Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı M4K

Konya’da MPG Makine AŞ tarafından imal edilen Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı M4K, kazaya kırıma uğrayan veya arızalanan askeri araçların güvenli şekilde kurtarılmasında görev yapacak olup, kalifikasyon testlerini başarıyla geçti. Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren M4K aracından toplamda 29 adet teslim edilecektir.

Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı M4K

Her türlü arazi ve hava koşullarına uygun 8×8 platformu, bağımsız süspansiyon, patlak gider lastikleri ve uzaktan komutalı silah sistemiyle dikkati çeken 46 ton ağırlığındaki kurtarıcı, 600 BG motordan aldığı güçle çekme, kaldırma, tork dönüştürücülü otomatik şanzımanla, eğim, hız, tırmanma ve patlatma gibi çok sayıda teste tabi tutuldu. KBRN koruma sistemi, yangın söndürme ve infilak bastırma sisteminin yanı sıra şok sönümleyici koltuklarla personel güvenliğine önem veriyor.

Yüzde 60 eğimde zorlanmadan ilerleyen kurtarıcı, bom vinci, yedekte çekme, çeki demiri ile çekme, çekilme ve sudan geçme testlerinde göz doldurdu.

Saatte 80 kilometre sürate ulaşabilen M4K’nin yüzde 25 yan eğimde ilerlemesi ve balistik, patlatma ve tekerlek yangın söndürme sistemi testindeki başarısı dikkati çekti.

Silah kulesi ve iç konuşma sistemi testini de başarıyla tamamlayan kurtarıcı, 4 kişilik konforlu ve geniş iç hacme sahip kabini, mayın, EYP ve kinetik enerjili mühimmata karşı yüksek koruma sağlıyor.

Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı M4K

M4K, güzergahta veya görev anında oluşabilecek tehditlere karşı ASELSAN Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (SARP) ile donatıldı.

Operasyonda kullanılmak üzere 3 halat tamburuna sahip kurtarıcının, 7 metre mesafeden 25 ton kaldırma kapasitesi bulunuyor.

Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı M4K Özellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir