ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı

Deniz Piyadelerinin Koruyucusu ZAHA

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) ihtiyacını karşılamak için, sözleşmesi SSB ile FNSS arasında 7Mart 2017 tarihinde Ankara’da imzalandı. FNSS, proje kapsamında 23 adet personel taşıyıcı, 2 adet komuta kontrol aracı ve 2 adet kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek.

Zırhlı amfibi hücum araçları, amfibi harekâtta; hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı personel taşıyıcı olarak görev yapıyor. Bu araçlar, harekâtın amfibi hücum safhasında, havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve yüksek süratle gemi-kıyı intikalini yaparak birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor. Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor. Zırhlı amfibi hücum araçlarının, görev tanımlarının gereğince, çift doğalı araçlar olarak, hem denizde hem de karada üstün performans göstermeleri gerekiyor. Dünyada çok az sayıda ülke, bu tür araçları envanterinde bulunduruyor.

FNSS, ZAHA ile zırhlı amfibi hücum araçlarını, 21’nci yüzyıla taşıyor.

ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı

ZAHA’nın, benzerlerine göre:

  • Araç içerisinde taşınabilecek daha fazla personel,
  • Balistik ve mayın koruma da yüksek seviye
  • Karada ve suda sağlanacak performans kriterleri konularında üstün olması hedefleniyor.

ZAHA, deniz piyadelerini, hem hızlı hareket etme gerekliliği sağlamak hem de denizde, tehditlere açık kalınan süreyi kısaltmak için, en kısa zamanda kıyıya ulaştırma görevi icra edecektir. Kıyıda ise hem bir zırhlı muharebe aracı gibi etkin bir şekilde görev yapması, hem de üstün balistik ve mayın koruması sağlaması hedeflenmektedir. ZAHA’yı, son 50 yılın en önemli amfibi harekâtlarından birini, başarıyla gerçekleştirmiş Türk Deniz Kuvvetlerinin zorlu gereksinimlerini karşılamak için geliştirilmektedir.

FNSS ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA, 15 deniz mili mesafeden deniz piyadelerini karaya intikal ettirebilecek. Denizde kendini düzeltebilme kabiliyeti olan, deniz üzerinde 7 deniz mili sürate çıkabilecek olan ve 2,5 metrelik dalgalarla (4 Deniz Durumu) baş edebilecek şekilde tasarlanan araç, 8,3 metre uzunluğunda ve 3,3 metre genişliğinde olacak. Azami 300 kilometre menzile erişebilecek olan platform, 12,7 milimetre makineli tüfek ve 40 milimetre bombaatar ile teçhiz edilmiş uzaktan kumandalı silah istasyonuna sahip olacak.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı

Amfibi deniz piyademizin ihtiyaçlarını karşılamak için FNSS firması tarafından özel olarak geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı – ZAHA‘nın mühendislik doğrulama faaliyetlerinde önemli bir aşama olan kendini düzeltme testi başarıyla tamamlandı.

ZAHA’lar zorlu hava koşullarında denizde alabora olması durumunda, içerisinde bulunan mürettebata zarar vermeden ve ilave bir sistem kullanmadan kendini döndürme özelliğine sahip. Bu test ile doğrulama faaliyetleri tamamlandı ve artık kalifikasyon testlerine başlanıyor.

ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı

2 thoughts on “ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı

  1. Aferin yanlız havuzda çıkarma yapılmayacak bu testi kışın karadenizde yapmaları gerekiyor bir şey yapmış olmak için gerçekten işe yarayan bir şey yapmak lazım ki ihraçta edilebilsin.

    1. nasıl bir yorum bu böyle öncelikle yapılan işe saygı duymak lazım aferin falan,denizde yapılmadığını nerden biliyorsunuz,buraya tüm videoları koyacak halleri yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir