Aselpod Hedefleme Sistemi

Aselpod Hedefleme Sistemi

ASELPOD savaş uçakları için tasarlanmış yeni nesil, çok algılayıcılı hedefleme podudur. ASELPOD her biri gelişmiş özelliklere sahip aşağıdaki birimleri ve yetenekleri bünyesinde barındırmaktadır: Yüksek Çözünürlüklü, 3. nesil Termal Kamera (FLIR)Lazer Mesafe Bulucu / Hedef İşaretleyici Lazer Nokta İzleme Birimi Lazer Aydınlatma Birimi Gelişmiş otomatik video hedef izleyici sayesinde, çoklu hedef takibi, Termal ve Gündüz Kameraları videolarında aynı anda takip yapabilme Termal / Gündüz Videosu kayıt edebilme Gelişmiş Görüntü İşleme Algoritmaları Hedefe ait hassas coğrafi konum bilgilerini hesaplayabilme Gelecekteki ilave görev isterleri için genişleme imkânı.

Genel Özellikler
Üstün Kızılötesi Görüntüleme
ASELPOD, termal kamerasında 3. nesil 3-5 mikron bandında çalışan 640×512 piksellik dedektör kullanmaktadır. Termal Kameranın, Süper Geniş, Geniş ve Dar olmak üzere üç ayrı bakış açısı vardır.

Süper Geniş bakış açısı seyrüsefer yeteneğini artırdığı gibi incelenen alanın genel yapısı hakkında daha fazla bilgi edinilmesini sağlamaktadır. Termal kameradan detaylı kızılötesi görüntünün elde edilebilmesi için gerçek zamanlı gelişmiş görüntü işleme algoritmaları kullanılmaktadır. Böylece, ASELPOD’ un menzil performansı belirgin şekilde artırılmaktadır.

ASELSAN ASELPOD
ASELSAN ASELPOD

Çoklu Hedef İzleme
ASELPOD, hem video hem de ataletsel izleme yeteneğine sahiptir. Termal ve gündüz kamerası videoları üzerinden Nokta ve Alan izleme yeteneği bulunmaktadır.

Hedefin karakteristiğinin ani değişimlerinde veya kaybolması durumunda, sistemin hedefin üzerinde kalabilmesi için ataletsel izleyici bulunmaktadır. ASELPOD, aynı anda dört hedefe kadar takip yapabilmektedir.

aselpod

Stabilizasyon
ASELPOD ön bölümü içerisindeki dört eksenli gimbal altyapısı sayesinde, üzerinde bulunan algılayıcı birimler için hassas stabilizasyon sağlamaktadır. Böylelikle bakış hattı, zorlu uçuş şartlarında dahi sabitlenmektedir.
Hedefleme, Konum Bulma ve Platforma Hizalama Yetenekleri

ASELPOD, platform seyrüsefer verisini, dâhili Ataletsel Ölçüm Birimi’nin verisi ile birleştirerek, geliştirilen özel seyrüsefer algoritmaları ile hedefin yerini, rotasını ve hızını çok hassas olarak tespit edebilmektedir. Hizalama kaçıklıklarını gideren özel hizalama algoritmaları ile ASELPOD kendisini platform ile uçuş sırasında otomatik olarak hizalar, yapısal esnemelerin hedef koordinatı tespitindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

Lazer Mesafe Ölçme / Lazer Hedef İşaretleyici

ASELPOD çift dalga boyunda çalışan ASELSAN tasarımı diyot pompalı lazer kullanmaktadır. Göze zararsız 1570nm ve savaş modunda kullanılabilen 1064nm dalga boylarında çalışan Lazer Birimi ile yüksek irtifalarda hassas menzil bilgisi sağlanabilmektedir. Lazer Birimi ile NATO PRF kodları kullanılarak hedefler işaretlenebilmektedir.

ASELSAN ASELPOD
ASELSAN ASELPOD


Lazer Nokta İzleme

İçerisindeki Lazer Nokta İzleme Birimi ile ASELPOD harici lazer kaynakları ile aydınlatılan hedefleri, kilitlenerek izleyebilmektedir.

Lazer Aydınlatma Birimi

ASELPOD, hedeflerin lazer ile aydınlatılarak operasyon alanında bulunan farklı unsurlara gösterilebilmesi için gece görüş uyumlu Lazer Aydınlatma Birimine sahiptir.

Katı Hal Kayıt Cihazı

Kızıl ötesi ve Gündüz Görüş videolarının güvenli şekilde kaydedilmesi için Katı Hal Kayıt cihazı mevcuttur.

Mekanik Tasarım

ASELPOD’ un yapısı, modern jet uçaklarının maruz kaldığı zorlu uçuş koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Üzerinde bulunan Çevresel İklimlendirme Birimi, içerisinde soğutucu olarak hava kullanan Buhar Döngülü Soğutma Sistemi’ne sahiptir.

Teknik Özellikler 
Termal Kamera 
Çalışma Dalga Boyu Orta Dalga (MWIR), 3 – 5 µm 
Bakış AçılarıGeniş :  28°x 21° – Orta :  4°x 4° – Dar :  0.8°x 0.8°
Sayısal Büyütme2x, 4x, 8x
Gündüz Kamerası 
Bakış AçılarıGeniş :  4°x 4° –  Dar :  0.8°x 0.8°
Video ÇıkışıAnalog Video Çıkışları (RS-170)
Video İzleme4 hedefe kadar çoklu hedef izleme
Lazer Mesafe Ölçme / Lazer Hedef İşaretleme 
Dalga boyu1064nm and 1570nm (Eğitim modu göze zararsız)
Maksimum Menzil ve Çözünürlük25km, ±5m
Lazer Nokta İzleme Dalga Boyu1064nm
Lazer İşaretleyici Dalga Boyu808nm
Haberleşme Arayüzü 
Platform ArayüzüMIL-STD-1553
Gimbal Hareket Parametreleri 
Kapsam AlanıYanca 360° sürekli / Yükseliş+45°/ -150°
Fiziksel Özellikler 
Ağırlık220 kg
Boy240 cm
Çap43cm
Isıtma / SoğutmaBuhar Döngülü Soğutma Sistemi ve Hava Soğutmalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir