Aselsan Leopard 2 NG tank modernizasyonu

Uzatılan Kullanım Ömrü​
ASELSAN tankın içindeki tüm elektronik, elektro optik, elektro mekanik ve elektro hidrolik sistemleri çıkartarak, yerlerine son teknoloji ürünü sistemler entegre edecektir. Böylece teknolojik ömrü dolmuş malzemelerin hepsi yenilenerek yedek parça problemi ortadan kalkacaktır.

Üstün Atış Kabiliyeti
Leopard 2A4 tankının atış gücü ASELSAN’ın ALTAY tankı için özgün olarak geliştirmiş olduğu Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemi, Elektrikli Top Kule Takat Birimi ve Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi ile arttırılarak hiçbir modern tankın sahip olmadığı özelliklere sahip olacaktır.

Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemi
Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemi tanka en yüksek seviyede muharebe imkânı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Sistem birbirinden bağımsız iki adet atış kontrol sistemi içermekte ve sistemlerden biri işlevselliğini yitirse bile tank tam performansla çalışmasına devam etmektedir.

Aselsan Leopard 2A4 NG (Next Generation)

Elektrikli Top Kule Takat Birimi
Tankın mevcut hidrolik sistemleri yerine Elektrikli Top Kule Takat Birimleri entegre edilecektir. Yanıcılığı yüksek olan hidrolik yağlar kullanılmayacağı için tankın emniyeti büyük ölçüde artırılacaktır. Ayrıca gürültü seviyesi ve ısı üretimi büyük oranda düşürüleceği için tankın fark edilebilirliği mümkün olan en düşük seviyeye indirilecektir.

Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi
Özellikle meskun mahal savaş ortamında büyük avantaj sağlayacak, UKSS silah kumanda birimi ile uzaktan kontrol edilebilen otomatik hedef takip özelliğine sahip bir stabilize silah sistemidir. UKSS, muharebe ortamında farklı gereksinimleri sağlayabilecek şekilde 12.7 mm veya 7.62 mm makineli tüfek ve 40mm bomba atar ile kullanılabilecektir.

Geliştirilmiş Balistik Zırh Ve Mayın Koruma
ASELSAN balistik ve mayından koruma konsepti, mevcut zırhı koruyarak, yapısal bir değişikliğe gitmeden ilave zırh modülleri üzerine kurulmuştur. Balistik koruma kule ve gövdeye yerleştirilen iç ve dış modüller ile sağlanmaktadır. Balistik koruma haritası modern kinetik enerjili ve çukur imla tipi tehdit mühimmatlar esas alınarak oluşturulmuştur. Mayına karşı iç ve dış koruma modüllerinin de ilavesi ile geleneksel kara mayınları yanı sıra el yapımı patlayıcılara (EYP) karşı da koruma sağlanmaktadır.

Aselsan Leopard 2A4 NG (Next Generation) ve Leopard 2A4

Lazer Uyarı Sistemi
Lazer Uyarı Sistemi tankın üzerine doğrultulmuş tüm lazer kaynaklarını algılayarak, tank komutanını ve nişancısını anında uyarmakta ve sis havanlarını eş zamanlı olarak fırlatabilmektedir. Bu sayede tankın görünürlüğü büyük oranda düşürülerek, tankın karşı atağa geçmesi için gerekli zaman yaratılmaktadır. Bunun yanı sıra Lazer Uyarı Sistemi TAKS ile tam entegre bir şekilde çalışmakta olup, herhangi bir lazer tehdidi algılandığı zaman nişancı ve/veya komutan periskopu ana silah yada UKSS ile otomatik olarak hedefe yönlenebilmektedir.

Sürücü Görüş Sistemi
Ön ve geri termal ile geri gündüz kameralarından oluşan Sürücü Görüş Sistemi sayesinde, sürücü gece ve gündüz, kötü hava şartlarında dahi tankı tam performansla kullanabilecektir.

 Yangın Söndürme Sistemleri​
ASELSAN tank mürettebatı için mikro saniyeler mertebesinde çalışabilen son teknoloji yangın söndürme sistemleri önermektedir. Olası yangınlar mürettebat zehirli gazlardan etkilenmeden önce mümkün olabilecek en kısa sürede söndürülecektir.

Aselsan Leopard 2 NG (Next Generation)

2 thoughts on “Aselsan Leopard 2 NG tank modernizasyonu

  1. Anti tank fuzelerine karşı radar sistemi ve tanka yaklaşırken havada imha edecek sistemi geliştirip uygulamamız lazım bugün kara muharebesinde bu modernizasyonlar katkı sağlayacaktır ama ilerde avcı uçakları için havadan ve karadan olan tehditlere karşı tam savunmali sistem radar güdümlü tespit ve imha sistemini gece gündüz çalışıp yapmamız lazım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir