ALTAY Asimetrik Harp Tankı (AHT)

ALTAY Asimetrik Harp Tankı (AHT)

Altay Ana muharebe tankıyla aynı platform üzerine oluşturulmuş, özellikle Fırat Kalkanı operasyonunda edinilen tecrübe ve geri bildirimler doğrultusunda ALTAY Asimetrik Harp Tankı oluşturulmuştur. Tankın üzerine konması gerektiği değerlendirilen bazı ilave donanımlar entegre edilmiştir. Bu entegre edilen sistemlerin bazıları;
Görüş açısının artırılması amacıyla YAMGÖZ 360 derece görsel farkındalık sistemi, güdümlü füzelere karşı Lazer Uyarı Sistemi, ilave SoftKill (Akıllı Sis Perdesi), Teleskopik Yükseltilebilen Gözetleme Sistemi (EOS),tehtid yönüne yönlenebilen uzaktan komutalı silah sistemi (UKS), keskin nişancı tehditlerine karşı Atış Yeri Tespit Sistemi, dost düşman tanıma sistemi, otomatik çalışan NBC koruma sistemi, sinyal karıştırıcı sistem (Jammer), ön kısma konan dozer bıçağı ile meskun mahal ortamlarında yol açma ve bariyerleri ortadan kaldırma kabiliyetinin kazanıldı.

ALTAY Asimetrik Harp Tankı, asimetrik savaş ortamlarında tankın kullanılabilirliğini artıracak alt sistemlerle donatılmıştır.

 

ALTAY Asimetrik Harp Tankı (AHT)

Tankın önünde bulunan dozer bıçağı 3 kademeli bir işleve sahiptir.

  • Kazıma pozisyonu
  • Sürüş pozisyonu
  • Engel Geçiş Pozisyonu

Bıçak modülerdir, diğer tanklara istenirse uygulanabilir, şoför tarafından yönlendirilebilen dozer bıçağı 20 derece sağa veya sola döndürülebilir, istendiğinde dozer bıçağı takılmadan da kullanılabilir.

Tankın gövde ve kule korumasında Reaktif Zırh bulunmakta olup, ek olarak Kompozit Zırhla güçlendirilmiştir. Arka kısımda ise RPG türevi roketlere karşı kullanılan çubuk zırhlar bulunur.

20 kişilik özel bir ekip, 5 ay gibi kısa bir sürede ALTAY AHT’yi tasarladı. Dünyadaki benzerlerine göre üstün beka ve hareket kabiliyeti, ateş kabiliyeti özelliklerine sahip ALTAY AHT’yi, ALTAY AMT’den ayıran başlıca özellikleri ise; zırh sistemi, görev donanımları ve burulabilen milli süspansiyon sistemi olarak sıralanabilir.

ALTAY
Mürettebat: Dört
Ana silah: 120 mm 55 kalibre yivsiz
Motor gücü: 1.500 beygir
Maliyet (tahmini): 5.4 milyon $
Azami hız: 90 km

 

Kamuflajlı ALTAY Tankı ve ALTAY Asimetrik Harp Tankı (AHT)

2 thoughts on “ALTAY Asimetrik Harp Tankı (AHT)

  1. bu ALTAY Asimetrik Harp Tankının hakları devletemi ait otokar firmasınamı. AMT devlete ait biliyoruzama bu AHT tankını otokar kendine mal etti diyorlar.

    1. bu ALTAY Asimetrik Harp Tankının hakları devletemi ait otokar firmasınamı. AMT devlete ait biliyoruzama bu AHT tankını otokar kendine mal etti diyorlar.

      ALTAY Tankının fikri mülkiyet hakları Türkiye’ye aittir. Türkiye’ye ait olan bir ürün modifiye edilerek hak talep edilemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir