TEI PD170 İnsansız Hava Aracı (İHA) Motoru

Merkezi Eskişehir’de bulunan TEI, uzun zamandır pervaneli bir motor üzerinde çalışmaktaydı. TEI’nin PD170 adı verdiği motor, imalat aşamasına gelmiş durumda. Yıl sonuna kadar tamamlanacak imalat ve geliştirme süreci 2017’de ki ilk çalıştırmayla devam edecek. Motor ilk önce uçak üzerinde denecek ve ardından da İHA platformları üzerinde denemeler gerçekleştirilecektir. Seri imalata 2018’de başlanması, teslimatların ise 2019’da gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Halen ANKA İHA üzerinde modifiye edilmiş Thielert Centurion motoru bulunuyor. Toplam 155 beygir güç üretebilen Dizel motor, dört silindirli. ANKA için geliştirilen PD170 motoru, 170 beygir güç üreterek mevcut Thielert Centurion’dan daha kuvvetli olacak. Yüksek irtifalarda daha fazla güç sağlayacak yerli motor, böylelikle ANKA’nın taşıyacağı faydalı yükü artırırken yüksek irtifada daha uzun süre kalmasına imkan sunacak.

PD170, 20 bin feet (yaklaşık 6 bin 600 metre) irtifada 170 beygir güç üretecek. Yüksek irtifada ise pervaneli motorların güç kaybı meydana geliyor. 30 bin feet yani 10 bin metrede planlanan güç üretimi ise 120 beygir.

TEI mühendisleri, motorun küçük modifikasyonlarla gücünü 210 beygire kadar yükseltebilecek. Bu da gelecek nesil ANKA tasarımlarında daha fazla yük anlamına geliyor. Çift turbocharging sistemine sahip motor için yeni bir üretim ailesi oluşturulması gündemde.

TEI PD170 MOTOR PERFORMANS SİMÜLASYONU
TEI PD170 MOTOR PERFORMANS SİMÜLASYONU

Son Durum: Yeni nesil Anka için geliştirilen PD170 motorunun entegrasyonu tamamlanan, pist, taksi testlerini başarıyla bittiren motorun uçuş testlerini bu yıl gerçekleşmesi hedefleniyor. Motor şuana kadar 3.000 saat dayanıklılık ve olgunlaştırma testlerine tabi tutuldu. Motorun çalıştırma durumuna göre 1.200-1.800 saat arası çalışma ömrü bulunmaktadır. Anka İha için geliştirilen PD170 motorunun seri üretimine de başlandı. Motorun bir üst versiyonu daha büyük bir platform olan Akıncı İnsansız Hava Aracı (İHA) da kullanılacak.

Teknik Özelliker
Motor Hacmi:2.1 litre (~130 CID)
Konfigürayon:Sıralı 4
Malzeme:Alüminyum Kafa ve Blok
Yakıt Sistemi:Ortak Yakıt Hattı Dizel Enjeksiyon
Uyumlu Yakıtlar:JP8, Jet A1 ve Dizel EN590
Hava Emiş:İki Kademe Seri Turboşarj
Azami Sürekli Güç:170 HP (2300 PRM)
Kuru Ağırlık:170 kg
Özgül Tüketim:<210 gr/kWh
Elektrik Gücü:9 kW (2 x 4.5 kW)
Kritik İrtifa:20.000 + ft.
Azami İrtifa:30.000 + ft.
Soğutma:Su Soğutmalı
Pervane Kontrolü:Tek Levye Kontrollü Hidromekanik
Dişli Kutusu:İtici ve Çekici Uyumlu
Motor Kontrolü:Yedekli ECU (MKS)
MKS Yazılımı:D0178CDAL-C Uyumlu
Alternatör Kontrolü:D0178CDAL-C Uyumlu

 

Motor Karşılaştırması
Alman Thielert Motoru
Azami Sürekli Güç:150 Hp
Kuru Ağırlık:165 Kg
Yakıt Tüketimi:215 gr/kWh
Kritik İrtifa:11.500 ft
Azami İrtifa:24.000 ft
Türk PD170 Yerli Motor
Azami Sürekli Güç:170 hp
Kuru Ağırlık:170 Kg
Yakıt Tüketimi:210 gr/kWh
Kritik İrtifa:20.000 + ft
Azami İrtifa:30.000 + ft
TEI TURBODİZEL PD170 MOTORU
TEI TURBODİZEL PD170 MOTORU
TEI TURBODİZEL PD170 MOTORU

Öne çıkan görseli kaldır

ANKA İNSANSIZ HAVA ARACINDA KULLANILMAK ÜZERE TEI TARAFINDAN MİLLİ İMKANLARLA GELİŞTİRİLEN PD170 DİZEL MOTOR
ANKA İNSANSIZ HAVA ARACINDA KULLANILMAK ÜZERE TEI TARAFINDAN MİLLİ İMKANLARLA GELİŞTİRİLEN PD170 DİZEL MOTOR
TEI TURBODİZEL PD170 MOTORU
ANKA PD170 MOTORU

11 thoughts on “TEI PD170 İnsansız Hava Aracı (İHA) Motoru

 1. MOTOR YUZDE KAC YERLI TURBOSUDA YERLIMI -40 DERECEDE DENDIMI ON ISITMASI VARMI ON ISITMA YAG VE SU ICIN VARMI(motor omrunun uzatılması ve az asıma ıcın) DAYANIKIK SERVIS SURESI NEKADAR CALISMA OMRU KAC SAAT DAYNIKLILIK VE GUVENLIK IHA LAR ICIN COK ONEMLI
  BIRDE NIYE IKI ZAMANLI YAPILMADI II ZAMANLI DIZEL MOORLAR DAHA VERIMLI
  çalısmada emeğı gecenlerin eline sağlık

   1. CHP doneminde yani 50 yıl önce AB bile bugün kü AB değildi teknoloji konusunda ..50 yıl, çeyrek asır yılı bugün kü dünya teknoloji yılı ile kıyaslamak cahilliktir ergenliktir.

    1. Audi 1899, Bmw 1916, Cadillac 1902 vs. kurulmuş ve 1961 yılında devrim arabaları Türkiye’de üretilmiş, şimdi kalkıp 50 yıl öncesinden bahsedersen bende sana 100 yıl öncesini gösteririm. Taptığınız Chp 1961 de yapılan devrim arabalarını, uçak fabrikalarını kapattırdı. Bu adamlar başta olsaydı bırak motor üretmeyi hala bayrak direği ipinden başka bir şey üretemiyorduk…

  1. Yazan:OZ0809 MOTOR YUZDE KAC YERLI TURBOSUDA YERLIMI -40 DERECEDE DENDIMI ON ISITMASI VARMI ON ISITMA YAG VE SU ICIN VARMI(motor omrunun uzatılması ve az asıma ıcın) DAYANIKIK SERVIS SURESI NEKADAR CALISMA OMRU KAC SAAT DAYNIKLILIK VE GUVENLIK IHA LAR ICIN COK ONEMLI
   BIRDE NIYE IKI ZAMANLI YAPILMADI II ZAMANLI DIZEL MOORLAR DAHA VERIMLI
   çalısmada emeğı gecenlerin eline sağlık

   Yerli ve milli motor PD-170, ANKA üzerinde ilk uçuşunu -10 derecelik soğukta gerçekleştirdi. Önemli olan biryerden başlamak, eksiklikler zaman içerisinde giderilir veya üstüne daha fazlasıda eklenir.

  2. -40 derecede calismasi icin gerekli yakiti da yapariz.

   Sogukta calismasi icin gerekli arktik sinifi dizel icin dewaxing islemi rahatlikla uygulanir.

  3. Sen bu konuda eleştiri yapabilmen için önce yazı yazmasını öğrenmen gerekir. 2. en az 20 yıl bu konuda eğitim alıp 20 yılda tecrübe yapman gerekir. Aslında sana cevap yazmak için sarf ettiğim zamana yazık.
   ,

 2. Guzelce soru sorulmus, bilmiyorsaniz cevap da yazmayin.
  Yazmayi bilmiyormus, egitimi eksikmis, atalari X partisi yapaymis vs vs.
  Sorgulamaya ve elestiriye bu kadar kapali olmayin. Yapici bir yorumunuz yoksa cevaplarinizi kendinize saklayin.

 3. Ne günlere kaldık. Adamın biri bi -40° derece diye bişi öğrenmiş…sonra motor zamanlarını duymuş biyerden; 2 zamanlımı diye soruyor. Dayanıklılık servis süresi diyede kendikendide bişi uydurmuş…Sonra burdan soru sormuş. Yav sen bin cliona megane ne her ne varsa elinde… neyine senin uçak motoru -40° 2 zaman 4 zaman. eline uçurtma versen uçuramaz şu yorumlara bak sen yaa…Hey ALLAH ‘ım ne günlere kaldık.

 4. Milli savunma stesinin verdiği cevap ne kadar da güzel oysa ki. Kırmadan, üzmeden cevap vermişler. Kendilerini başarılarından ve olgunluklarindan dolayı tebrik ederim.
  Atalar kısmına gelince, kuvvayi milliye yi kurmuşlar daha ne olsun.
  Soru yanlış sorulmuşsa da verilen cevap düzeyli olmalı.

 5. Şu hususu bir netleştirelim önce. Kuvvayı Milliye’yi kuran ataların bugünkü o parti ile uzaktan yakından alakası yoktur. O parti bugün de olduğu gibi tarih boyu maalesef memleketin ve milletin aleyhinde olmuştur, nerede kaldı Kuvvayı kurup Milli Mücadele yapacak? O mücadeleyi verenler, şehit, gazi olanlar senin, benim, hepimizin dedeleri, o horlanan mübarek Anadolu insanı idi, ama asla o partili değildi (Zaten parti çok sonraları ortaya çıkmıştır). Gurur duyun, mühendislerimiz, teknisyenlerimiz, işçilerimiz, o kardeşlerimiz ülkemizi üst liglere taşıyorlar, bu milletin başını önüne eğdirmiyorlar. Ordumuza en ileri silah teknolojisini kazandırıyorlar. Evvela milletçe onlara şükran borçlu olduğumuzu bilelim, sonra da her önüne gelenin, bilip bilmeyenin karnından sallamasına müsaade etmeyelim. Bu işler öyle ucuz değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir