Lazer Güdümlü Füze L-UMTAS

LAZER GÜDÜMLÜ UZUN MENZİLLİ TANKSAVAR FÜZE SİSTEMİ L-UMTAS

Roketsan tarafından öncelikli olarak taarruz helikopterinden kullanım için geliştirilen lazer güdümlü füze L-UMTAS bir tanksavar füze sistemidir. Üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkilidir.

Lazer UMTAS (L-UMTAS) havadan karaya, atış öncesi ve atış sonrası kilitlenebilen yarı-aktif lazer güdümlü bir füze sistemidir.

Füze, taarruz helikopterlerinden ve kara araçlarından gece/gündüz atılabilmekte ve kullanılan harp başlığına göre, ana muharebe tankı, zırhlı personel taşıyıcı, kamyon, arazi aracı, hafif korugan, siper, bina ve alçak irtifa havada asılı kalan (hover yapan) helikopterler karşı kullanılabilmektedir.

Tasarım Süreci

Lazer UMTAS, orjini olan UMTAS sisteminin teknolojik altyapısı ve konfigürasyonel ortaklığını azami kullanacak şekilde modüler olarak tasarlanmıştır. Bu kapsamda, füzenin tasarımında Arayıcı ve Harp Başlığı bölümleri modüler olacak şekilde tutulmuş ve diğer bölümler UMTAS sisteminden aynen alınmıştır.

Lazer UMTAS,UMTAS lançerinden atılabilecek şekilde tasarlanmıştır. T129 ATAK helikopterine entegrasyon çalışmaları devam etmektedir.

Lazer UMTAS Füze Sistemi

Lazer UMTAS; arayıcı, güdüm, harp başlığı ve kontrol bölümleri ile seyir ve ivme motorundan oluşmaktadır. Arayıcı olarak gövdeye bağlı Yarı Aktif Lazer(SAL) arayıcı başlık kullanılmaktadır. TÜBİTAK tarafından geliştirilen dört dilimli milli dedektör ve Roketsan tasarımı optik bütün kullanılmıştır.

Lazer UMTAS, UMTAS sistemi için geliştirilen tanksavar harp başlığını kullanacak şekilde geliştirilmiştir. Harp başlığının yanı sıra, füze için, yüksek infilaklı parçacık tesirli bir harp başlığı daha geliştirilmiştir.

Füze, NATO standartlarına uygun işaretleyicilerle çalışacak şekilde tasarlanmış olup, kullanılan lazer kodunun operasyon esnasında ve atış öncesinde değiştirilmesi mümkündür.

LAZER GÜDÜMLÜ UZUN MENZİLLİ TANKSAVAR FÜZE SİSTEMİ L-UMTAS

Kızılötesi arayıcı başlık veya lazer arayıcı başlık opsiyonlarıyla havadan yere veya yerden yere zırhlı hedeflere karşı kullanılan 8 kilometre azami menzil ve 500 metre asgari menzile sahip UMTAS, gündüz gece ve tüm hava koşullarında görev yapabilme özelliğine sahip.

“At-unut” ve “at-güncelle” kullanım modlarına sahip UMTAS, hedef güncelleme yeteneğinin sunduğu esneklikle sütre arkasından atış, sütre arkasında gizlenmiş hedeflere atış, hassas vuruş noktası ayarlayabilme ve vuruş etkinliği değerlendirme imkanı sağlamakta olup sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılabiliyor.

L-UMTAS PARÇALARI

Temel Özellikler

 • Duyarsız Mühimmat (Seviye V)
 • Reaktif Zırhlara Karşı Etkili Tandem Harp Başlığı
 • Çeşitli Platformlara (Helikopter, İHA, Kara Aracı, Sabit Platform, Hafif Saldırı Uçağı, Deniz Platformu) Entegrasyon
 • IIR veya Lazer Arayıcı Başlık Opsiyonları
 • Atış Öncesi ve Atış Sonrası Kilitlenme
 • At-Unut/At-Güncelle Özelliği
 • Platform ile RF Veri Linki
 • Az Dumanlı Kompozit Yakıt Teknolojisi
 • NATO Stok Numarasına Sahip

Taktik Özellikler

 • Gece ve Gündüz Görev Yapabilme Özelliği
 • At-Unut Kullanım Modu
 • Sütre Gerisinden Atış
 • Sabit ve Hareketli Hedef lere Karşı Kullanım
 • Geniş Fırlatma Zarfı ile Platform Doğrultusu Dışındaki Hedef lere Etkinlik
 • Sıvı Yakıt Yangını ve Kurşun Çarpmasına Karşı Duyarsız Mühimmat Özelliği

L-UMTAS helikopter platformlarının yanı sıra diğer hava, kara ve deniz platformlarından kullanıma uygun özellikte bir sistemdir.

   
Sistem Özellikleri  
FÜZE  
Menzil 500 m – 8000 m
Çap 160 mm
Boy 1800 mm
Ağırlık 37.5 kg
Arayıcı Başlık Lazer Arayıcı Başlık
Harp Başlığı Reaktif Korumalı Zırhlara
Karşı Etkili Tandem
LANÇER  
Füze Adedi 4
Ağırlık 60 kg
Standart arayüzü MIL-STD-1760
   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image