ISIL Pil

Isıl pil; ani elektrik (güç) ihtiyacının karşılanabilmesi için herhangi bir askeri sistemde kullanılabilen, yüksek enerji yoğunluğuna sahip pil olarak tanımlayabiliriz.

Dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu ve ulusal savunmada stratejik önem taşıyan ısıl pil teknolojisi, TÜBİTAK SAGE’de tasarlanıp üretilmektedir.

SAGE Isıl Pil Tasarım Altyapısı’nda tasarlanıp üretilen teknoloji sayesinde bugüne kadar yurt dışından temin edilen ısıl pillerin maliyetinin düşürmektedir. Isıl pillerin yurt dışından satın alınması durumunda, bu pillerin kullanılacağı askeri mühimmat ve silah sistemlerine ilişkin bilgilerin tedarikçilerle paylaşılması gerekiyordu. Milli üretim sonrası stratejik ürünlerin gizli kalması gereken bilgilerinde yurt dışı ile paylaşılmasına gerek kalmamıştır.

TÜBİTAK ISIL PİL

Bu teknoloji ile Hassas Güdüm Kitleri, Füze Arayıcı Başlıkları, Akustik Karıştırıcı ve Aldatıcılar, tapalar ve diğer elektronik sistemlerin güç (elektrik) gereksinimleri karşılanmaktadır. TÜBİTAK SAGE’de geliştirilen ISIL piller ile, askeri mühimmatın akım ve voltaj gereksinimleri, tüm çevresel koşullarda sağlanabilmektedir.

Tipik bir ısıl pili, her birinde anot, katot, elektrolit ve ısı topakları bulunan hücre yığınlarından meydana gelir. Pilin çalışma sıcaklığı, 400 ila 700 Santigrat derece arasındadır. Isı topaklarının yanması sonucu bu sıcaklığa ulaşılabilir. Aktivasyon denilen bu süreç; 0,2 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleşir. Bir kez devreye giren pil, en üst gerilimi elde eder ve maddenin kullanımı doğrultusunda yavaş yavaş gerilimini kaybeder. Güç çıkışları birkaç kilowatt’a çıkabileceği gibi bu gücü birkaç saat boyunca koruyabilirler.

Üretilmekte olan ısıl piller Tübitak Sage ile Aselsan, Roketsan gibi diğer Türk savunma sanayi kuruluşları tarafından geliştirilen milli sistemlerde kullanılmaktadır.

TÜBİTAK ISIL PİL
TÜBİTAK ISIL PİL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir