Altay Ana Muharebe Tankı

Milli imkanlarla geliştirilip üretilen Tütkiyenin ilk Ana Muharebe Tankı

Altay, Türkiye’nin geliştirdiği 3+ nesil ana muharebe tankıdır. Şu anda detaylı tasarım aşamasındadır. Milli Tank Üretim Projesi (MİTÜP) çerçevesinde 30 Mart 2007’de yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı sonucunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından proje ana yüklenicisi olarak Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. belirlenmiştir. İsmini Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvari Kolordusu’nu komuta eden Fahrettin Altay’dan almıştır. Fahrettin Altay’a ise soyismi Altay Spor Kulübü’nden esinlenerek Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiştir. Altay adının asıl kökeni ise Orta Asya’da bulunan sıradağlardır. Bu isim Ural-Altay dil ve etnik ailesini niteleyen başlıca iki kelimeden birisidir.

Aracın Volkan-III tank atış kontrol sistemi ve tank komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından tasarlanacak ve üretilecek, 120 mm’lik 55 kalibre ana silah sistemi, Hyundai-Rotem kanalı ile teknoloji transferi yapılarak MKE tarafından, modüler zırh paketi ise Roketsan tarafından üretilecektir.[7] Otokar 4 prototipin tasarımı ve geliştirilmesi için 500 milyon ABD Doları tutarında teşviğe hak kazanmıştır.

– Pakistan ve körfez ülkeleri (özellikle Suudi Arabistan) Altay ile ciddi olarak ilgileniyorlar. Bu ülkelerden gözlemciler Altay’ın test atışlarına davet edilmişler.
– 5 adet prototip üretilmiş durumda ve bunların atış testleri gayet başarılı şekilde devam ediyor.
– Şubat ayı içinde Sarıkamış’ta zorlu kış testlerine tabi tutulacak.
– Bu sene içinde seri üretim ihalesi yapılacak. İhalede 3 firmanın yarışması bekleniyor: Otokar, BMC, FNSS
-ALTAY Tankının seri üretimi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı için ilk etapta 250 tank üretilecek. 500 ALTAY tankının envantere girmesiyle birlikte TSK envanterindeki tankların yarısını ALTAY tankları oluşturacak.

ALTAY
Mürettebat: Dört Ana silah: 120 mm 55 kalibre yivsiz
Motor gücü: 1.500 beygir
Maliyet (tahmini): 5.4 milyon $
Azami hız: 70 km

Altay Tanki hakkinda bilgi
Altay Tanki hakkinda bilgi

 

ALTAY TANKI

2 thoughts on “Altay Ana Muharebe Tankı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir