İpek Projesi – Termoset Reçineli Prepreg

Havacılıkta Kullanılan Karbon Elyaf Takviyeli Termoset Reçineli Prepreg Geliştirilmesi Projesi

Yüklenici: TUSAŞ — Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ve DOWAKSA İleri Kompozit Malzemeler San. Ltd.Şti.’nden oluşan İş Ortaklığı

Prepreg malzemeler düşük ağırlık, yüksek dayanım ve korozyon direnci avantajları ile havacılık, uzay/uydu, deniz ve otomotiv sektörlerinde geniş kullanım alanına sahiptir. Yüksek dayanım ve korozyon direnci sayesinde kullanıldıkları hava platformlarının ömrünün uzatılmasına katkıda bulunurlar. Projenin amacı, havacılık sektöründe büyük ölçüde kullanıma sahip olan, ülkemizde üretilmeyen, ihracat lisansına tabii bir prepreg malzemenin geliştirilmesi, üretilmesi, malzeme ve tasarım doğrulama testlerinin yapılması ve bir uçak yapısının (ANKA kiriş parçası) küçük ölçekli statik testinin gerçekleştirilmesidir. Proje ile yapısal karbon elyaf takviyeli prepreg ve yapısal olmayan cam elyaf takviyeli prepreg malzeme geliştirilecektir. Karbon elyaflı prepreg malzeme, düz dokuma, 5’li saten dokuma ve tek yönlü olmak üzere üç tipte olacaktır.

Bilindiği gibi yurt dışından ithal edilen malzemelerin tedariğinde büyük güçlükler yaşanmakta ve bu durum ekonomik anlamda sıkıntı yaratmaktadır. Yerli prepreg malzemenin üretiminin gerçekleştirilmesi ile havacılık sektörü için büyük önem taşıyan malzemenin tedariğinde dışa bağımlılık ortadan kalkacak ve ülkemize bilgi ve teknoloji birikimi anlamında büyük kazanımlar getirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir