ROKETSAN MAM-L ve MAM-C

Roketsan şirketinin insansız hava araçları(İHA) için geliştirdiği yeni tip mühimmat olan MAM-L ve MAM-C bombaları.
Kendilerini ilk defa Baykar Makina/Kalekalıp ortaklığı tarafından üretilen Bayraktar TB-2 insansız hava aracında (İHA) gördüğümüz mühimmatlar atış sırasında Roketsan tarafından geliştirilen, harp başlığına sahip mini akıllı mühimmat MAM-L’yi kullandı. Vestel’in ürettiği Karayel ihanında bu ay içinde MAM-L kullanarak atış testleri yapması beklenmektedir.

BAYRAKTAR TB2 MAM-L ATIŞI

Karayel İnsansız hava aracıda kanatlarının altında 2 adet Mam-L füzesi taşıyabilmektedir. Türkiye bu gelişmeyle beraber ABD, İsrail, Çin, İran ve Güney Afrika’dan sonra kendi silahlı İHA’sını üreten 6’ncı ülke oldu.
VESTEL KARAYEL MAM-L ATIŞI

MAM-L adı verilen mühimmat Roketsan şirketinin üretimi olan ve bu yıl seri üretime girecek Umtas(Mızrak) Anti-Tank füzesi üzerinden hazırlanmış itki motoru olmayan bir mühimmattır.

Genel Özellikleri:
Ağırlığı: 22 Kg,
10 Kg Harp Başlığı, (Zırh Delici, Anti-Personel, Termobarik),
160 mm çap,
1000 mm boy,
Menzil 8+ km, (Opsiyonel INS/GPS özelliği ile 14 km),
Kullanım alanı İnsansız Hava Araçları ve Hafif Saldırı Uçakları,

MAM-C FÜZESİ VE BOZOK FÜZESİ

Roketsan MAM-C ise Cirit roketi üzerinden tasarlanmış onun itkisiz ve modifiye edilmiş versiyonudur.

Genel Özellikleri:
70 mm çap,
8.5 Kg ağırlık,
2.5 Kg harp başlığı, (Zırh Delici, Anti-Personel, Termobarik),
800 mm boy,
Menzil 8 Km,

MAM-L VE MAM-C TAKILI BAYRAKTAR TB2
MAM-L VE CİRİT FÜZESİ TAKILI ANKA-S İHA
Bayraktar TB2 - MAM-L
Bayraktar TB2 – MAM-L
MAM-L
MAM-L
MAM-L
MAM-L
MAM-L
MAM-L
VESTEL MAM-L
VESTEL MAM-L

 

MAM-L
MAM-L

Yaşanan Gelişmeler;

MAM-L ve MAM-C mühimmatları, İdlib operasyonu, Zeytin Dalı Harekâtı, Barış Pınarı Harekâtı, Bahar Kalkanı Harekâtı esnasında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Anka ve TB2 insansız hava araçları (İHA) tarafından PKK,PYD,Ypg ve DEAŞ terör örgütlerine karşı kullanılarak üstün başarı elde ettiler.

Yurtiçinde barınmaya çalışan PKK, PYD, YPG terör örgütlerine karşı MAM-L ve MAM-C kullanılarak, yüzlerce terörist etkisiz hale getirildi.

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, Türkiye’nin de destek verdiği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) tarafından, Hafter terör örgütüne karşı kullanılan MAM-L  ve MAM-C yüklü Bayraktar TB2 ile kaybedilen toprakların büyük bir kısmı geri alındı.

Otuz yıl önce Ermenistan tarafından işgal edilen Dağlık Karabağ, Azerbaycan tarafından işgalden kurtarıldı. Bu savaşta, başta Türk insansız hava aracı Bayraktar TB2 ve ROKETSAN üretimi MAM-L  ve MAM-C (Lazer Güdümlü Mini Akıllı Mühimmatlar) yoğun olarak kullanıldı.

Bayraktar TB2’nin Elektronik Harp ve Hava Savunma Sistemlerine karşı sergilediği yetenekleri ve MAM-L ve MAM-C mühimmatlarının üstün vuruş hassasiyeti ile savaşların kazanılmasında büyük pay sahibi oldular.

MAM-L’nin (Lazer Güdümlü Mini Akıllı Mühimmat) menzili 8 km’den 15 km’ye çıkartıldığı açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code