Nurol Makina ve Sanayi A.Ş.

Nurol Makina
Nurol Makina ve Sanayi A.Ş, Nurol Holding bünyesinde faaliyet gösteren bir şirket olup, anahtar teslimi endüstriyel tesisler kurmak, çelik konstrüksiyon ve makina imalatı konularında büyük ölçekli taahhüt işleri gerçekleştirmek üzere 1976 yılında kurulmuştur. Savunma Sanayii Müsteşarlığının kurulması ve ülkemizde savunma sanayi faaliyetlerinin başlamasından sonra savunma sanayi alanında da faaliyetlere başlamıştır. NUROL MAKİNA VE SANAYİ A.Ş., 1992 yılında, Sincan’daki Birinci Ankara Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan tesislerini faaliyete geçirmiştir. Halen 55.000 m2’lik açık ve 17.000 m2’lik kapalı alana sahip olan Nurol Makina ve Sanayi A.Ş., bugüne kadar birçok önemli proje gerçekleştirmiş olup, tecrübeli kadrosu ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Teknolojik imkan ve kabiliyeti yüksek olan Nurol Makina ve Sanayi A.Ş. yüksek tasarım tecrübesi ve gelişmiş tasarım altyapısı ile deneyimli mühendislik iş gücünün yanısıra,

Gelişmiş test ve ölçüm ekipmanları,
Dört ve beş eksenli CNC tezgahlar,
Büyük boy lazerler ve plazma kesme tezgahları,
Yatay ve dikey torna tezgahları,
Biri 2000 tonluk olmak üzere çeşitli kapasitelerdeki hidrolik ve eksantrik presler,
3D Koordinat ölçü tezgahı (CMM) ve çok çeşitli ölçüm aletleri,
Alüminyum ve çelik kaynak (TIG, MWIG/MWAG) hatları,
Çeşitli kaynak ekipmanları,
Kaynak Rotatörleri,
Boyahane,
Montaj hatları,
Tahribatsız muayene olanağı (X-ray, ultrasonik muayene, vb.),
Araç test parkuru ve havuzu

imkanları ile yüksek üretim kabiliyetine ve kalifikasyon tecrübesine sahiptir.

Nurol Makina 35 yılı aşkın tecrübesi ile yurt güvenliği ve savunma sanayisinde güvenilir bir yüklenici ve çözüm ortağı olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Nurol Makina ve Sanayi A.Ş., tekerlekli zırhlı araçlar, şetler sistemleri, özel amaçlı platformlar, KBRN sistem çözümleri ve civatalanabilir zırh üretimi konularında uluslararası standart, prosedür ve yönetmeliklere uygun tasarım ve mühendislik tecrübesine sahiptir.

Nurol Makina’da Entegre Tasarım ve Mühendislik Yönetimi sistemi ile farklı disiplinlerde eş zamanlı tasarım ve mühendislik faaliyetlerinin yerine getirilmesi sağlanmaktadır. Mekanik, hidrolik, pnömatik sistem tasarımlarının yanı sıra, kontrol sistemleri ile elektrik/elektronik sistem tasarımları ve yazılım geliştirme alanlarındaki faaliyetler, tecrübeli personeli ile sürdürülmektedir.

Nurol Makina; sektördeki deneyimini yeni özgün tasarım ve geliştirme projelerine uygulamakta, gerçekleştirdiği özgün tasarımlar ile alanında ilklere imza atmaktadır. Kullanıcı gereksinimlerine uygun özgün tasarımları ile sektördeki öncülerden biri olan Nurol Makina, tasarım ve mühendislik gücünü sürekli olarak geliştirmekte, yeni tasarımlar ve teknolojiler üretmektedir.

Nurol Makina, mühendislik ve tasarım faaliyetlerini, ofis ve toplantı salonlarının yanısıra prototip laboratuvarları ve entegrasyon alanlarının da bulunduğu yeni tasarım merkezinde yürütmektedir. Ortak tasarım merkezi yapısı ile sistem mühendisliği ve tasarım ekipleri arasındaki koordinasyon arttırılmış ve sinerji sağlanmıştır. Prototip üretim ve entegrasyon çalışmaları için gerekli altyapı ve donanıma sahip tasarım merkezi laboratuvarları ile, prototip ve üretim hatları ayrılmış olup, tasarım ekipleri için bilmesi gereken prensiplerinin uygulandığı yaratıcı bir çalışma ortamı oluşturulmuştur.

Nurol Makina, ürünün tasarımı safhasında başlayan ve ömür devri boyunca devam eden lojistik destek konsepti kapsamında, ürünün ömür devri boyunca ihtiyaç duyulacak entegre lojistik destek ihtiyaçları belirlenmekte, planlamakta ve eksiksiz sağlanmasına yönelik çözümler oluşturulmaktadır. Kullanıcıdan gelen geri bildirimlere gösterilen hassas yaklaşım ve sistemlerin ömür devri boyunca sağlanan bakım & onarım hizmetleri, Nurol Makina’nın güvenilir bir üretici ve çözüm ortağı olduğunu kanıtlamakta, kullanıcı memnuniyetinin artmasında önemli yer tutmaktadır.

EJDER YALÇIN 4×4, etkileyici tasarımı, üstün arazi performansı, beka özellikleri, operasyonel kabiliyetleri ile askeri birliklerin ve güvenlik güçlerinin kırsal ve kentsel alandaki her türlü ihtiyaçlarına cevap veren dinamik bir araçtır.

EJDER YALÇIN 4×4 aynı platformda Keşif, Komuta-Kontrol, İç güvenlik, Ambülans, KBRN, Silah taşıyıcı ve Muharebe aracı olarak kullanılabilmesi ile aracın modüler ve çok yönlü yapısı dikkat çekmektedir. EJDER YALÇIN 4×4 ün öne çıkan tasarım parametrelerinden bir tanesi içindeki personelin yüksek koruma altında görevlerini yapabilmesidir. EJDER YALÇIN 4×4 yüksek balistik korumaya sahiptir. Aynı şekilde “V” yapılı gövde tasarımı, özel koltukları ve yüzer taban sistemi ile mayına ve el yapımı patlayıcılara (IED) karşı yüksek koruma sağlamaktadır. Yüksek faydalı yük taşıma özelliği nedeniyle kullanıcı isteklerine göre ilave zırh takılabilme imkanı mevcuttur. Ayrıca “bird cage” uygulaması ile RPG saldırılarına karşı da koruma sağlayabilmektedir. Aracın üzerinde yer alan sis havanları / bomba atar aracın bekasında yardımcı unsurlardan birisidir.

EJDER YALÇIN 4×4, 4 tona kadar faydalı yük taşıma kapasitesi ve yüksek iç hacmi sayesinde farklı kule ve faydalı yük entegrasyonları mümkündür. İçerisinde bulunan personelin kolay, rahat ve ergonomik intikalini sağlayacak oturma düzeni, aracın kullanım amacı ve kullanıcının ihtiyaçlarına uygun olarak farklı konfigürasyonlarda düzenlenebilir. Nurol Makina yenilikçi yaklaşımı, üstün mühendislik anlayışı ile kullanıcının ihtiyaçlarındaki değişimleri takip etmekte ve Ar-Ge çalışmaları ile araç üzerindeki geliştirmelere devam etmektedir.

Ülkemizde ilk olarak 2002 yılında Nurol Makina tarafından geliştirilen Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) tehditlerin ve kullanıcı ihtiyaçlarının değişimi göz önüne alınarak geliştirilmiş ve SSM ile imzalanan Sözleşme kapsamında Nurol Makina mühendisliği ile araç kısmı da dahil olmak üzere özgün bir platform olan EJDER TOMA üretilmiştir.

TOMA, güvenlik güçlerinin öncelikli gereksinimlerini karşılamak için son teknolojiler yardımı ile donatılmıştır. İç güvenliği sağlamada ve toplumsal olayların bastırılmasında ve kontrol altına alınmasında ektin bir araç olup, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere Azerbaycan, Libya, Zimbabve, Gürcistan, Kazakistan gibi farklı ülkelerin güvenlik güçleri tarafından da aktif olarak kullanılmaktadır.

EJDER TOMA, güvenlik güçlerinin toplumsal olaylara hızlı ve etkin müdahalesi ihtiyacını karşılayan, 4×4 hareket kabiliyeti ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek harekat kabiliyetine sahip bir araçtır. Nurol Makina tarafından geliştirilen zırhlı monokok kabin ve çok fonksiyonlu şoför paneli, süspansiyonlu koltuklar, hidrolik ayarlanabilir direksiyon gibi sağlanan ergonomi, araç içindeki personelin güven ve konfor içinde görev yapmasını sağlamaktadır.

EJDER 6×6, Ejder ailesinin ilk üyesi olarak 2008 yılında üretilerek Gürcistan Savunma Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlıkları’na satışı gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Ejder 6×6, Türkiye’nin ilk özgün ve yurt dışına ihraç edilen 6×6 Tekerlekli Zırhlı Personel Taşıyıcı özelliğini taşımaktadır.

EJDER 6×6 Zırhlı Personel Taşıyıcı günümüzün tehditlerine karşı gerekli donanıma sahip olup muharebe sahasının değişken ihtiyaçlarına cevap veren bir tasarıma sahiptir. Yüksek balistik koruma seviyesi, mayına ve el yapımı patlayıcılara (IED) karşı koruma, harekata hazır olma derecesinin yüksek olması, bilgisayarlı bakım ve onarım kontrol sistemi, tüm alt sistemlere kolay ulaşım, düşük ömür devri maliyetleri EJDER 6×6’nın öne çıkan özellikleridir.

Her türlü hava koşulunda ve iklim şartında, her türlü arazi yapısına uyumlu tekerlekli taktik bir muharebe aracı olan EJDER II 6×6, EJDER 6×6’nın ikinci nesli olarak tasarlanmıştır. EJDER II 6×6 Zırhlı Muharebe Aracı; hızlı, dinamik, amfibik, atik, zırh koruması yüksek, güçlü, modüler, çok yönlü, güven veren, bakımı ve idamesi kolay olan bir muharebe aracı olup “Keşif”, “Komuta-Kontrol”, “Ateş Destek”, “Tıbbi Tahliye” ve “Hava-Savunma” ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde farklı konfigürasyonlarda kullanılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir