Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) askeri öğrenci başvuru şartları

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) askeri öğrenci başvuru şartları (2018 YILI)

Mili Savunma Üniversitesi başvuru koşulları, kariyerini Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde gerçekleştirilecek olan askeri öğrenci alımı başvurusu, Milli Savunma Üniversitesi genelinde gerçekleştirilecek. Peki, Milli Savunma Üniversitesi başvuru işlemi nasıl yapılacak? İşte, mülakat ve sınavlar hakkında merak ettiğiniz her şeyin detayları

Milli Savunma Üniversitesi başvuruları için süreç dün başladı. MSB memur alımı ilanı için ilanın yayımlanmasının ardından ÖSYM’nin resmi sayfası üzerinden başvuru kılavuzu yayınlandı. Personel temin sürecinde adaylar ön başvuru, başvuru, kayıt-kabul, uygulamalı sınav, mülakat sınavı, sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından geçecekler. Peki Milli Savunma Üniversitesi başvuru şartları neler?

Milli Savunma Üniversitesi başvuru işlemleri 9 Ocak itibariyle ÖSYM internet sitesi aracılığıyla alınmaya devam ediyor. Askeri okullar için Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri öğrenci alımı yapacak olan Milli Savunma Üniversitesi, aynı zamanda Astsubay Meslek Yüksekokulu için de başvuruları kabul edecek. Peki, TSK için yetiştirilecek olan askeri okul başvuru şartları neler olacak? İşte, merak edilen Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) yaş sınırı, mülakat ve sınavlar hakkında tüm bilgiler

Milli Savunma Üniversitesi, ÖSYM tarafından askeri okul başvuru işlemlerini 15 Şubat tarihine kadar almaya devam edecek. Gençlere, üniversite eğitimini askeri okullarda yaparak subay ve astsubay olma şansını tanıyan Milli Savunma Üniversitesi, mülakat bilgilerini ve yaş sınırını kılavuz dahilinde açıkladı.

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ SINAVI NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

Milli Savunma Üniversitesi için ÖSYM’nin düzenleyeceği sınav, 18 Mart 2018 Pazar günü tüm il merkezlerinde yapılacak, saat 10.15’te başlayacak ve 135 dakika sürecek.

Gerçekleştirilen sınavın sonuçları yalnızca sınavın yapıldığı yıl için geçerli olacak.

Bu sınavın sonuçları diğer yükseköğretim kurumlarına yerleştirme/yatay, dikey geçiş vb. işlemlerde kullanılamayacak.

YAŞ SINIRI VE GENEL BAŞVURU KOŞULLARI NELER OLACAK?

MSÜ’ye başvuruda bulunmak isteyen adaylarda yaş sınırı ve genel olarak şu kriterler aranacak;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

* Harp Okullarına (HO) bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.

* Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (1998 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak (1997 ve sonrası doğumlu),

* Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2018 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2016 ve 2017 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar),

Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için ÖSYM Başkanlığınca 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak 2018-MSÜ Sınavına katılmış ve Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek çağrı taban puanı almış olmak.

YAZILI SINAVDA NELER SORULACAK?

Milli Savunma Üniversitesi adına gerçekleştirilecek sınavda, adaylara, ortaöğretim düzeyinde, beş seçenekli çoktan seçmeli 120 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır.

Beş seçenekli çoktan seçmeli 120 soru

* Her aday için Ağırlıklı puanlar kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek adayların;

– MSÜ-SAYISAL (SA),

– MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA),

– MSÜ-SÖZEL (SÖ),

– MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşturulacaktır.

FİZİKİ YETERLİLİK MÜLAKATINDA PERFORMANS KOŞULLARI NELER OLACAK ?

Fiziki yeterlilik mülakatına katılım sağlayacak olan kadın ve erkek adayların barfikste açık tutuşta bekleme, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve 400 metre koşu performansları değerlendirilecek. İşte, kadın ve erkek adaylarda aranan performans koşulları;

Fiziki Yeterlilik Testinde 5 branşın 4’ünden 1 (bir) ve üzeri puan almak zorunludur, 2 ve daha fazla branştan puanı hesaplanmayan veya 0 (sıfır) puan alan aday not toplamına bakılmaksızın elenir. Aday puan alamadığı branş veya branşlardan bir defaya mahsus olmak üzere itiraz sınavına girebilir.

Adayın aldığı puanların toplamı Fiziki Yeterlilik Testi puanını oluşturur.

HANGİ OKUL HANGİ PUAN TÜRÜNE GÖRE ALACAK?

Harp Okulları bünyesinde yer alan her branşın puan türleri farklı olacak. İşte, İstediğiniz okula girebilmek için hangi puan türlerine sahip olmanız gerektiğini ifade eden tablo;

ÖSYM BAŞVURUSU NE ZAMANA KADAR YAPILACAK?

ÖSYM, Milli Savunma Üniversitesi askeri öğrenci aday belirleme sınavı için başvuru ekranını yayımladı. Başvuruya dair duyuru ise şu şekilde yapıldı;

“2018-2019 eğitim-öğretim yılında Milli Savunma Üniversitesince 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılacak askeri öğrenci adaylarını tespit etmek amacıyla ÖSYM tarafından 18 Mart 2018tarihinde Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı  (2018-MSÜ) yapılacaktır. Sınava başvurular, 9 Ocak-15 Şubat 2018 tarihleri arasında alınacak olup adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıylaveya bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapacaklardır. ”

Adaylar, başvurularını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav ücreti 80 TL olarak belirlenmiştir. Sınav ücreti ödeme işlemleri 16 Şubat 2018 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

Başvuru için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Lütfen başvuru yapmadan önce haberimizi veya kılavuzu dikkatlice okuyunuz.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM BAŞVURULARI SONRASINDA SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

Başvuruların 9 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında alınmasının ardından, sürecin nasıl ilerleyeceği kılavuzda yer aldı.  Adayların başvurusunu tamamlaması ve tercihlerini gerçekleştirmesinin ardından, 11 Haziran 2018 tarihinde başvurusu kabul edilenlerin ilanı gerçekleştirilecek. İşte, o sürecin tablo halindeki detayları;

* 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında Harp Okullarına kesin kayıt yaptıran öğrencilere “İngilizce Seviye Belirleme Sınavı” uygulanacak,

* Her okul için belirlenecek kontenjanlar dahilindeki sayı kadar öğrenci hazırlık sınıfından muaf tutularak 1’inci sınıfa başlatılacaktır.

BAŞVURUSU KABUL EDİLENLER İKİNCİ AŞAMAYA ÇAĞRILACAK

Başvurusu kabul edilen adaylar, ikinci aşama için Kara Harp Okulu Komutanlığı’na davet edilecek. Bu aşama sağlık raporu bölümü hariç iki gün sürecek.

Birinci gün; Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Psikomotor Testi (Hava Harp Okulu adayları için), Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), ikinci gün mülakat sınavları ve Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacaktır.

Adaylar tercih ettiği okullara Aday Değerlendirme Puanına göre tercih öncelikleri dikkate alınarak yerleştirilecektir.

ADAY DEĞERLENDİRME PUANI NEDİR?

*Üniversite Sınavı Puanı: Harp Okulları için 2018-AYT, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2018-TYT ve Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu için 2018-TYT ve Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı puanı,

*Fiziki Yeterlilik Testi Puanı ve Mülakat Puanından oluşmaktadır.

ADAYLARA İNGİLİZCE BELİRLEME SINAVI UYGULANACAK

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında Harp Okullarına kesin kayıt yaptıran öğrencilere “İngilizce Seviye Belirleme Sınavı” uygulanacak,

Her okul için belirlenecek kontenjanlar dahilindeki sayı kadar öğrenci hazırlık sınıfından muaf tutularak 1’inci sınıfa başlatılacaktır.

HEM ASTSUBAY MYO HEM DE HARP OKULUNA BAŞVURU YAPILABİLECEK

Yerleştirme işlemlerinde adayın Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okulu tercihleri ayrı ayrı değerlendirilecektir. Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okullarının yerleştirmeleri ayrı ayrı olmak koşulu ile ilk tercihi dışındaki tercihine yerleştirilen aday öncelikli tercihlerinde sıra gelmesi durumunda aday isterse öncelikli tercihine geçebilecektir.

BOY VE KİLO DENGESİ NASIL OLACAK?

Boy ve kilo tablosunu kılavuzun içerisinde yayımlayan MSÜ, detayları tablo olarak paylaştı;

1) 19 yaş ve üzeri kadınlar hakkında tablonun ilk dört satırı, 19 yaş ve üzeri erkekler hakkında tablonun ilk iki satırı uygulanmaz.

2) 19 yaşından küçük kadınlar hakkında tablonun kırkikinci (kırkiki dahil) satıra kadar olan bölümü, 19 yaşından küçük erkekler hakkında tablonun yirmidokuzuncu (yirmidokuz dahil) satıra kadar olan bölümü uygulanır.

3) Ağırlık alt ve üst sınırlarının hesaplanmasında vücut kitle indeksinin alt sınırı 19 (kg/m²), üst sınırı 26 (kg/m²) olarak esas alınmıştır.

4) Vücut Kitle İndeksi = Ağırlık/Boy (kg/m²) formülü üzerinden hesaplanmıştır.

5) Hava Harp Okulu adayları için uygulanacak boy-kilo sınırları tablodaki 165 cm -190 cm (dahil) arasında olacaktır.

 2018 YILI

Kaynak: Hürriyet

222 thoughts on “Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) askeri öğrenci başvuru şartları

 1. Arkadaşlar lütfen birisi yardımcı olsun 22 yaşına bastım astsubaylıkla ilgili okula girebilirmiyim 22 yaşına bastım tamamlamadım

 2. Merhaba,kızım 2004 doğumlu lise son sınıf öğrencisi,askeri üniversitesi sınavlarına girmek istiyor fakat hem TC vatandaşı hemde Bulgaristan vatandaşı bu durumda Bulgaristan vatandaşlığından cikmadan sınavlara katılabiliyor mu? tşkler.

  1. Çifte vatandaşlığı olan bir kişi, Milli Savunma Üniversitesi’ne başvurabilir ancak Ho/Asb.MYO’ndan mezun olacakları tarihe kadar T.C. dışındaki vatandaşlıklarından vazgeçmelerinin gerekeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.

   1. Benim yüzümde ben var bir kaç tane ve R harfini söyleyemiyorum astsubay olmama veya MYO girmeme engel midir

   1. Merhaba iyi günler ayın 27sine yani 10 gün sonra mülakata girecem ama dün elimi çok küçük 1 cm bile değil ama derin kestim dikiş attılar 2 tane sorun olur mu

  1. Göz dereceleri (miyopi, hipermetropi ya da astigmatın herhangi birisi) 1.25 ya da daha yukarı olan adaylar Milli Savunma Üniversitesi öğrencisi olamaz.
   Pitozis adı verilen göz kapaklarında düşme olanlar uzman askeri öğrenci olamaz.
   Göz kapaklarında şekil bozuklukları engeldir.
   Gözyaşı kanal tıkanıklıkları engeldir.
   Katarakt olması ya da katarakt ameliyatı olmuş olmak engeldir.
   Göz içi mercek ameliyatı olmuş olmak engeldir.
   Korneasında travma ya da başka nedenlere bağlı olarak iz kalmış olması engeldir.
   Gözde kayma ya da nistagmus (gözlerde titreme) olması engeldir.
   Vitrektomi ameliyatı olmuş olmak engeldir.
   Herhangi bir retina ya da optik sinir (görme sinir) hastalığı engeldir.
   Göz tansiyonu hastalığı engeldir.
   Keratokonus hastalığı engeldir.
   Kaynak: gozdoktor.net

   1. İyi günler seneye kızım MSÜ sınavına girmek istiyor ..ama şu durumda giremeyecekmi .1.50 astigmat .anlamadığım göz bozukluğu en fazla 1.25 denmiş sonuçta o astigmatlar zamanla ilerleyecek mezun oldugunda diyelimki 2.50 oldu ne olacak mesleğe başlamadan atılacakmı …bu konuya biraz esneklik getirilmeli bence .teşekkürler

   2. Mülakattan önce göz çizdirmek şart mı yoksa mülakatlardan sonra detaylı sağlık testinde çizdirsem sorun olur mu

 3. Küçük yaşta açık kalp operasyonu geçirdim.Göğsümde(yazlık t-shirt giydiğim zaman görünmeyen yerde)10-12 cmlik dikiş izi var ama sağlığım açısından herhangi bir olumsuzluk yaratmıyor.Bu durum mülakatlarda benim için bir engel midir?

  1. Bu konuda;
   TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ, JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI VE SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİ’ni incelemenizi tavsiye ederiz.
   https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/21.5.20169431.pdf

   MADDE 29
   A) 1.Çeşitli nedenlerle oluşmuş, silahlı hizmete engel olmayan, lokalize ve az sayıda iyi huylu deri tümörleri, pigmente veya depigmente nevusler, hemanjiomlar, keloidler, sikatrisler ve yanık sekelleri (yüz bölgesinde 4 cm2’den,diğer vücut bölgelerinde 20 cm2’den büyük olanlar), tatuajlar (yüz bölgesi, baş bölgesi, tüm boyun ve el parmak uçlarından itibaren dirsekler dahil kollarda kısa kollu gömlek ve dizden itibarenetek ile görünen tatuajlar ile bu bölgelerin dışında vücudun görünmeyen bölgelerinde toplamı 20 cm2’den büyük olanlar).

   MADDE 60
   A) 1. Silahlı hizmete engel olmayan her çeşit eklem derisi yara izleri ve yapışıklıklar (Fonksiyon bozukluğu yapmamış ve cildiye kriterlerine uyan sekel ölçütlerinde olan lezyonlar öğrenci olmaya engel teşkil etmez.).

   1. Sedef hastalığım var günlük yaşantıma bir yan etkisi yok sadece görüntü açısından bu hastalık engel olur mu

    1. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göz atmanızı öneririz. Yönetmelikte Sedef Hastalığı – (Psöriasis) öğrenci olmaya engel olmayacağı belirtilmektedir.

  1. Tırnak bozuklukları genelde tedavi edilebilir hastalıklardandır. Konuyla ilgili Ayak için 67. maddeyi (98. sayfa) incelemenizi öneririz.
   MADDE 67
   AÇIKLAMA: Bu madde sadece ayaklar için kullanılır.
   A) 1. Ayak parmaklarının yürüyüşü bozmayan hafif şekil bozuklukları.
   2. Başparmak hariç diğer parmaklardan ikisinin yokluğu ya da toplam 6 falanksın noksanlığı
   öğrenciliğe engel değildir.

   https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/21.5.20169431.pdf

   1. Merhaba f 16 pilotu olmak için kadınların boy sınırı kacla başlıyor bilgi alabilir miyim 2022 de nasıl oldu yani

  1. Herhangi bir ortaöğretim kurumundan 2020 ve 2021 yıllarında mezun olmuş olmak veya 2022 yılı msü yerleştirme işlemlerinin son tarihine kadar mezun olacak olmak. Harp okullarına en fazla 3, asb. Meslek yüksek okullarına en fazla 4 defa başvuruda bulunabilirler.

 4. MSÜ de 1-2 yıl okuduktan sonra not ortalaması vs. Uygun olması durumunda bir başka üniversiteye yatay geçiş imkanı var mı?

  1. MADDE 66
   A) 1. Ayakların yürüyüşü güçleştirmeyecek derecede şekil bozuklukları ve kalkaneal yükseklik açısı 10 ila 19 derece (10 ve 19 dahil) düztabanlıklar.
   AÇIKLAMA: (Ek:RG-15/4/2020-31100-C.K-2413/42 md.) Türk Silahlı Kuvvetleri,
   Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Milli Savunma Üniversitesi,
   Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi hariç, diğer fakültelerde eğitim görecek öğrenci adaylarında, ayakların yürüyüşü güçleştirmeyecek derecede şekil bozuklukları ve kalkaneal yükseklik
   açısı 10 ila 19 derece (10 derece hariç, 19 derece dâhil) düztabanlıklar, öğrenci adaylığına engel
   değildir.

 5. ayağımdan bir ameliyat geçirdim bir parça kemiğim yok sıkıntı olur mu 4 5 parmak kadar dikiş izi var .

 6. göz derecesi belirtilenden daha büyük olduğu için göz çizdirme ameliyatı olmak sorun olur mu ?
  .
  .
  bu seneki mülakatların nasıl olacağı hakkında bir tablo var mı yani var ise bizimle paylaşır mısınız ?

 7. Merhaba! Şuan 19 yaşındayım Ağustosta 20 olacam. ÖSYM sınavına kayıt yapamadığım için giremeyecem gelecek sene sınava girip başarılı olursam MSÜ ‘ de Subaylık sınavına girebilirmiyim?

  1. 2022-MSÜ BAŞVURU KILAVUZUNDAN ALINTIDIR
   -Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak
   2002 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (01
   Ocak 2001 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir.
   Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21
   ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın
   öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2002 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.

   -Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2022 yılında Harp Okulları ve
   Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine
   bakılmaksızın 2020 ve 2021 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.).

   Lise ve dengi okulların tamamından bu maddede belirtilen tarihlerde mezun olan/mezun olabilecek
   tüm adayların başvuru yapmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

 8. Subay olmak istiyorum şuan lise 3. Sınıf öğrencisiyim şimdiden subaylık için herhangi bir harp okulu vb. Yerlere gitmem gerekiyor mu yoksa msu kazanıp mı subay olmalıyım

  1. 2022-MSÜ BAŞVURU KILAVUZUNDAN ALINTIDI
   -Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2022 yılında Harp Okulları ve
   Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine
   bakılmaksızın 2020 ve 2021 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.).

 9. Benim lisem yeni bitti ama ne yapacağımı bilmiyorum MSÜ icin ne yapmalıyım bir sınava felan mı gircez liseden puan vb birşey gerekiyor mu ne yapmalıyım

 10. merhaba. gözde doğuştan dermoid kisti bulunan ve küçük yaşta ameliyatını olup kisti aldıran kişi hava harp okuluna başvurabilir mi? havacı savaş pilotu olarak görev yapması mümkün müdür?

  1. SAĞLIK YÖNETMELİĞİ
   MADDE 67
   AÇIKLAMA: Bu madde sadece ayaklar için kullanılır.
   A) 1. Ayak parmaklarının yürüyüşü bozmayan hafif şekil bozuklukları.
   2. Başparmak hariç diğer parmaklardan ikisinin yokluğu ya da toplam 6 falanksın noksanlığı
   öğrenciliğe engel değildir.

 11. diş teli sağlıkta elenme sebebi sayılır mı bir de yüzümde benler var aldırsam iz kalırsa elenir miyim

  1. Çene yapısında fiziksel bir bozukluk yoksa diş teli engel teşkil etmez.
   Yüzdeki benler için sağlık yönetmeliğindeki MADDE 29’a göz atabilirsiniz.

  1. HARP OKULLARI: 2021-YKS TYT 2021- YKS Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış,
   2021-YKS Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden Milli Savunma Bakanlığı’nca
   belirlenmiş taban puan türünü almış olmak. Yine 2020-TYT puanı 200 ve üzerindekiler 2021
   TYT’ye girmeyebilirler. Ancak adayların bakanlığın bir taban puan belirleyebileceğini unutmamaları
   gerekiyor.
   2020 TYT puanını kullanmak isteyenlerin mutlaka 2021 YKS için başvurmaları gerekiyor. Aksi halde
   puanlarını kullanamazlar. Yine aynı şekilde bakanlık Harp Okulları adaylarına YKS Başarı Sıralamaları
   için bir alt sınır koyulabilecek. Bu sınırın altındakilerin de adaylıklarısonlanacak.
   ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULLARI: ÖSYM Başkanlığınca yapılacak olan 2021-Yükseköğretim Kurumları
   Sınavı (YKS) Temel Yeterlilik Testi (TYT)’ne katılmış olmak gerekiyor. 2020-TYT puanı 200 ve üzerinde
   olanlar 2021 TYT’ye girmeyebilir ancak unutmamanız gereken nokta 2020 TYT puanınız dönüştürülecek.
   Bu puan dönüşürken puanınız düşebilir de yükselebilir de. Milli Savunma Bakanlığı, MSÜ teklifi
   doğrultusunda bir taban puan belirleyecek ve bu puanı 2021 TYT için isteyecek.

 12. Merhaba
  Bende bronsit var bu hava harp okuluna engelmi?
  Ancak bronsitim bana engel oldugunu dusunmuyoeum kosu,futbol gibi aktiviteleri rahatlikla yapiyorum

  1. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ SAĞLIK YETENEĞİ
   MADDE 47
   A) 1. Fonksiyon bozukluğu yapmamış lokalize amfizem ve kronik bronşit, amfizem, bronşiyal astma gibi obstrüktif tip akciğer hastalıkları, minimal bronşektazi, uyku apne hastalarından pozitif hava yolu basıncı (PAP) titrasyonu sonrası apne-hipopne indeksi 15 (15 hariç)’ten düşük olanlar. Askeri öğrenci olabilirler.

 13. Merhaba
  Hava harp okuluna her yil ortalama kac ogrenci basvuru yapiyor ve ortalama kac kisi aliniyor?

 14. Hava harp okulunu okumak ucretlimi,universitede herkes pilot olamiyomus.ordan nasil pilot olunur?bize biraz aciklarmisiniz? lutfen.

  1. Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde açılan programlardaki eğitimlerimiz sivil / askeri personel öğrenciler için ücretsiz olup, programın normal süresi içinde mezun olamayan öğrencilerden Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle her yıl belirlenen ders başına katkı payı alınmaktadır.

   Askerî pilot olmak isteyenler, Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlı harp okullarından birinden mezun olmak zorundadırlar. Mezun olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sahip olduğu uçuş okullarından birinde uçuş eğitimi alarak pilot olurlar.

 15. Ben kendimi bildim bileli uzaya,gokyuzune ayri bir merakim vardi.oyleki ne zaman semalara baksam dalip giderim,ben çocukken tabi daha o zamanlar okula bile gitmiyorken astronot olmak istedim kime soylesem bana gulerlerdi lise baslarinda da bunun sadece imkansiz bir hayal oldugunu anladim ve o islere biraz daha yakin olan uzay muhendisi aklima geldi.Evet turkiye sartlarina gore malesef o bolumude kazanmak ve okumak oldukca zor ben bunu tyt ve ayt calisirken fark ettim suan 11. Sinifim ve uzay muhendisliginin aslinda bana gore olmadigini fark ettigimde buyuk bir huzun yasadim artik calismalarim gitmiyodu cunku onumde herhangi bir yol yoktu. Taki o sabaha kadar ben yine siradan bir gun uykudan uyandim ve biraz telefonu kurcaladim bu soloturk,f16 pilotlarinin videolarini gordum o an dedigim tek sey “vay be” oldu ve icimde tekrar bir hayalin isiltisi dogdu
  Ama ben hava kuvvetlerinin oyle siradan insanlarin almadigini saniyordum yine ayni gun youtubda takip ettigim bir matematik hocasi bir video atmisti onu izledim megerse adam zamaninda hava kuvvetlerini kazanmis ve cesitli ucaklarin test ucusunu bile yapmis ardindan bu kutsal meslege bir turlu isinamadigindan,hayali olan matematik ogretmenligini okumus ben bunu ogrendigimde bu hava kuvvetlerini oldukca derinlemesine arastirdim cunku her internet sitesinden ve cevremden ayri ayri yorumlar geliyodu ve bu artan degisik yorumlara karsi benimde ayri ayri kafamda sorular olusuyodu taki sizi bulana kadar artik MSU HAVA HARP OKULU nu kazanmanin zor olmadigini siradan insanlarinda alindigini ogrendim ve sunu anladim bu hayatta asla hicbirseyi gozunde buyutmuyeceksin asla pes etmeyeceksin asla asla demeyeceksin imkansiz demiyeceksin sadece calisicaksin cunku ulasacagin hedefteki yolun nekadar zor ve uzun olursa olsun yeterki kendine guven ve o yollarda ne kadar ayagina diken bassada yuruyemesende gerekirse surunerek o hedefe ulasirsin ben kendimde sunu farkettim benim bunca zaman tek hatam rotamin olmamasiydi ve artik hedefimi tam 12de vurdum ve burdan sizlere soyluyorum ALLAHtan baska bisey olmaz ters bisi gitmezse size yemin ediyorum ben o hava kuvvetlerini kazanicam ve ulkeme hayirli,gururlu ve basarili bir pilot olucam ne pahasina olursa olsun gidecegim yol ne kadar zor olursa ulasacagim hedef ne kadar paha bicilmez bir zorlukta olursa olsun ben tum kalbimle tum hayatimla kendimi bu ise adadim hayirlisiysa “MSU HAVA HARP okulun kazandim” mesajinida gelicem buraya yazicam yazmaliyim cunku kendime borcluyum benim kazanmam gereken bir hayat var hayatimi kendim cizip… kendim yasayacagim…

 16. Merhaba Yaşim 18 olucak Eylülde lise sondayim bu seneki sinavi kacirdim malesef. 1 90 boyum 130 kilom var kilo vermeyi dusunuyorum. Bu sene TYT girsem 200 puan tuttursam seneye Mart ayinda MSÜ sinavina girsem kabul oluyor mu. Tabiki fiziksel olarakta kendimi gelistirecegim Mart ayina kadar. Ceval verirseniz mutlu olurim iyi günler.

  1. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde “4. Keratorefraktif ameliyat (korneanın şeklini değiştirerek) geçirmiş, görmesi tashihle bu Listenin 1 inci maddesinin (A) dilimi kadar olanlar. ” olarak belirtilmiştir.
   Yani aşağıdaki şartlar dahilinde ameliyat olmak engelde olabilir.

   MADDE 1
   AÇIKLAMA: Bu madde referans maddesidir, işlem için kullanılamaz.
   A) 1. Camlarla düzeltildikten sonra her iki gözün görme dereceleri (bir gözün görmesi 0.2’den aşağı olmamak
   kaydıyla) toplamının 10/10 (10/10 dahil) ila 20/10 olması.
   AÇIKLAMA:
   0.2 + 0.8 ile TAM arası.
   0.3 + 0.7 ile TAM arası.
   0.4 + 0.6 ile TAM arası.
   0.5 + 0.5 ile TAM arası.
   0.6 + 0.4 ile TAM arası.
   0.7 + 0.3 ile TAM arası.
   0.8 + 0.2 ile TAM arası.
   TAM + 0.2 ile TAM arası.

 17. Sağ elde orta ve yüzük parmağımda tırnaklarda bir kaza sonucu şekil bozukluğu var. Tabi bu bozukluk kullanmaya engel değil. Yani parmak fonksiyonlarında bir sıkıntı yok. Tetik parmağı da değil. Hava harp Okulu’na girmek için sorun yaratır mı?

 18. Göz numaralarım belirlenenin üzerinde göz çizdirme, göz ameliyatı olma veya herhangi bir göz ile alakalı işlem hava harp okuluna girmemize engel olur mu?

  1. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde “4. Keratorefraktif ameliyat (korneanın şeklini değiştirerek) geçirmiş, görmesi tashihle bu Listenin 1 inci maddesinin (A) dilimi kadar olanlar. ” olarak belirtilmiştir.
   Yani aşağıdaki şartlar dahilinde ameliyat olmak engelde olabilir.

   MADDE 1
   AÇIKLAMA: Bu madde referans maddesidir, işlem için kullanılamaz.
   A) 1. Camlarla düzeltildikten sonra her iki gözün görme dereceleri (bir gözün görmesi 0.2’den aşağı olmamak
   kaydıyla) toplamının 10/10 (10/10 dahil) ila 20/10 olması.
   AÇIKLAMA:
   0.2 + 0.8 ile TAM arası.
   0.3 + 0.7 ile TAM arası.
   0.4 + 0.6 ile TAM arası.
   0.5 + 0.5 ile TAM arası.
   0.6 + 0.4 ile TAM arası.
   0.7 + 0.3 ile TAM arası.
   0.8 + 0.2 ile TAM arası.
   TAM + 0.2 ile TAM arası.

 19. Kolay Gelsin;
  Kızım Askeri bi okulda eğitim görmek ve görev yapmak istiyor, fakat FMF Hastası. Bu rahatsızlığı başvuru yapmasına engelmidir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde Hastalık ve Arızalar Listesinin 45.Maddenin (B) ve (D) diliminde açıklandığı üzere FMF hastalığı olanlar askerlik yapamaz ve askerlikten muaf tutulurlar.

   9. Histopatolojik veya mikrobiyolojik olarak kanıtlanmış ve sekel bırakarak iyileşmiş tüberküloz peritonitis veya sindirim sistemi tüberkülozları (Resmi sağlık kuruluşlarından alınan onaylı rapor ve patoloji raporu gereklidir.), komplikasyonsuz ailevi akdeniz ateşi (FMF) (Resmi sağlık kuruluşlarından alınmış sağlık kurulu raporu ile işlem yapılabilir.).

   5. Komplikasyonlu ve tedaviye yanıtsız ailevi akdeniz ateşi (FMF) (Resmi sağlık kuruluşlarından alınmış sağlık kurulu raporu ile işlem yapılabilir.), brit ileusları ve benzeri komplikasyonlar yapmış yaygın peritonit sekelleri ve yapışıklıkları, kronik (en az altı ay süreyle devam eden) intestinal pseudo obstrüksiyon sendromu
   https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/21.5.20169431.pdf

 20. Oğlum ilk defa MSÜ sınavına girdi açıklanan sonuçlara göre hava hariç hepsi aktif 06/07/2022 tarihinde Ankara da sınav var fakat oğlumun boy 1.76 cm kilo ise 91kg,bu boy kilo rakamları ile gidebilrmi?

  1. Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2022-Msü) Ve Askeri Öğrenci Temini Kılavuzunda yayınlanan 17 ve Üzeri Yaş İçin Boy ve Ağırlık Sınırları Tablosuna göre 176 cm boyu olanların alt sınırı 59 kg, üst sınır 81 kg olmalıdır. Bu durumda 91 kg fiziki değerlendirmede (2. aşama) elenmesine neden olabilir.

  2. Selam ben Azerbaycandan yaşim 22 bilmek istiyorum bende kabul ola bilirmiyim okula nolursuz yardim ederdiz birde T.C vatandaşi olmak Şartmı.

 21. 12 Eylül 2004 doğumluyum. 2024 yılında MSÜ sınavlarına girerken 19 yaşımda olacağım ama yıl olarak 20 yaşında oluyorum. Yaş sınırı 20 yaşı doldurup 21e giden kişiler mi yoksa (2024-2004=20) direkt olarak yıla bakılarak mı seçiliyor?
  Yani benim seçilmem için 12.09.2024 tarihinden önce sınava girip tercih yapmış olmam yeterli mi? Yoksa 2024 yılı geçersiz mi benim için? Cevaplarsanız sevinirim

  1. Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak, Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları gerekmektedir

 22. Yanıtınız için teşekkürler

  2004 doğumlu olan birisi 2024 yılında MSÜ tercihinde bulunabiliyor mu yani? 20 yaşını bitirmediği sürece

 23. Sol gözümün hemen yanında maximum 2 cm’lik bir dikiş izi var. Bu durum Milli Savunma Üniversitesi öğrencisi olmama engel midir?

  1. Sağlık şartları ve yeterlilikleri yönetmeliğinde “Yüzün, yanağın, periorbital kaş ve alın sahasının ameliyatla düzeltilebilen doğmalık anomalileri, skatrisleri, defektleri, hastalıkları, selim tümörleri (4 cm2’den büyük olanlar) ve bir yıl süreyle remisyonda kalmış malign tümörleri.” engel teşkil etmeyeceği belirtilmiştir. Yara izinin yüzde kapladığı cm2 alan önem teşkil ediyor. Dikiş izi 4 cm2 geçmiyor ise öğrenciliğinize sorun teşkil etmeyecektir.

 24. Hemofili A 9.derece yani orta derece kan hastalığım bulunuyor ancak herhangi Bi kanama durumunda ilaç ile bu hastalık belli Bi süreli gidiyo hava harp okuluna girebilirmiyim

 25. Merhaba hava harp okulunu bitirenler tam
  Olarak ne is yapiyorlar bize detaylica bahsedebilirmisiniz?
  Tesekkurler…

 26. Merhaba henüz 16 yaşındayım ve ilerde Hava Harp Okuluna girip eğitim görmek istiyorum ama göz numaram sağlık kısmında belirtilen numaranın üzerinde (2.50 Astigmat) eğer ilerde lazer ile göz çizdirme ameliyatı olursam Hava Harp Okuluna alınabilmem mümkün müdür?
  Yanıtlarınız için teşekkür ederim

 27. Merhaba anne babanın eski hükümlü olması çocuga engelmi acaba yeğenim mülakata gidecek nasipse ay sonu ama babasının 20 sene öncesinden sabıka kaydı vardı o engel olurmu

  1. Yönetmeliklerde tecavüz ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır.

   ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİNİ KILAVUZUNDA Aşağıdaki bilgiler yer almaktadır.

   11) Evli, hamile, çocuklu olmamak, daha önceden evlenmemiş olmak,
   12) Herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak karı-koca gibi birlikte yaşamamış/yaşamıyor
   olmak veya gayritabii cinsi eğilimleri tespit edilmemiş olmak,

 28. Sağ ayak kalkaneus zemin açısı:17’
  Sağ ayak talokalkaneal açı: 36’
  Sol ayak kalkaneus zemin açısı:18’
  Sol ayak talokalkaneal açı: 40’
  Ayak açıklarım bu şekilde engel mi acaba?

  1. MADDE 66
   A) 1. Ayakların yürüyüşü güçleştirmeyecek derecede şekil bozuklukları ve kalkaneal yükseklik açısı 10 ila 19 derece
   (10 ve 19 dahil) düztabanlıklar.
   AÇIKLAMA: (Ek:RG-15/4/2020-31100-C.K-2413/42 md.) Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı
   ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Milli Savunma Üniversitesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi hariç, diğer
   fakültelerde eğitim görecek öğrenci adaylarında, ayakların yürüyüşü güçleştirmeyecek derecede şekil bozuklukları ve
   kalkaneal yükseklik açısı 10 ila 19 derece (10 derece hariç, 19 derece dâhil) düztabanlıklar, öğrenci adaylığına engel değildir.
   2. Yürüyüşe engel olmayan kalkaneus epinleri.
   3. Bir ayağın diğer ayağa oranla 3 cm (3 cm dahil) küçük ya da büyük olması.

 29. Her iki gözüm astigmat, sağ gözüm 2 numara sol gözüm 2.25. Bu numaraları düzeltmek açısından 18 yaşında “No touch” lazer ameliyatı olacağım. Ağabeyim de astigmat idi fakat ameliyat oldu ve subaylığı kazandı. Dediğim gibi bu ameliyatı olarak MSÜ ye girebilir miyim?

  1. (2) (Değişik:RG-15/4/2020-31100-C.K-2413/8 md.) Tashihle her bir gözde görmeleri tam olmak şartıyla, her bir
   gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar
   öğrenciliğe engel değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına (Milli
   Savunma Üniversitesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi hariç) diğer fakültelerde eğitim gören öğrenci adaylarında
   düzeltme ile her iki gözde görmeler ayrı ayrı tam olmak şartıyla 3 diyoptriye (3 dâhil) kadar miyopi ve hipermetropi ile 90
   derecelik iki eksen arasındaki kırılma kusuru farkı 3 diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenci adaylığına engel değildir.

 30. Merhabalar herhangi bir psikolog geçmişi olması sorun yaratırmı hastaneye yatma durumu vs olmadı

  1. Yaşanan psikolojik soruna ve tedavi durumuna göre değişiklik gösteren bir durumdur.
   SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİ sayfa 58’deki III. RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI başlığı altındaki 15. ve 16. maddeleri inceleyebilirsiniz.

 31. Oğlum MSB Hamidiye tıp fakültesini kazandı. Mülakat ile alıyormuş. Eğer mülakatta başarısız olursa sonraki süreç nasıl olacak? ÖSYM bunlara yeni bir hak tanıyıp başka okullara yerleştirecek mi? Bununla ilgili bir prosedür varmı? Bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla

 32. msü mülakatlarının hepsinden geçtim ve şuanda çağırılmayı bekliyorum ama bu senede bir üniversiteye yerleştim üniversiteye kayıt yaptırsam çağırdıklarında üniversiteyi dondursam olurmu.

 33. Lise 4. Sınıf öğrencisiyim, Hava Harp Okulu’nda okumak istiyorum. Herhangi bir fiziki veya sağlıksal problemim bulunmuyor ama küçüklükte aldığım bir darbe sonucu sol kulağımda işitme kaybı var. Ancak diğer kulağımda hiçbir sorun bulunmuyor, bu durum Hava Harp’e katılabilmem adına herhangi bir engel teşkil eder mi

  1. Aşağıdaki koşulları sağlıyorsanız öğrenciliğe engel teşkil etmeyecektir.
   A) 1. Bir kulağın sağlam olması durumunda (0-25 dB arası) diğer kulağın total olmayan işitme kayıpları.
   2. (Değişik:RG-15/4/2020-31100-C.K-2413/25 md.) Her iki kulağın fısıltı sesini 2 metre ve daha uzak mesafeden
   [26 dB’den 40 dB (40 dB hariç)’e kadar,] işitecek işitme kayıpları.
   3. Bir veya iki kulakta 4000 Hz ve daha yüksek frekanstan itibaren 60 dB’in üstünde nörosensoriyel işitme kayıpları.
   4. (Ek:RG-15/4/2020-31100-C.K-2413/25 md.) Bir kulağın işitmesinin 26-40 dB (40 dB hariç), diğer kulağın
   işitmesinin ise 40-65 dB arasında olduğu işitme kayıpları.

  1. MADDE 69
   A) 1. Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık eğilimi gösteren karın duvarı zayıflıkları (Ameliyat olmuş
   ve nüks etme olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi küçük ameliyat nedbeleri sağlam kabul edilir.).

 34. Arkadaşlar bugün L5 sakrezizasyon 18.3 düz tabandan elendim hava astsubayına derece yapmıştım mülakatım sporum hepsi çok başarılı geçti yalnız ortopedinin bunu yazmasından dolayı elendim ne yapmalıyım. Askeri öğrenci olamaz raporu veren heyettekiler MSB dava açabilirsiniz dediler yönetmeni okuyorum saklarizasyon L5 askeri öğrenci olmaya engel değil diyor yardımcı olursan sevinirim

  1. MADDE 63
   AÇIKLAMA-2: Tek ve çift taraflı sakralizasyon, tek vertebrada lumbalizasyon sadece Türk Silahlı Kuvvetleri,
   Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına eğitim görülen diğer fakültelere alınacak öğrenci
   adaylarında sağlam kabul edilir

 35. Merhaba ben şu an yedek astsubaylık yapıyorum boyum 1. 66 ila1. 67 arası askerde kalmak için boyum en az ne kadar olmak zorunda yardımcı olursanız sevinirim

 36. Merhaba bileğimde 10 cm2 den küçük bir dikiş izi var göz alıyor ama bu sorun yaratır mı ?

 37. merhaba 17 yaşımdayken azı dişlerimden birini çektirdim bu MSB ye girmeme engel teşkil edermi

 38. Her hangi bir üniversitenin mühendislik fakültesinde okuyanlar 2 yada 3 sınıfta harp okuluna geçiş yapabilir mi

 39. Merhaba benim alt çene geriliğim vardı ama ameliyatla öne aldırdım Ve çeneme vida atıldı. Bu Subay olmama engel midir?

 40. Merhaba. Fiziksel sınavlar yapılırken açıkta kalma durumuna karşı YKS puanıyla herhangi bir bölüme tercih yapabilir miyim? Yoksa ek tercih dönemine mi kalınıyor?

 41. Boy uzatma ameliyatı geçiren bir bireyin hava harp okulu yada harp okullarına girebilmesi mümkün mü ?

 42. Merhaba 23 aralık 2005 doğumluyum, 2023 msü sınavına girebiliyormuyum acaba yaştan kaynaklı bir sorun olur mu yada polislik sınavına girerken?

 43. Merhaba küçükken baldirim ateşle tutusmustu.
  Şuan izin belirginligi az boyunu olctugumde 28 cm çıktı ho için sıkıntı olurmu

 44. 2022 MSB SAĞLIK BİLİMLERİNDEN ELENDİM SÖZLÜ MÜLAKADA HALA TERCİHİM ACIKLANMADI . AYNI DURUMDA OLAN VARMI 2022 ÜNİVERSİTE OKULU ACILMAK ÜZERE .

 45. MERHABALAR. BEN 2022 SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİNİ KAZANDIM. FİZİKİ TESTİ GECTİM AMA MÜLAKATDA ELENDİM. BİZE ASKERİYENİN ÜST YAZISIYLA ÖSYM BAŞKANLINA GİDİN PUANINIZ YETİ BİR YERİ SECİN DEDİLER. 25.08.2022 TARİHİNDE TERCİH YAPTIM HALA SONUC ALAMADIM . HER ARADIMDA DİLEKCENİZ YERİNE İLETİLDİ DİYORLAR BOZUK PİLAK GİBİ. BAŞKA BİLGİ VERMİYORLAR . TERCİH YAPTIM OKUL ACILDI NEYAPACAGIMI ŞAŞIRDIM BENİM DURUMUMDA OLAN VARMI.

 46. Tercih sırası hatasıyla yerleştirilip İntibak eğitimini yarıda bırakıp tekrar msü ye girilebilirmi

 47. merhaba hava harp okuluna basvurmak icin ayt’ye girmek gerekli mi yoksa sadece msü ve tyt yeterli mi ayt’ye gerek yok diye bildiğimden hiç çalışmadım msü’yü geçtikten sonra hava harpe başvuramıyor muyuz?

 48. bize 2022 hava harp okuna yerlesen son kisinin
  msu puanini
  tyt puanini
  ayt puanini
  fiziki mulakat puani
  sozlu mulakat puanini aciklayabilirmisini
  bende busene Allahin izniyle orada olacagim Teşekkürler.

 49. Merhaba ismim eren kara harp okuluna girmek için çalışıyorum ilk kez üni sınavına gireceğim. Sorularım şunlar;

  Kho için verilen taban puanları sözel 348 sayısal ve ea 310 yazılmış bu puanları tyt ve ayt de mi almak gerekiyor yoksa msü sınavında mı almak gerekiyor? Yani okula girmek için sınav aşamasında neleri başarmak gerekiyor.

 50. Merhaba oğlum Kara Harp Okuluna gitmek istiyor fakat bir kolunda 3 cm diğer kolunda 4 cm lik dikiş izi var (iç kısımda). Öğrenciliğe engel olur mu?

 51. bize gecen senenin hava harp okulana yerlesen son kisinin ortalama msu puan ve siralamasini
  tyt puanini
  ayt puanini
  fiziki mulakat puani
  sozlu mulakat puanini aciklayabilirmisiniz

 52. bize son senenin yerlesenlerin
  msudeki netleri
  tytdekeki netleri
  aytde yaptiklari netleri aciklayabilirmisiniz.
  tesekkur ederim.

 53. ileri derece olmamak üzere kanat skapula hastalığım var bu durum sağlık testini geçmeme engel midir

 54. Merhabalar ben lise 3.üncü sınıf öğrencisiyim mezun olduktan sonra havacılık okulana gidebilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir