Sedef Gemi İnşaatı A.Ş.

Sedef Tersanesi

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Metin Kalkavan’ın sahip olduğu Türkiye’nin en büyük tersanelerinden Sedef, enerji ve askeri gemi projelerinde hızla büyüyor. Enerji gemisi inşasında 900 MW’a ulaşan Sedef Tersanesi, Karadeniz Holding’e 11’inci projeyi teslim etmek için gün sayıyor. Tersane, Savunma Sanayi için inşa edeceği 700 milyon euroluk ‘Havuzlu Çıkarma Gemisi’ projesi için ilk adımı atmaya hazırlanıyor.

Havuzlu Çıkarma Gemisi, Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekat alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu’nda kullanılabilecek. Gemi, idari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacak. Havuzlu Çıkarma Gemisi, gerektiğinde Doğal Afet Yardım (DAFYAR) görevleri çerçevesinde de kullanılabilecek. Bünyesindeki tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkanı sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekatları kapsamında tıbbi destek için kullanılabilecek. Geminin uzunluğu 230 metre, genişliği 32 metmaksimum hızı 21 knot olacak.

Sedef Gemi İnşaatı A.Ş.’de  inşa edilecek Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) ; Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekat alanları ile Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu’nda kullanılabilecek olup Deniz Kuvvetlerimizin idari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacaktır. Araç ve personel taşıma kapasitesi, komuta kontrol kabiliyetleri, gündüz ve gece helikopter harekatı yapma kabiliyeti ve kapsamlı sağlık hizmetleri imkanı ile Türkiye’nin deniz gücünün dünya denizlerinde temsiline katkı sağlayacaktır.

Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) gerektiğinde bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkanı sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekatları kapsamında tıbbi destek için kullanılabilecektir.

Genel Karakteristikler:
* Uzunluk 231 metre
* Genişlik 32 metre
Amfibi Kabiliyetler:
* Gemi bünyesine konuşlanalen 4 adet LCM veya 2 adet LCAC ile araç güvertlerinde mevcut tankların, ZAHA’ ların zırhlı ve diğer tekerlekli araçların harekat bölgesine taşınmasına imkan sağlayacaktır.
* Bahse konu harekat için için 70 m uzunluğunda ve 17 m genişliğindeki gemi havuzu kullanılacaktır.

 

 

SEDEF_TERSANESI
SEDEF_TERSANESI
SEDEF_TERSANESI
SEDEF_TERSANESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir