Ben Atak Tanıtım Filmi

Ben Atak

Türkiye’nin coğrafi ve iklim koşullarına göre tasarlanan, TUSAŞ ve AgustaWestland ortak üretimi taarruz ve taktik keşif helikopteri T-129 Atak tanıtım filmi.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), taktik ve taaruz amaçlı operasyonlarında kullanılmak üzere projelendirilen ve tamamen milli imkanlarla üretilen “ATAK” helikopterlerde, dokuz helikopterden oluşan ilk parti teslimat tamamlandı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ), tarafından üretilen yerli helikopterlerden sekizi daha önce tamamlanarak teslim edilmişti. İlk parti teslimatta yer alan dokuzuncu ATAK helikopter de, son testlerinin tamamlanmasının ardından TSK’ya teslim edildi.
Böylece, Karar Kuvvetleri Komutanlığı’nın (KKK) emrinde görev yapacak dokuz helikopterlik ilk filo tamamlanmış oldu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma gereğince, önümüzdeki beş yıl içinde 50 ATAK helikopter daha üretilerek TSK’nın envanterine girecek. Buna göre en geç 2020 yılında toplam 59 ATAK helikopter KKK emrine tahsis edilmiş olacak.
Atak Helikopteri
Atak Helikopteri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir