Atılım Jet Motor Bremze Projesi

Savaş uçaklarının kalbi olan jet motorlar, bakım süreçlerinin ardından test ve diğer çalışmalar için bremze adı verilen test merkezlerinde kontrol ediliyor. Bremzede, uçaktan sökülen motor, özel bir sisteme takılarak atmosferik değerlerden hava sıcaklığına farklı özelliklerle test ediliyor. Bakım sonrası sonuçlar, bu bremzedeki testlerle gerçekleştiriliyor.

Eskişehir’deki 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı bünyesinde test sistemleri geliştirme, yenileme ve imalat ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanabilmesi için geliştirilen “Atılım Jet Motor Bremze Projesi” kapsamında geliştirilen bremzeler, görevini eksiksiz yerine getirerek, dışarıya bağımlılıktan kurtararak, ülkeye milyonlarca dolar tasarruf sağlamaktadır.

Veri toplama ve değerlendirme sistemi, motor kontrol sistemi, yardımcı ekipmanlar kontrol sistemine sahip “Atılım Jet Motor Bremzesi Projesi” kapsamında ülke genelinde 5 adet F100 bremzesi kurulması planlanıyor.

Tamamen 1. Hava İkmal ve Bakım Merkezi Komutanlığı imkanlarıyla tasarım ve imalat gerçekleştirilen, milli, özgün tasarım ve yazılıma sahip bu projeyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan bütün, jet motorlarının testi yapılıyor.

Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Atılım Jet Motor Bremze Projesi (Temsili)

1.Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nın 50 yıllık motor revizyon ve test kabiliyetinin ürüne dönüştürüldüğü projedeki başarısı üzerine TEI, Roketsan, TAI, Aselsan gibi kuruluşlardan çeşitli test sistemleri geliştirme talepleri geldi. Komutanlık, farklı ülkelerin çeşitli bremze taleplerini de karşılamaktadır.

F135 motorlarının üreticisi Pratt and Whitney firması da 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’na yaptığı ziyarette bremzeyi etkileyeceği bulduğu ve bunun F135 motoru için “upgrade” edilebileceğini dile getirildi.

Özellikleri

  • Isı değerleri +55 ila -39 santigrat derece arasında test imkanı sunuluyor.
  • 150 desibele kadar çıkan ses oranı, 72 desibele düşürülüyor.
  • Kurşun geçirmez cam sistemi sayesinde test sırasında yaşanabilecek parça sekmesi gibi tehlikelerden personel korunuyor.
  • Bremze konusunda yurtdışından da talep alan 1. HİBM, ilerleyen yıllarda bu sistemin ihracatı için çalışmalar yapıyor. F-35 motorları için de alt yapı sunan bremze, gelecekte F135PW-100 motorları ve TF-X motorlarına da hizmet verecek.
Atılım Jet Motor Bremzesi
T625 Özgün Helikopteri için geliştirilen Turboşaft motoru

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir