TEI TJ300 Turbojet Motoru

TEI TJ300 motor projesi, Orta Menzilli Gemisavar (OMGS) füzeleri için Tübitak, Tei ve Roketsan işbirliği ile Subat 2018’de başlatılmış, Türkiye’nin ilk yerli Turbojet motorudur.

TJ300 motoru Türk mühendisleri tarafından tamamen yerli ve milli olarak tasarlanıp geliştirilmektedir. Türkiye’nin yurtdışı ambargo ve kısıtlamalarına maruz kalmadan kendi füze motorlarını üretebiliyor olması oldukça önemli bir gelişmedir.

TJ300, küçük boyutlarına rağmen yaklaşık 400 hp yakın güç üretebilen,  1300 nevton itki verebilen bir motordur.  Milli tasarım füze motoru, 5 bin fitlik irtifada ses hızının yüzde 90’ına varan yüksek hızlarda çalışabilme özelliğine sahip.  Bu özellikleriyle 1.300 kg ağırlığındaki bir uçağı bile uçurabilir. Ayrıca TEI TJ300 motorun birçok farklı (kara, deniz, hava) platformda kullanılması hedeflenmektedir. 2020 yılı içinde test amaçlı 5 adet TJ300 motoru üretilecektir.

TEI TJ300 MOTORU – İLK YERLİ ORTA MENZİLLİ GEMİSAVAR FÜZE MOTORU

İlk etapta TJ300’ün üzerinde kullanılacağı Orta Menzilli Gemisavar füze sistemi 3.2 m boyunda, yaklaşık 300 kg bir ağırlında, 5000 ft irtifaya çıkabilen, 0.8-0.9 mach hızlarına ulaşabilen bir füze olacaktır.

Teknik Özellikler

 • Azami İtki (N)/(lbf) : 1400/315
 • Özgül Yakıt Tüketimi (g/kN.s) : 37,4 (SLS ISA0, yağlama ihtiyacı hariç)
 • Kuru Ağırlık (kg)/(lb) : 34/74,9
 • Uzunluk (mm)/(in) : 450/17,7
 • Çap (mm)/(in) : 240/9,5
TÜRKİYE ORTA MENZİLLİ GEMİSAVAR FÜZESİ
TJ300 Orta Menzilli İlk Yerli Gemisavar Füze Motoru
TEI TJ300 MOTORU – İLK YERLİ ORTA MENZİLLİ TURBOJET FÜZE MOTORU

Son gelişmeler;

Tübitak, Tei ve Roketsan işbirliği ile geliştirilen Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300 yapılan testlerde 1342N (137 kgf) itki kuvvetine ulaşarak sınıfında dünya rekoru kırdı. TEI-TJ300 motoru; hava, deniz ve kara savunma füze sistemlerinde kullanılabilecek.

ORTA MENZİLLİ GEMİSAVAR FÜZESİ

6 thoughts on “TEI TJ300 Turbojet Motoru

 1. Şimdi bize karşı ABD Yunanistan ve Fransanin savaş arayışı tutmuş, eğer bu üç ülke birlikte bize saldırsa bunların gücü deniz kuvvetleri, istihbarat uyduları ve elektronik savaş sistemleridir , biz olası bir savaşta bunlara karşı ne yapabiliriz?
  Ve öyle görünüyor ki Akdeniz’de sadece savaş kim haklı olduğunu belirleyecek ve bu üç ülke ile savaş kaçınılmaz, benim fikrim şudur ki Türkiye ilk olarak Rusya’dan en az 50 tane hipersonik füze alsın çünkü bu füzeler ABD donanmasını batıra bilir ve Rusya’da batıya karşı denemesi hevesi olabilir, ve güçlü elektronik savaş sistemleri ve GPS sinyal karıştırıcı sistemlerde Ruslardan alabilirsiniz ve mutlaka bunları şimdiden hazırlayın çünkü Fransa ve ABD Türkiyeye saldırmayı planlamış ve bu savaş keskin, 2022ye kadar vakit var, Yunanistan bize tek başına saldırmaz, mutlaka ABD ve Fransa arkasına çıkacak , Türkiyenin NATOdan çıkması ve ya ihraç edilmesi bu savaşın ilk adımı olacak. Ama hipersonik gemisavar füze bu savaşta çok önemlidir bunları Ruslardan alın.

  1. türkiye ile savaşmak istiyen büyük hasar alacağını biliyor, kimse türkiyeye saldırmaya cüret etmez.
   ya zaren biz türküz tüm dünya gelsin ne yapıcaklar, dayak yicekler. 3 dünya savaşi sonuçu: türkiyeden dayak yedik, yunanda boyle anne anne diye diye kaçıyor.

  2. american doşmanlari çok onlar heç zaman turkiye savaş başlata bilmezler turk heç zaman yenilmez bende çok seviyorum turkiye güçlensin butun turk dünyası uçun lazim bu

 2. Tüm çalışanların mühendislik teknik destek verenler Kafa yoranlar Türkiye Cumhuriyeti devleti için çaba sarf eden Cumhurbaşkanı ndan işçi sine bu devlet için Yeni hedef ler koyan ve geliştirme çabası içinde olan insanlarımıza selâm olsun Allah yar ve yardımcınız olsun birlikte bilgi birikimlerimizi paylaşarak Her şeyi başarırız yaşasın Türk nesli yaşasın Üye Cumhuriyet i ilelebet…

 3. Sınıfıma “Yerli ve Milli Teknolojimiz” diye bir köşe hazırlıyorum görsellerinizi kullanacağım . Teşekkürler emeği geçen mühendislerimiz ve bu projeleri başlatan REiSİMİZ…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir