TANOK 120 mm Lazer Güdümlü Tank Topu Mühimmatı

Roketsan tarafından geliştirilen TANOK 120 mm Lazer Güdümlü Tank Topu Mühimmatı (füze), mevcut tanklar veya diğer namlulu ateşli silahlarda kullanılan geleneksel topçu mühimmatına alternatif, yenilikçi bir seçenek olarak muharebe meydanında yüksek etkinlik, hassasiyet ve düşük maliyetli bir çözüm sunmak amacıyla geliştirilmiştir.

ROKETSAN TANOK mühimmatı,  tasarımı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Lazer Güdümlü Tanksavar Topçu Mühimmatı ihtiyacının karşılanmasına ek olarak, düşük ağırlığı ve kullanıcıya zarar vermeyen fırlatma motoru sayesinde kara araçlarından da atılabilmektedir.

TANOK 120 mm Lazer Güdümlü Tank Topu Mühimmatı (Füzesi) Teknik Özellikler:

 • Çap: 120 mm
 • Uzunluk: 984 mm
 • Ağırlık: 11 kg
 • Menzil: 1-6 km
 • Arayıcı Başlık: Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık (LAB)
 • Harp Başlığı Tipi: Zırh Delici Tandem
 • Hedef Tipi: Ağır/Hafif Zırhlı Araçlar
 • Platformlar: Tank, Kara Araçları

Yarı aktif lazer güdüm özelliği sayesinde sadece duran hedeflere değil, hareketli hedeflere karşı da yüksek vuruş performansı sergileyen füze, direkt ve üstten vuruş modları ile farklı menzillerdeki hedeflere karşı etkili olabiliyor.

TANOK 120 mm Lazer Güdümlü Tank Topu Mühimmatı
TANOK 120 mm Lazer Güdümlü Tank Topu Mühimmatı (Füzesi)
TANOK 120 mm Lazer Güdümlü Tank Topu Mühimmatı (Füzesi)
TANOK 120 mm Lazer Güdümlü Tank Topu Mühimmatı

3 thoughts on “TANOK 120 mm Lazer Güdümlü Tank Topu Mühimmatı

 1. 155 mm de aynı zamanda fırtına için yapılsa, 8-10 km çevredeki antitank tank vb tehlikelere karşı koruma sağlardı. Aynı çalışmayla ikisi birden yapılabilirdi.

  1. tuna ünlü: 155 mm de aynı zamanda fırtına için yapılsa, 8-10 km çevredeki antitank tank vb tehlikelere karşı koruma sağlardı. Aynı çalışmayla ikisi birden yapılabilirdi.

   Mke Genel Müdürü 155 mm Güdümlü Topçu mühimmatı çalışmalarına başladıklarını duyurmuştu. Bu nedenle gerek duyulmamış olabilir.

 2. Açıkçası LAHAT gibi alternatif tanksavar füzelerine sahip olmak gerçekten iyi duruyor ancak seyir esnasında hedefe doğru ilerlerken çok fazla ses çıkartırsa taktiksel olarak büyük sorunlara neden olabilir. Aslında TANOK füzesiyle birlikte yeni nesil güdümlü/güdümsüz, zırh delici/patlayıcı/uçaksavar türlerinde tank mühimmatları serisi çıkartılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir