Milli Savunma Üniversitesi

15 Temmuz Darbe girişimi sonrası Askeri okullar kapatılarak yeniden yapılandırılmaya gidilmiş, bütün askeri okulların bir çatı altında toplanması amacıyla Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak Milli Savunma Ünüversitesi Ankarada kurulmuştur. Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde Kara Harp Okulu, Hava Harp Okulu, Deniz Harp Okulu, Astsubay MYO’nu barındıracak. Bunun yanında, hem kurmaylık eğitimi hem de yüksek lisans ve doktora eğitimlerini verecek enstitüler olacaktır.

Milli Savunma Üniversitesine, üniversite sınavına girmeyi hak kazanmış tüm lise ve dengi okullardan mezun olanlar, üniversitede hali hazırda okuyanlar ve üniversitelerde lisans ve önlisans eğitimi görmüş olan mezunlar başvurabilecek. Milli Savunma Üniversitesi’nin öğrenci alımlarına 2016 yılı içinde başlanacaktır. 69 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde teşkil edilen Hava Harp Okuluna; 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre pilotaj eğitimi veren üniversiteler öncelikli olmak üzere üniversitelerin ilgili bölümlerinin ikinci ve üçüncü sınıflarından öğrenci alınacaktır. Bu kapsamda; başvuru koşullarında belirtilen üniversitelerin ilgili bölümlerinde öğrenim gören iki ve üçüncü sınıf öğrenciler, 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı 2’nci yarıyılından başlamak üzere Hava Harp Okulunda bulundukları sınıf ve dönem itibariyle eğitime başlayacaktır.

Başvuru koşulları kadın ve erkek adaylar için aynıdır. Başvuru koşullarını sağlayan adaylar 09-30 Eylül 2016 tarihleri arasında www.ikdm.hho.edu.tr internet adresinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Üniversitelerin tüm mühendislik bölümlerinin birinci sınıfından temin edilecek öğrenciler 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1’inci yarıyılından başlamak üzere Hava Harp Okulunda ikinci sınıfta eğitime başlayacaktır. Bu kapsamda başvuru koşullarını sağlayan adaylar 22 Aralık 2016 – 12 Ocak 2017 tarihleri arasında HHO internet adresinden başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bunlardan mezuniyete bakılmaksızın mecburi hizmetle yükümlü olduğu süre içinde istifa edenler veya ilişiğinin kesilmesini gerektiren bir suç işleyenler ya da sağlık sebebi hariç, başka herhangi bir nedenle ayrılanlar, yükümlülük sürelerinin eksik kısmı ile orantılı olarak kendilerine yapılmış öğretim masraflarının 4 katını tazminat olarak ödeyecektir.

Prof. Dr. Erhan Afyoncu
Prof. Dr. Erhan Afyoncu

Yeni kurulan Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğüne, 3 aday arasından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın önerdiği, Başbakan Binali Yıldırım’ın uygun gördüğü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sseçilen Prof. Dr. Erhan Afyoncu’yu atanmıştır. Üniversitenin teşkilatı, Bakanlar Kurulu kararıyla oluşturulacaktır.Enstitü müdürleri, Milli Savunma Bakanı tarafından atanacak, enstitülerin altındaki gerekli akademik birimler, rektörün teklifi üzerine Milli Savunma Bakanlığınca oluşturulacak. Enstitülere giriş şartları ile enstitülerin kurulması, işleyişi ve diğer hususlar, Milli Savunma Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle düzenlenecetir.Harp okulları ve astsubay meslek yüksekokulları, üniversite bünyesinde ve denetiminde kendi özel kanunlarına göre faaliyet gösterecek, iş ve işlemleri üniversite rektörlüğü tarafından yürütülecek. Özel kanunların bu KHK’ya aykırı hükümleri uygulanmayacaktır.

Rektör, rektör yardımcıları ve enstitü müdürleri ile enstitülerde görevli öğretim elemanları, akademik unvanlarının korunması, emeklilik yaş haddi ve diğer hakları yönünden 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’na tabi öğretim üyelerine tanınan haklara ilaveten harp okullarında görevli öğretim elemanlarının haklarından aynen istifade edecek ve sivil öğretim elemanlarının özlük hakları, 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ile 2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanunu hükümlerine göre verilecek.

Enstitülerde görevli asker öğretim elemanlarının özlük haklarına ilişkin ödemelerde, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu hükümleri uygulanacak. Ancak asker öğretim elemanlarına 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu’nun 12. maddesine göre hesaplanacak üniversite ödeneği ile 926 sayılı kanuna göre ödenen TSK hizmet tazminatından hangisi fazla ise o ödenecek.

Öğretim elemanlarından 28 Şubat 1982 tarihli ve 2629 sayılı kanundan istifade edenlerin, anılan kanuna göre ödenen tazminatlarının, TSK Hizmet tazminatı ile üniversite ödeneğinden fazla olması halinde tazminat ödemeleri 2629 sayılı kanun hükümlerine göre ödenecektir.

Haftalık okutulması mecburi ders yükü dışında öğretim elemanlarına, üniversite rektörlüğünce belirlenecek esaslar çerçevesinde haftada en çok 20 saate kadar verilecek dersler için 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu’nun 11. maddesine uygun olarak ek ders ücreti ödenecektir.

Güncel Gelişmeler
Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Meslek Yüksek Okullarına başvurular 19 Nisan – 25 Mayıs tarihleri arasında yapılacaktır.
Milli Savunma Üniversitesi Başvuruları

40 thoughts on “Milli Savunma Üniversitesi

 1. 1979/4811 Deniz Harp Okulu mezunu emekli Kurmay Deniz subayıyım. Ankara’da oturuyorum. Hacettepe Üniversitesinde akademik faaliyetler sürdürüyorum. M. S. B. Üniversitesinde faydalı olabileceğimi düşünüyorum.
  Saygılar
  Oktay Tanju Sel

  1. Evet bayanlarda başvuru yapabilir. Bildiğimiz kadarıyla, başvuru yapan adayların puan durumuna göre bir puan belirlenecek.
   Yaş En az boy/kilo En fazla boy/kilo

   13 140,5 cm/ 30 kg 171,5 cm/ 67,45 kg
   14 146,5 cm/ 34,2 kg 178,5 cm/ 72,8 kg
   15 152,5 cm/ 39,5 kg 182,5 cm/ 77,6 kg

   Detay İçin: TIKLATIN

 2. Merhaba ben 17 yaşındayım kara harp okuluna girmek istiyordum ama kapandı milli savunma üniveritesinde ne zaman açılacak tekrardan 2018’de üniversite sınavına giricem.

 3. İyi Günler..
  12. Sınıf öğrencisiyim martta sınavım var başvuru tarihleri belli mi MSÜ için lys dn sonra mı yoksa ?

 4. İyi günler.Ben üniversite öğrencisiyim ve deniz astsubaylığına başvurdum alımlar bu yarıyılda yapılıp eğitime başlanacak mıdır?

  1. Başvurular 4 Nisan – 15 Mayıs 2017 tarihleri arası http://www.msb.gov.tr adresinden de yapılmalıdır. Eğitimle ilgili herhangi bir açıklama bulunmuyor.

   Klavuz: http://www.ikdm.hho.edu.tr/HHO/belgeler/G%C3%BCncellenen%202017%20Y%C4%B1l%C4%B1%20%C3%96SYS%20K%C4%B1lavuzu.pdf
   Sadece 2017 ÖSYS Kılavuzundaki kutucuğun işaretlenmesi, Deniz Harp Okulu öğrenci adayı olabilmek için YETERLİ DEĞİLDİR. İlgili kutucuğu işaretlediği halde 04 Nisan – 15 Mayıs 2017 tarihleri arasında http://www.msb.gov.tr internet adresinden “Deniz Harp Okulu 2017 Yılı ÖSYS Aday Başvuru Formunu” doldurarak başvuru yapmayanların başvuruları kabul edilmeyecektir.

   1. Sanırım yanlışınız var.Bu sene üniversite ara sınıf öğrencilerinden alım yapılıyor ve ben ordan başvuru yaptım ocak ayında fiziki mülakata girdim ve şuan görüşme mülakatı için bekliyorum.Yani ben ygs üzerinden başvuru yapmadım.

    1. YGS den girecekler için MYO alımlarında 21 Yaş sınırı geçerli,
     Üniversitelerin arasınıf alımlarında 1 sınıf 21 yaş, 2. sınıf 22 yaş, 3. sınıf 23 yaş sınırı bulunuyor.

     1. Deniz astsubay görüşme mülakatı ne zaman yapılacaktır.Bir bilginiz var mı? Milli savunma bakanlığı sayfasında ne zaman açıklanacağı yazmıyor ve okulu aradığımda ulaşamıyorum.Yeterli bir bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Hava Harp Okulunda; Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği dalları olacak.
   Kara Harp Okulunda; Bilgisayar Müh., Elektronik Müh., Endüstri ve Sis. Müh., İnşaat Müh., Makine Müh.
   Deniz Harp okulu

   1. Üniversitenin muhendislik bölümü ögretileri sivil üniversiteler gibi mi olacak ya da daha çok savunma sanayii şiketlerine yönelik bir ögretim mi olacak ?

 5. başvuru koşullarında gözlükle ilgili bir açıklama yada engele rastlamadım. Gözlük numaram 1.25 ama katılmak çok istiyorum bu durum başvurularda bir engel teşkil eder mi.

  1. Harp Okulları başvuru koşullarında gözlük ve lensin kabul edilmediği yazıyor. Ancak siz yinede başvurunuzu yapıp şansınızı deneyin.

   -Vücut yapısı düzgün ve her bakımdan sağlam olmak, (düztaban olmamak, konuşmasında ve duymasında kusuru bulunmamak, dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk, artikülasyon bozuklukları vb. olmamak, gözlük-lens kullanmamak, gözlerinde şaşılık-renk körlüğü bulunmamak, frengi, sara, uykuda gezme, bayılma, histeri vb. hastalık bulunmamak, kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak vb.),

 6. Iyi gunler ben hava harp okuluna gitmek istiyorum ama bunun icin ygs lys kac puan almam gerekli veya siralamada kac binde olmam lazim bilmiyorum
  Ayrica mulakatta eleme faslı nasil gerceklestiriliyor

  1. 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında Milli Savunma Bakanlığına bağlı askerî okullara alınacak öğrenciler için yüklenme ve kefalet senetlerine esas tazminat tutarı:
   – 4 yıl için 111.908,14 TL 5 yıl (hazırlık okuyacaklar) için 139.646,94 TL

 7. ssyin yetkili 19 06 2018 de askere sevk tarihim MSU sinavina girdim tercih zamani tercihimi yapacagim fakat mulakat tarihleri 22 haziranda basliyor askerlik gorevini yaparken mulakatlara katilabilirmiyim .
  yada sevk tarihini birazdaha ileri almam mi gerek. saygilar.

  1. Veysel Bey sitemiz Resmi Kurum sitesi değildir. Bundan dolayı bu konularda net bilgiler vermemiz mümkün değil.. Size yardımcı olmak adına Er ve erbaş yasal hakları cep kitapçığındaki aşağıdaki bilgiyi paylaşabiliriz.

   “Erbaş ve erlere, silah altına alındıktan sonra terhis oluncaya kadar sınav belgelerini ibraz etmeleri halinde; açıköğretim fakültesi sınavı, mastır sınavı, ÖSS sınavları, polis okulu, uzman erbaş ve uzman jandarma sınavları, doktora sınavları ve telafisi mümkün olmayacak hak kaybına neden olabilecek diğer sınavlar için sınav süresince, izin veremye yetkili personel tarafından yasal izninden yeterli izin verilir (KK Devamlı Emirler Muhtırası).”

  1. 2018 taban puanları Haziranda belli oluyor. 2017 yılına ait verileri aşağıda paylaşıyorum.

   2017 Yılı Baraj Puanları
   Bando MYO için baraj puanı: Birinci tercihi Bando MYO olan adaylardan, YGS 1-2-3-4-
   5-6 puan türlerinden 150,0637 ve üzeri olan adaylar ikinci seçim aşaması sınavlarına
   çağırılmıştır.

   Kara, Hava ve Deniz MYO için baraj puanları:
   YGS 1 puan türünden 177,57111 ve üzeri olan,
   YGS 2 puan türünden 170,81179 ve üzeri olan,
   YGS 4 puan türünden 244,31547 ve üzeri olan,
   YGS 5 puan türünden 217,46859 ve üzeri olan,
   YGS 6 puan türünden 199,71321 ve üzeri olan adaylar ikinci seçim aşaması sınavlarına çağırılmıştır.

 8. Msb nin bilgisayar mühendisligi yada pilot okulunu okumak tek hayalim ama skolyoz ameliyatı oldum 46 derece omurilik egriligim vardı şuan saglıklıyım ama 50cm pilatin ve20 vidaya sahibim msb nin üniversitesine girme şansım var mı acaba yardımcı ılurmusunuz

 9. 2 eylulde Msü mülakatlarina girecek ögrenci üniversite e kaydıni nasıl yapacak (bizzat yapamaması durumundan) yaptıgi takdirde astsubaylığı kazansa bile gidemeyecek
  Bunun icin msü mülakatina giren bir ögrencite kayır icin ayrıcaliķ war mı ne yapmamız gerek?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir