ASELSAN TORK Torpido Karşı Savunma Torpidosu

ASELSAN TORK özellikle deniz gücünde stratejik öneme haiz su üstü gemilerinin torpidolara karşı savunulması amacıyla icra edilecek torpido karşı tedbir harekatında, tehdit torpidolarının fiziksel olarak imha edilmesi veya görev yapamayacak hale getirilmesi amacıyla kullanılan bir savunma torpidosudur.

Su üstü gemileri ve denizaltıları için çok büyük bir tehdit olan Torpidolara karşı en etkin savunma, Soft-Kill (Elektronik Karıştırıcı, Aldatıcı Fonksiyonel İmha) ve Hard-Kill (Hasar Verici Fiziksel İmha) yöntemlerinin birlikte kullanılması ile sağlanabilmektedir. Düşman torpido tehdidi altında olan su üstü gemisi ya da denizaltı bu tehdidi algıladıktan sonra karşı savunma tedbirleri kapsamında ilkin “Soft-Kill” tipi karşı tedbir sistemlerini kullanılmaktadır. Bu taktik kapsamında karıştırıcı ve aldatıcıların yetmediği noktada son çare olarak “Hard-Kill”  tipi imha yöntemini kullanan TORK kullanılır.

TORK, torpidoyu imha etmeye yarayan bir silahtır. Torpido’nun mevcut yakın ortamlarda imha edilmesi geminin kendisi için de zararlı olabilir. Bu nedenle uygun mesafelerde kullanılması uygun olan bir üründür.

Yapılan teknolojik araştırmalar kapsamında dünyada da TORK benzeri çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda ASELSAN 2014 yılında TORK projesine başlamıştır. ABD ve Almanya da benzer çalışmalar yapmaktadır. Henüz dünya pazarında bu özelliklere sahip satılan bir ürün bulunmamaktadır. ASELSAN’ın hedefi ABD ve Almanya gibi kendi ürünlerini eşzamanlı olarak dünya pazarına kazandırmaktır. ASELSAN’ın önceliği kendi ordusunun ihtiyacını karşılamak, sonrasında ise dünya pazarına bu ürünü pazarlamaktır.

TORK, 2 metre boyunda, 20 cm çapında ve 200 kg ağırlığında olup, su üstü platformuna yaklaşan torpido tehdidine karşı doğru, aktif, akustik güdüm ile yaklaşarak, etkin mesafeye geldiğinde patlayarak tehdidi imha eder ya da görev yapamaz hale getirir. Torpido, dümeni ve pervanesi bulunan suyun altından veya üstünden suya atılan, dümenini ve pervanesini kullanarak hedefine ilerleyen, patlayıcı bir sualtı silahıdır.

ASELSAN TORK ANTİ TORPİDO
ASELSAN TORK ANTİ TORPİDO

TORK, su üstü gemilerine karşı atılacak lan akustik güdümlü, tel güdümlü, güdümsüz ve dümen suyuna güdümlü torpidoları imha etmek amacıyla geliştirilen bir anti-torpido özelliği taşıyor. TORK, platforma yaklaşan torpido tehdidine hassas şekilde yaklaşarak mesafe ve yönü ölçüyor. İmha mesafesine gelindiğinde de patlayarak tehdidi etkisiz hale getiriyor.

TORK’un temel özellikleri ve sahip olduğu avantajlar şöyle:

– Su üstü gemilerinin torpido tehdidine karşı savunma etkinliğini arttırıyor
– Tüm torpido tiplerine karşı etkili
– Özgün ve güncel (state-of-the-art) tasarıma sahip
– Denizaltılara kolayca adapte edilebilir modüler bir tasarıma sahip
– Akustik fonksiyonel imha (soft-kill) karşı tedbir sistemleri ile entegre olarak çalışabiliyor.

İleri dönemlerde ASELSAN TORK üzerinden hafif tip taarruz torpidosu geliştirilerek Helikopter, Deniz Karakol Uçakları, Denizaltı ve Gemilerde kullanılacak yeni ürünler ortaya çıkartılabilinir.

TORK’un deniz ortamında manevra kabiliyet testleri devam etmekte olup, akustik sonar başlığı ile yapılması planlanan performans testlerinin, 2017 yılında gerçekleşmesi beklenmektedir.

Torpidoya Karşı Savunma Torpidosu Tork’un ilk deniz testleri 2018 yılında başarıyla tamamlandı.

Torpido avcısı “ASELSAN TORK” anti-torpido torpidosu özellikleri

Boy:3 m
Çap :30 cm
Ağılık:200 kg
Güdüm:Aktif Akustik Güdüm
Sistem: Hard-kill
Test:2017

ASELSAN TORK Torpido Karşı Savunma Torpidosu
ASELSAN TORK Torpido Karşı Savunma Torpidosu
ASELSAN TORK Torpido Karşı Savunma Torpidosu
ASELSAN TORK Torpido Karşı Savunma Torpidosu
TORK TORPIDOYA KARŞI SAVUNMA TORPIDOSU VE ORKA HAFİF TORPİDO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code