Hassas Güdüm Kiti 82 (HGK-82)

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti, genel maksat bombalarını ANS/KKS güdümlü mühimmata çeviren HGK-82, yapılan testlerde 37 bin 500 feetten 17 kilometre uzaklıktaki hedefi tam isabetle vurdu.

HGK-82, MKEK tarafından üretilen Mk-82 tipi güdümsüz genel maksat bombalarına takılarak bombanın operasyon menzilini arttırırken, güdüm yeteneğiyle hassas vuruş kabiliyeti kazandırıyor. Bu sayede serbest düşüş yapan genel maksat bombası, akıllı, nokta vuruş kabiliyeti olan milli bir silah sistemine dönüşüyor.

Normal bombaları güdümlü mühimmata dönüştürmek için TÜBİTAK tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti ile 500 lbs sınıfı HGK-82 mühimmatının test atışları başarıyla tamamlandı. Ürünün, çoklu atım adaptörü ile daha az uçakla daha çok hedefin etkisiz hale getirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca mühimmatın turboprop motorlu AKINCI İHA’da da kullanılması planlanmaktadır.

Türkiye, son yıllarda terörle mücadele ve sınır ötesi hava operasyonlarında sıkça hassas güdüm kitlerini kullanıyor. Bu ailenin yeni bir üyesi olan HGK-82, her türlü hava koşulunda kullanılabiliyor. Milli imkânlarla geliştirilen ve üretilen HGK-82, sahip olduğu özelliklerle TSK’nın ve Türk Savunma Sanayi’nin dışa olan bağımlılığını azaltırken, savunma sanayinin millileşmesine yönelik yapılan çalışmalar içerisinde önemli bir yer tutuyor.

GENEL MAKSAT BOMBASINA TAKILAN HASSAS GÜDÜM KİTİ
HASSAS GÜDÜM KİTİ İLE HEDEFİ TAM İSABETLE VURDU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir