Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) askeri öğrenci başvuru şartları

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) askeri öğrenci başvuru şartları (2018 YILI)

Mili Savunma Üniversitesi başvuru koşulları, kariyerini Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde sürdürmek isteyen öğrenciler tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde gerçekleştirilecek olan askeri öğrenci alımı başvurusu, Milli Savunma Üniversitesi genelinde gerçekleştirilecek. Peki, Milli Savunma Üniversitesi başvuru işlemi nasıl yapılacak? İşte, mülakat ve sınavlar hakkında merak ettiğiniz her şeyin detayları

Milli Savunma Üniversitesi başvuruları için süreç dün başladı. MSB memur alımı ilanı için ilanın yayımlanmasının ardından ÖSYM’nin resmi sayfası üzerinden başvuru kılavuzu yayınlandı. Personel temin sürecinde adaylar ön başvuru, başvuru, kayıt-kabul, uygulamalı sınav, mülakat sınavı, sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından geçecekler. Peki Milli Savunma Üniversitesi başvuru şartları neler?

Milli Savunma Üniversitesi başvuru işlemleri 9 Ocak itibariyle ÖSYM internet sitesi aracılığıyla alınmaya devam ediyor. Askeri okullar için Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri öğrenci alımı yapacak olan Milli Savunma Üniversitesi, aynı zamanda Astsubay Meslek Yüksekokulu için de başvuruları kabul edecek. Peki, TSK için yetiştirilecek olan askeri okul başvuru şartları neler olacak? İşte, merak edilen Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) yaş sınırı, mülakat ve sınavlar hakkında tüm bilgiler

Milli Savunma Üniversitesi, ÖSYM tarafından askeri okul başvuru işlemlerini 15 Şubat tarihine kadar almaya devam edecek. Gençlere, üniversite eğitimini askeri okullarda yaparak subay ve astsubay olma şansını tanıyan Milli Savunma Üniversitesi, mülakat bilgilerini ve yaş sınırını kılavuz dahilinde açıkladı.

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ SINAVI NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

Milli Savunma Üniversitesi için ÖSYM’nin düzenleyeceği sınav, 18 Mart 2018 Pazar günü tüm il merkezlerinde yapılacak, saat 10.15’te başlayacak ve 135 dakika sürecek.

Gerçekleştirilen sınavın sonuçları yalnızca sınavın yapıldığı yıl için geçerli olacak.

Bu sınavın sonuçları diğer yükseköğretim kurumlarına yerleştirme/yatay, dikey geçiş vb. işlemlerde kullanılamayacak.

YAŞ SINIRI VE GENEL BAŞVURU KOŞULLARI NELER OLACAK?

MSÜ’ye başvuruda bulunmak isteyen adaylarda yaş sınırı ve genel olarak şu kriterler aranacak;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

* Harp Okullarına (HO) bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.

* Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (1998 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak (1997 ve sonrası doğumlu),

* Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2018 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2016 ve 2017 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar),

Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için ÖSYM Başkanlığınca 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak 2018-MSÜ Sınavına katılmış ve Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek çağrı taban puanı almış olmak.

YAZILI SINAVDA NELER SORULACAK?

Milli Savunma Üniversitesi adına gerçekleştirilecek sınavda, adaylara, ortaöğretim düzeyinde, beş seçenekli çoktan seçmeli 120 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır.

Beş seçenekli çoktan seçmeli 120 soru

* Her aday için Ağırlıklı puanlar kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek adayların;

– MSÜ-SAYISAL (SA),

– MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA),

– MSÜ-SÖZEL (SÖ),

– MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşturulacaktır.

FİZİKİ YETERLİLİK MÜLAKATINDA PERFORMANS KOŞULLARI NELER OLACAK ?

Fiziki yeterlilik mülakatına katılım sağlayacak olan kadın ve erkek adayların barfikste açık tutuşta bekleme, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve 400 metre koşu performansları değerlendirilecek. İşte, kadın ve erkek adaylarda aranan performans koşulları;

Fiziki Yeterlilik Testinde 5 branşın 4’ünden 1 (bir) ve üzeri puan almak zorunludur, 2 ve daha fazla branştan puanı hesaplanmayan veya 0 (sıfır) puan alan aday not toplamına bakılmaksızın elenir. Aday puan alamadığı branş veya branşlardan bir defaya mahsus olmak üzere itiraz sınavına girebilir.

Adayın aldığı puanların toplamı Fiziki Yeterlilik Testi puanını oluşturur.

HANGİ OKUL HANGİ PUAN TÜRÜNE GÖRE ALACAK?

Harp Okulları bünyesinde yer alan her branşın puan türleri farklı olacak. İşte, İstediğiniz okula girebilmek için hangi puan türlerine sahip olmanız gerektiğini ifade eden tablo;

ÖSYM BAŞVURUSU NE ZAMANA KADAR YAPILACAK?

ÖSYM, Milli Savunma Üniversitesi askeri öğrenci aday belirleme sınavı için başvuru ekranını yayımladı. Başvuruya dair duyuru ise şu şekilde yapıldı;

“2018-2019 eğitim-öğretim yılında Milli Savunma Üniversitesince 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılacak askeri öğrenci adaylarını tespit etmek amacıyla ÖSYM tarafından 18 Mart 2018tarihinde Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı  (2018-MSÜ) yapılacaktır. Sınava başvurular, 9 Ocak-15 Şubat 2018 tarihleri arasında alınacak olup adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıylaveya bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapacaklardır. ”

Adaylar, başvurularını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav ücreti 80 TL olarak belirlenmiştir. Sınav ücreti ödeme işlemleri 16 Şubat 2018 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

Başvuru için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Lütfen başvuru yapmadan önce haberimizi veya kılavuzu dikkatlice okuyunuz.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM BAŞVURULARI SONRASINDA SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

Başvuruların 9 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında alınmasının ardından, sürecin nasıl ilerleyeceği kılavuzda yer aldı.  Adayların başvurusunu tamamlaması ve tercihlerini gerçekleştirmesinin ardından, 11 Haziran 2018 tarihinde başvurusu kabul edilenlerin ilanı gerçekleştirilecek. İşte, o sürecin tablo halindeki detayları;

* 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında Harp Okullarına kesin kayıt yaptıran öğrencilere “İngilizce Seviye Belirleme Sınavı” uygulanacak,

* Her okul için belirlenecek kontenjanlar dahilindeki sayı kadar öğrenci hazırlık sınıfından muaf tutularak 1’inci sınıfa başlatılacaktır.

BAŞVURUSU KABUL EDİLENLER İKİNCİ AŞAMAYA ÇAĞRILACAK

Başvurusu kabul edilen adaylar, ikinci aşama için Kara Harp Okulu Komutanlığı’na davet edilecek. Bu aşama sağlık raporu bölümü hariç iki gün sürecek.

Birinci gün; Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Psikomotor Testi (Hava Harp Okulu adayları için), Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), ikinci gün mülakat sınavları ve Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacaktır.

Adaylar tercih ettiği okullara Aday Değerlendirme Puanına göre tercih öncelikleri dikkate alınarak yerleştirilecektir.

ADAY DEĞERLENDİRME PUANI NEDİR?

*Üniversite Sınavı Puanı: Harp Okulları için 2018-AYT, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2018-TYT ve Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu için 2018-TYT ve Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı puanı,

*Fiziki Yeterlilik Testi Puanı ve Mülakat Puanından oluşmaktadır.

ADAYLARA İNGİLİZCE BELİRLEME SINAVI UYGULANACAK

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında Harp Okullarına kesin kayıt yaptıran öğrencilere “İngilizce Seviye Belirleme Sınavı” uygulanacak,

Her okul için belirlenecek kontenjanlar dahilindeki sayı kadar öğrenci hazırlık sınıfından muaf tutularak 1’inci sınıfa başlatılacaktır.

HEM ASTSUBAY MYO HEM DE HARP OKULUNA BAŞVURU YAPILABİLECEK

Yerleştirme işlemlerinde adayın Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okulu tercihleri ayrı ayrı değerlendirilecektir. Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okullarının yerleştirmeleri ayrı ayrı olmak koşulu ile ilk tercihi dışındaki tercihine yerleştirilen aday öncelikli tercihlerinde sıra gelmesi durumunda aday isterse öncelikli tercihine geçebilecektir.

BOY VE KİLO DENGESİ NASIL OLACAK?

Boy ve kilo tablosunu kılavuzun içerisinde yayımlayan MSÜ, detayları tablo olarak paylaştı;

1) 19 yaş ve üzeri kadınlar hakkında tablonun ilk dört satırı, 19 yaş ve üzeri erkekler hakkında tablonun ilk iki satırı uygulanmaz.

2) 19 yaşından küçük kadınlar hakkında tablonun kırkikinci (kırkiki dahil) satıra kadar olan bölümü, 19 yaşından küçük erkekler hakkında tablonun yirmidokuzuncu (yirmidokuz dahil) satıra kadar olan bölümü uygulanır.

3) Ağırlık alt ve üst sınırlarının hesaplanmasında vücut kitle indeksinin alt sınırı 19 (kg/m²), üst sınırı 26 (kg/m²) olarak esas alınmıştır.

4) Vücut Kitle İndeksi = Ağırlık/Boy (kg/m²) formülü üzerinden hesaplanmıştır.

5) Hava Harp Okulu adayları için uygulanacak boy-kilo sınırları tablodaki 165 cm -190 cm (dahil) arasında olacaktır.

 2018 YILI

Kaynak: Hürriyet

30 thoughts on “Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) askeri öğrenci başvuru şartları

 1. Arkadaşlar lütfen birisi yardımcı olsun 22 yaşına bastım astsubaylıkla ilgili okula girebilirmiyim 22 yaşına bastım tamamlamadım

 2. Merhaba,kızım 2004 doğumlu lise son sınıf öğrencisi,askeri üniversitesi sınavlarına girmek istiyor fakat hem TC vatandaşı hemde Bulgaristan vatandaşı bu durumda Bulgaristan vatandaşlığından cikmadan sınavlara katılabiliyor mu? tşkler.

  1. Çifte vatandaşlığı olan bir kişi, Milli Savunma Üniversitesi’ne başvurabilir ancak Ho/Asb.MYO’ndan mezun olacakları tarihe kadar T.C. dışındaki vatandaşlıklarından vazgeçmelerinin gerekeceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.

  1. Göz dereceleri (miyopi, hipermetropi ya da astigmatın herhangi birisi) 1.25 ya da daha yukarı olan adaylar Milli Savunma Üniversitesi öğrencisi olamaz.
   Pitozis adı verilen göz kapaklarında düşme olanlar uzman askeri öğrenci olamaz.
   Göz kapaklarında şekil bozuklukları engeldir.
   Gözyaşı kanal tıkanıklıkları engeldir.
   Katarakt olması ya da katarakt ameliyatı olmuş olmak engeldir.
   Göz içi mercek ameliyatı olmuş olmak engeldir.
   Korneasında travma ya da başka nedenlere bağlı olarak iz kalmış olması engeldir.
   Gözde kayma ya da nistagmus (gözlerde titreme) olması engeldir.
   Vitrektomi ameliyatı olmuş olmak engeldir.
   Herhangi bir retina ya da optik sinir (görme sinir) hastalığı engeldir.
   Göz tansiyonu hastalığı engeldir.
   Keratokonus hastalığı engeldir.
   Kaynak: gozdoktor.net

 3. Küçük yaşta açık kalp operasyonu geçirdim.Göğsümde(yazlık t-shirt giydiğim zaman görünmeyen yerde)10-12 cmlik dikiş izi var ama sağlığım açısından herhangi bir olumsuzluk yaratmıyor.Bu durum mülakatlarda benim için bir engel midir?

  1. Bu konuda;
   TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ, JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI VE SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİ’ni incelemenizi tavsiye ederiz.
   https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/21.5.20169431.pdf

   MADDE 29
   A) 1.Çeşitli nedenlerle oluşmuş, silahlı hizmete engel olmayan, lokalize ve az sayıda iyi huylu deri tümörleri, pigmente veya depigmente nevusler, hemanjiomlar, keloidler, sikatrisler ve yanık sekelleri (yüz bölgesinde 4 cm2’den,diğer vücut bölgelerinde 20 cm2’den büyük olanlar), tatuajlar (yüz bölgesi, baş bölgesi, tüm boyun ve el parmak uçlarından itibaren dirsekler dahil kollarda kısa kollu gömlek ve dizden itibarenetek ile görünen tatuajlar ile bu bölgelerin dışında vücudun görünmeyen bölgelerinde toplamı 20 cm2’den büyük olanlar).

   MADDE 60
   A) 1. Silahlı hizmete engel olmayan her çeşit eklem derisi yara izleri ve yapışıklıklar (Fonksiyon bozukluğu yapmamış ve cildiye kriterlerine uyan sekel ölçütlerinde olan lezyonlar öğrenci olmaya engel teşkil etmez.).

   1. Sedef hastalığım var günlük yaşantıma bir yan etkisi yok sadece görüntü açısından bu hastalık engel olur mu

    1. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göz atmanızı öneririz. Yönetmelikte Sedef Hastalığı – (Psöriasis) öğrenci olmaya engel olmayacağı belirtilmektedir.

  1. Tırnak bozuklukları genelde tedavi edilebilir hastalıklardandır. Konuyla ilgili Ayak için 67. maddeyi (98. sayfa) incelemenizi öneririz.
   MADDE 67
   AÇIKLAMA: Bu madde sadece ayaklar için kullanılır.
   A) 1. Ayak parmaklarının yürüyüşü bozmayan hafif şekil bozuklukları.
   2. Başparmak hariç diğer parmaklardan ikisinin yokluğu ya da toplam 6 falanksın noksanlığı
   öğrenciliğe engel değildir.

   https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/21.5.20169431.pdf

  1. Herhangi bir ortaöğretim kurumundan 2020 ve 2021 yıllarında mezun olmuş olmak veya 2022 yılı msü yerleştirme işlemlerinin son tarihine kadar mezun olacak olmak. Harp okullarına en fazla 3, asb. Meslek yüksek okullarına en fazla 4 defa başvuruda bulunabilirler.

 4. MSÜ de 1-2 yıl okuduktan sonra not ortalaması vs. Uygun olması durumunda bir başka üniversiteye yatay geçiş imkanı var mı?

  1. MADDE 66
   A) 1. Ayakların yürüyüşü güçleştirmeyecek derecede şekil bozuklukları ve kalkaneal yükseklik açısı 10 ila 19 derece (10 ve 19 dahil) düztabanlıklar.
   AÇIKLAMA: (Ek:RG-15/4/2020-31100-C.K-2413/42 md.) Türk Silahlı Kuvvetleri,
   Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Milli Savunma Üniversitesi,
   Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi hariç, diğer fakültelerde eğitim görecek öğrenci adaylarında, ayakların yürüyüşü güçleştirmeyecek derecede şekil bozuklukları ve kalkaneal yükseklik
   açısı 10 ila 19 derece (10 derece hariç, 19 derece dâhil) düztabanlıklar, öğrenci adaylığına engel
   değildir.

 5. ayağımdan bir ameliyat geçirdim bir parça kemiğim yok sıkıntı olur mu 4 5 parmak kadar dikiş izi var .

 6. göz derecesi belirtilenden daha büyük olduğu için göz çizdirme ameliyatı olmak sorun olur mu ?
  .
  .
  bu seneki mülakatların nasıl olacağı hakkında bir tablo var mı yani var ise bizimle paylaşır mısınız ?

 7. Merhaba! Şuan 19 yaşındayım Ağustosta 20 olacam. ÖSYM sınavına kayıt yapamadığım için giremeyecem gelecek sene sınava girip başarılı olursam MSÜ ‘ de Subaylık sınavına girebilirmiyim?

  1. 2022-MSÜ BAŞVURU KILAVUZUNDAN ALINTIDIR
   -Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak
   2002 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (01
   Ocak 2001 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir.
   Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21
   ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın
   öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2002 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.

   -Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2022 yılında Harp Okulları ve
   Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine
   bakılmaksızın 2020 ve 2021 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.).

   Lise ve dengi okulların tamamından bu maddede belirtilen tarihlerde mezun olan/mezun olabilecek
   tüm adayların başvuru yapmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

 8. Subay olmak istiyorum şuan lise 3. Sınıf öğrencisiyim şimdiden subaylık için herhangi bir harp okulu vb. Yerlere gitmem gerekiyor mu yoksa msu kazanıp mı subay olmalıyım

  1. 2022-MSÜ BAŞVURU KILAVUZUNDAN ALINTIDI
   -Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2022 yılında Harp Okulları ve
   Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine
   bakılmaksızın 2020 ve 2021 yılında mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar.).

 9. Benim lisem yeni bitti ama ne yapacağımı bilmiyorum MSÜ icin ne yapmalıyım bir sınava felan mı gircez liseden puan vb birşey gerekiyor mu ne yapmalıyım

 10. merhaba. gözde doğuştan dermoid kisti bulunan ve küçük yaşta ameliyatını olup kisti aldıran kişi hava harp okuluna başvurabilir mi? havacı savaş pilotu olarak görev yapması mümkün müdür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code