Aselsan 76 mm TAKS

Aselsan 76 mm TAKS
Aselsan tarafından Milli Deniz Top Atış Kontrol Sistemi (76 mm TAKS) ile Dz.K.K.lığı envanterine bulunan 76/62 mm OTO MELARA çift maksatlı topa ait atış kontrol (A/K) sistemi yerine milli imkanlar ile tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

76 mm TAKS, gemideki mevcut Savaş Sistemi Veri Ağı üzerinden gelen komutlar doğrultusunda ve gerekli verileri kullanarak top atış kontrol problemini çözecek ve gemideki 76 mm topu kontrol edecek. 76 mm TAKS, Savaş Sistemi Veri Ağı üzerinden gelen zaman etiketli hedef iz bilgileri ve doğrudan kaynağından okuduğu gemiye ait kinetik verileri kullanarak hava, su üstü ve kara hedefleri ile yüksek hızlı hava hedeflerine (uçak, helikopter, füze vb.) karşı etkin çözüm oluşturacak.

Sistem, hedef iz bilgileri ve mermi uçuş süresini kullanarak hedef pozisyonunu hesaplayacak ve mermi ile hedefin bir noktada buluşmasını sağlayacak. Ayrıca gemiye ait kinetik verileri kullanarak (pruva, yalpa, dikey yalpa) topun hedef üzerinde stabilize olmasını yani hedefinden ayrılmamasını sağlayacak.

76 mm TAKS’ın savaş yönetim sisteminin devre dışı kalması durumunda kullanılacak olan acil çalışma durumları da bulunacak. Bu durumda 76 mm TAKS, Acil Top Kontrol Sisteminden gelen bilgileri işleyerek hedefe yönlenecek.

Denizden kara hedeflerine, su üstü hedeflerine ve uçan hedeflere karşı fiili top atışları yapılmıştır. Testlerde üstün özellikleri sayesinde benzer sistemlere göre 2 katından fazla menzillerden daha üstün isabet oranı kaydeden yüksek performanslı 76 mm Taks savaş fırkateynlerine takılarak Türk bahriyesinin gücüne güç katacaktır. 76 mm Taks savaş yönetim sisteminden gelen emirler doğrultusunda ve gemi referans bilgileriyle top atış kontrol problemini çözmektedir. 76 mm topun ulaştırabildiği en uzak noktaya kadar etkin balistik hesap yapması sağlanmıştır. Gemide bulunan meterolojik bilgiler de hesaplandığı için uzun menzilli atışlarda yüksek isabet oranı sağlıyor. Armerkom ve Aselsan işbirliği sayesinde ortaya çıkan bu ürün yeni teknolojilere de açık olup mevcut sistemlerden çok daha üstün bir teknolojiye sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir