Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) TSK’ya teslim edildi

Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu tarafından seri üretimine geçilen Milli Piyade Tüfeği MPT-76 silahının ilk 500 adedi, Türk Silahlı Kuvvetlerine törenle teslim edildi. Yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilen tüfeklerin teslimatı ve Uzun Menzilli Atış Poligonu-Test Merkezi açılışı, Kırıkkale MKE Silah Fabrikasında gerçekleştirildi.

Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu ile 2015 yılında 20 binadet’lik MPT-76 tedariki için sözleşme imzalandı. Kalan 19 bin 500 silahın üretim ve teslimi bu yıl tamamlanacak.

Milli Piyade Tüfeği’nin güvenlik güçlerinin güvenle kullanacağı bir silah olduğunu vurgulayan Bakan Işık, Türkiye’nin 14-15 yıl önce savunma sanayi alanında yüzde 80 oranında dışa bağımlı olduğunu belirtti. Bu oranı bugün yüzde 40 seviyesine düşürdüklerini vurgulayan Işık, “Hedefimiz bu oranı yüzde 20’lerin de altına düşürmek. Artık Türkiye, başkasına bu noktada gıptayla bakan bir ülke değil, pek çok ülkenin kendisine gıptayla baktığı, yani gıptayla bakılan bir noktaya geldi.” ifadesini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Işık ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, basın açıklamalarının ardından MPT-76 ile deneme atışlarıı yaptı.

Millli Savunma Bakanı Fikri Işık MPT-76 Atışı
  • Türkiye ‘nin milli imkanlarla tasarlayıp ürettiği ilk piyade tüfeği.
  • 42 farklı tasarım doğrulama testinden geçen ilk ve tek piyade tüfeği.
  • 4 yönlü MIL-1913 NATO standardı modüler monte tertibatına sahip olup aksesuar ve gece-gündüz optik nişangah kullanımına uygun.
  • Faydalı model ve patent belgelerine sahip.
  • Soğuk dövme metodu ile üretilen serbest salınımlı uzun ömürlü namlusuyla kullanıcısına güven veriyor.
  • 12 kademeli hassas olarak ayarlanabilen dipçik yapısına sahip.
  • Dakikada 700 atım gerçekleştiriyor, 600 metre etkili menzile ve 800 metre/saniye ilk hıza sahip bulunuyor.
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak MPT-76 Atışı

Yeni atış poligonunda 4 atış kanalı, 8 test odası, bir silah teşhir salonu, bir heyet odası, bir toplantı salonu, silah yıkama-yağlama alanları yer alacak.Poligon, Ortadoğu ve Avrupa’nın en uzun kapalı atış kanalına sahip poligonu olma özelliğini taşıyor. Merkezde, hafif silahlara ait bütün çevresel testler dünya standartlarında yapılabilecek.

Dünya standartlarında test merkezi Uzun Menzilli, Atış Poligonu-Test Merkezi, 2 bin 400 metrekare kapalı alan üzerinde faaliyet gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir