MİLKAR-5A5 Sistemi Kirpi’lere Entegre Edildi

ASELSAN tarafından üretilen Aktif/Pasif Konvoy Koruma Sistemleri (MİLKAR-5A5) Kirpi Mayına Karşı Kısmi Korumalı Zırhlı Araçlara entegre edildi. Sistemlere ilişkin kabul muayene ve performans başarı ile tamamlandı ve sistemler TSK envanterindeki yerlerini aldı.

ASELSAN tarafından tamamen milli olarak geliştirilerek üretilen Sırt Tipi RF Köreltme/Karıştırma Sistemleri ile Araç Tipi Aktif ve Reaktif RF Köreltme/Karıştırma Sistemleri, günümüzde yurtiçi ve yurtdışı kullanıcılar tarafından tim koruma, konvoy koruma, VIP koruma ve sabit tesis koruma amaçlı yaygın biçimde kullanılmaktadır

MİLKAR-5A5 KİRPİ ZIRHLI ARACI TESLİM TÖRENİ

Aktif karıştırma yeteneğinin yanı sıra Reaktif karıştırma algoritması sayesinde tehdit sinyallerini alıcı birim ile tespit ederek sistem çıkış gücünün büyük kısmını doğrudan bu frekanslara yönlendirerek çok daha yüksek etkinlik mesafelerine ulaşabilen sistem, TSK envanterinde yer alan diğer tüm karıştırma sistemlerinden üstün özelliklere sahiptir.

Bir Aktif Karıştırma Sistemi’nin, bir Reaktif Karıştırma Sistemi ile aynı etkinlik değerini elde edebilmesi için yaklaşık 1000 kat daha fazla RF güç yayması gerekmektedir.

MİLKAR-5A5 Aktif/Pasif Konvoy Koruma Sistemi, TSK envanterindeki ilk ve tek Reaktif Karıştırma/Köreltme Sistemi olmakla birlikte, dünya çapında da sayılı sistemlerden biri olma özelliği taşımaktadır. Literatürde, bu sistemin ulaştığı bu denli kısa sürelerde “tespit” işlevini tamamlayan diğer bir sisteme rastlanmadı.

MİLKAR-5A, MİLKAR-5A2, MİLKAR-5A4, MİLKAR-5A3

23 Mart 2007 tarihinde imzalanan Radyo Frekans Aktif /Pasif Köreltme/Karıştırma Sistemi Prototip Tedariki Sözleşmesine istinaden Kabul Test ve Muayeneleri tamamlanan prototip MİLKAR-5A3 Sistemi 03 Eylül 2010 tarihinde K.K.K.lığına teslim edilmiştir.

Prototip MİLKAR-5A3 Aktif/Reaktif Elektronik Karıştırma Sistemi’nin teslim edilmesini takiben gerçekleştirilen Birlik Denemeleri ve çalışma frekans bandının genişletilmesine yönelik hazırlanan Fizibilite Raporu kapsamında altı adet Aktif/Pasif Konvoy Koruma Sistemi’nin (MİLKAR-5A5) seri üretimi yapılarak, Mayına Karşı Kısmi Korumalı Zırhlı Araca (KİRPİ) entegre edilerek, TSK envanterine girmiştir.

Proje bünyesinde aşağıda belirtilen çalışmalar “milli” olarak gerçekleştirilmiştir.

– Geniş-bantlı tuner ve çok yüksek işlem/örnekleme hızına sahip almaç yapısı,

– Çok yüksek hızda işaret üretme altyapısına sahip DDS tabanlı Aktif/Pasif (Reaktif) Teknik Üreteç Birimi,

– Tespit ve karıştırma algoritmaları;

– Süreci hızlandıracak, protokol kaynaklı gecikmeleri engelleyecek özel kontrol yazılımları.

MİLKAR-5A5 KİRPİ ZIRHLI ARACI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code