TÜBİTAK Kimyasal Harp Maddeleri Belirleme Cihazı

MAM-CDET Kimyasal Harp Maddeleri Belirleme (Tespit) Cihazı

TÜBİTAK, Kimyasal harp madde belirleme sensörleri KHM ve ZEM’in, kimyasal harp maddesi ve zehirli endüstriyel maddelerin tespitine yönelik sensör teknolojileri geliştirmektedir.

Bunlardan en dikkati çekeni “MAM-CDET Kimyasal Harp Maddesi Tespit Cihazı”, ortamda bulunan kimyasal harp maddelerini tespit ve teşhis için kullanılan elektronik bir cihaz. Yakıcı, boğucu, kan zehirleyici ve uçucu sinir gazları olmak üzere dört çeşit kimyasal harp maddesini tespit edebiliyor. Gaz grubunu farklı renklerde ve kirliliğin yoğunluğuna göre sayısal değerle gösteren cihaz, aynı zamanda sesli uyarıda da bulunuyor.  Kimyasal Harp Maddesi Tespit Cihazı, personelin silah, teçhizat, araç, tesis ve arazi üzerindeki kimyasal kirliliği tespit ediyor. Cihaz, sinir gazları ve yakıcı gazlara karşıda duyarlı.

TÜBİTAK MAM-CDET Kimyasal Harp Maddeleri Belirleme Cihazı

Kimyasal harp madde belirleme cihazı ile insan sağlığını tehdit eden kimyasal harp maddelerinin varlığının ses ve ışık alarmları ile belirlenmesinde kullanılabilecek 4 grup kimyasal savaş gazını (Sinir gazları, kan zehirleyici, kabarcık yapıcı ve boğucu gazlar) bir arada ölçen cihaz konumunda bulunuyor.

Tespit sistemleri, muhabere sahasında KBRN harp maddelerinin varlığını belirlemeye yarayan cihazlardan oluşuyor. Her biri ayrı gaz ölçüm ve tespitinde kullanılan cihazlardan bazıları, belirli zaman aralığında maruz kalınan toplam radyasyon dozunu ölçüyor, radyolojik ve nükleer kirlenmeyi tespit ediyor, katı ve sıvı örneklerin lazer ışınına verdiği yanıtı analiz ederek, içeriğindeki kimyasal madde bileşimlerini tanımlıyor.

57 Adet Kimyasal Harp Maddeleri Belirleme Cihazı projesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın talebi ile yerli olanaklarla 57 cihaz geliştirilip teslim edilmiştir.

TÜBİTAK MAM-CDET Kimyasal Harp Maddeleri Belirleme Cihazı


Biyolojik Harp Maddeleri Numune Alma Kiti

Ayrıca, tespiti oldukça zor olan biyolojik harp maddeleri için ise numune alma kiti kullanılıyor. Biyolojik veya kimyasal kirliliğe maruz kalan hava, su, toprak ve diğer yüzeylerden numune almak için kullanılan kit, alınan numunelerin uygun kaplara yerleştirilmesi, etiketlenmesi, kayıt altında tutulması ve laboratuvara gönderilmek üzere saklanması işlemlerini kapsıyor.

Biyolojik Harp Maddeleri Numune Alma Kiti

3 thoughts on “TÜBİTAK Kimyasal Harp Maddeleri Belirleme Cihazı

  1. Sayın yetkili biyolojik ve kimyasal harp maddeleri için numune alma kitini nerden tedarik edebiliriz iyi çalışmalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir