T-625 Helikopter Kokpiti

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından tasarlanan Türkiye’nin ilk milli Helikopteri T-625 çift motorlu ve beş ton kalkış ağırlığına sahip olacak. Helikopterin hem sivil hem de askeri amaçlı olarak kullanılması planlanmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde hizmet ömürlerini doldurmaya başlayan UH-1H’ların yerini alacak T-625’in ayrıca emniyet, hava ambulans ve arama-kurtarma modelleri de geliştirilecek. Bu helikopter için yurtdışı satışı amaçlı EASA sertifikası da alınacak. Helikopter 2 pilot ve 12 yolcu kapasitesi olarak tasarlandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından tasarlanan Türkiye’nin ilk milli Helikopteri T-625

ASELSAN, 2 adet 8″x20″ ve 2 adet 8″x10″ boyutlarındaki dört adet dokunmatik gösterge ile pilot iş yükünü azaltmayı, uçuş güvenliğini en üst noktaya taşıyabilmeyi ve gelecekteki yeni fonksiyonel entegrasyonları en basit hale getirmeyi amaçlıyor.

Milli imkanlar ile geliştirilen, Sivil Havacılık standartlarına ve sertifikasyonuna uygun Özgün Kokpit donanımı ve Uçuş Yönetim Sistemi, Temel Uçuş Ekranı, Sayısal Harita gibi yazılımlar sayesinde, yeni projeler kapsamında hem döner kanatlı hem de sabit kanatlı platformlara bu mimarinin hızlıca entegre edilebilmesi ve bu sayede pilotların en kısa eğitim süreciyle yeni platformlara uyum sağlamaları da hedefleniyor.

TAI ürünü T-625 Helikopterine ASELSAN ürünü Milli Kokpit çalışması
TAI ürünü T-625 Helikopterine ASELSAN ürünü Milli Kokpit çalışması
TAI ürünü T-625 Helikopterine ASELSAN ürünü Milli Kokpit çalışması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir