Kaideye Monteli CİRİT Füzesi

Kaideye Monteli CİRİT (KMC) (FNSS – Roketsan) ROKETSAN tarafından taarruz helikopterlerinden hafif zırhlı/zırhsız, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılan yüksek hassasiyetli ve maliyet etkin bir çözüm olarak tasarlanan 2.75” Lazer Güdümlü füze CİRİT, Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri’ne ait AT-802 Sınır Güvenlik Uçağı ile Türk Kara Kuvvetleri envanterinde yer alan AH-1W Cobra Taarruz helikopterlerinde kullanılıyor. CİRİT füzesinin T129 ATAK helikopterinin yanı sıra 7 farklı platforma entegrasyonu tamamlanmak üzere.

Kaideye Monteli CİRİT (KMC), Yüksek Hareket Kabiliyeti, 360° Hareket ve Vuruş Kabiliyeti ile Araç İçerisinden Kontrol Edilebilen Stabilize CİRİT Füze İstasyonu ile Durarak ve Hareket Halinde Atış Yapabilme özelliği, Hedefe Otomatik Yönelme Yeteneği, EOS Entegre Direk (Mast) Sistemi ile Yüksek Keşif, Gözetleme ve Hedef Takibi Yeteneği, STANAG 3733’e uyumlu Otonom Lazer İşaretleme, Dörde Bölünebilir Ekran, Full HD IR, TV ve SWIR Video ile ISR (İstihbarat, Gözetleme ve Keşif) Gündüz /Gece Operasyon Kabiliyeti, Operatör &Komutan Konsolu, MIL-STD-1760 Uyumluluk, Araç İçi Yedek Mühimmat Depolama ve C-130 Uçağı ile Taşınabilen Taktik Tekerlekli ve Paletli Araç özelliklerini bünyesinde barındırıyor.

Cirit Füzesi Özellikleri:
CİRİT
– Sistem Özellikleri Çap: 2.75″ (70 mm)
Azami Menzil: 8 km
Ağırlık: 15 kg
Yakıt Tipi: HTPB bazlı az dumanlı kompozit katı yakıt
Harp Başlığı tipleri: Duyarsız çok maksatlı başlık (zırh delici, personel, yangın çıkarıcı) ya da yüksek infilaklı başlık
Güdüm: MEMS-AÖB ile ara safha güdüm, Yarı aktif lazer arayıcı başlık ile terminal güdüm
Hedef Tipleri: Hafif Zırhlı / Zırhsız Araçlar, Silahlı Birlikler ve Sığınaklar
Platformlar: Taarruz ve Genel Maksat Helikopterleri, İnsansız Hava Araçları, Zırhlı Personel Aracı, Hafif Saldırı Uçakları, Karakol ve diğer Deniz Platformları

AKINCI LGFA Lazer Güdümlü Füze Aracı
LGFA, AKINCI ailesinin Lazer Güdümlü Füze Sistemi taşıyan versiyonudur. 8 adet atışa hazır Lazer güdümlü füzeler, araç üzerinde bulunan uzaktan komutalı kule vasıtasıyla düşmana ait korunganlar ile hafif ve orta sınıf zırhlı araçları imha edebilme kabiliyetine sahiptir.
Araç; komutan, sürücü, nişancı, doldurucu dahil 4 kişilik personel ve 8 adet yedek füze sistemi taşıma kapasitesine sahiptir.

AKINCI LGFA Teknik Özellikler
Ağırlık: 18.000 kg
Motor: Dizel
Transmisyon: Tam Otomatik
Elektrik Sistemi: 24 V
Süspansiyon Sistemi: Burulabilen Mil
Direksiyon Sistemi: Transmisyon Bağlantılı
Mürettebat Kapasitesi: 4 (Nişancı, Sürücü ve Komutan dahil)
Uzunluk: 6.24 m
Genişlik: 2.94 m
Toplam Yükseklik: 2.98 m
Azami Yol Hızı: İleri 65 km/s – Geri 11 km/s
Su Geçme Derinliği: 1.1 m
Yüzme: Opsiyonel
Azami Yol Menzili: 490 km
Azami Meyil Tırmanma: %60
Azami Yan Meyil: %30
Hendek Aşma: 1.83 m
Dik Engel Aşma: 0.70 m

KAİDEYE MONTELİ CİRİT - KMC
KAİDEYE MONTELİ CİRİT – KMC
KAİDEYE MONTELİ CİRİT – KMC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir