarin birgun kullanmak istesek guvenmyorum bu silaha yazik

 10. Girsan ın emniyet e verdiği 35 bin silahın kaçı iğne kırma, fişek rampası korozyonu, boya atma vs. Sorunlarla fabrikaya geri gönderildi şirket açıklasın tüketici nasıl silah ürettiklerini bilsin öyle alış veriş yapsın. İnsanların canlarını emanet ettiği silahın bu kadar kalitesiz olması kimin ayıbı bilmiyorum. Sakın bu marka silahı alıp da paranızı çöpe atmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir