Silahlı Römork ve Konteyner Sistemi

Unidef, GES Mühendislik ve Meteksan Savunma işbirliği ile Unidef AAT taret sistemi; Meteksan Retinar PTR-X Kara Gözetleme Radarı ile birlikte GES Mühendislik Mobil Kule Sistemine entegre edilerek son kullanıcıların ihtiyacını gidermek üzere sunulmuştur.

Konteynırlaştırılmış entegre silah ve gözetleme kuleleri ( KESGK) son yıllarda giderek talep gören sistemler haline gelmiştir. Sistemin en büyük avantajı olduğu gibi taşınabilirliği hazırlık gerektirmeyen çabuk konuşlandırılma özelliği, ölçeklendirilebilir esnek ve modüler mimarisi ve insansız kullanıma uygun müstakil yapısıdır.

KESGK sistemleri özelikle sınır ötesi operasyonlarda geçici bir süre konuşlandırılacak askeri üslerin, kampların, helikopter pisti veya havalimanı gibi stratejik alt yapıların çevre güvenliğinin zaman kaybetmeksiniz alınmasında etkili bir şekilde kullanılmıştır ve kullanım konseptlerini gerçek çatışma ortamında ispat etmişlerdir. KESGK sistemleri operasyon süresinin dolmasını müteakip öncesinde bir hazırlık gerektirmeden olduğu gibi tekrar anayurda kara, deniz, hava veya tren yoluyla taşınabilmektedir. 

KESGK sistemleri görev profiline uygun olarak insanlı veya insansız kullanım için tekrar tekrar konfigüre edilebilir. KESGK sistemlerinin mimari tasarımı kendi kendilerine yetebilecek düzeyde akıllı sistemlerle donatılmasına müsaade etmektedir. Dizel jeneratörler, güneş panelleri, enerji depolama sistemleri, enerji kontrol modülleri, uydu haberleşme sistemleri, elektro optik gözetleme sistemleri, line on sight haberleşme sistemleri, keşif gözetleme radarları ve bunlarla entegre her türlü silah sistemleri, kendi korumasına yönelik sis havanları, roket durdurucu ağlar, karıştırma sistemleri ve hatta drone sistemleri yapıya kolaylıkla monte edilebilir. 

SİLAHLI RÖMORK VE KONTEYNER SİSTEMİ

Birden fazla KESGK sistemi kendi aralarında haberleştirilebilir ve bir merkezden toplu olarak uzaktan kontrol edilebilir. Böylelikle, fazla sayıda piyade veya güvenlik memuru görevlendirmeye gerek kalmaksızın çevresel ve görsel farkındalığı artırıcı (augmented visual awarness) elektro optikler ve keşif gözetleme radarları ile donatılmış KESGK sistemleri robotik askerler gibi kullanılabilir.

KESGK sistemleri stratejik ve ticari öneme sahip ve geniş alanlara yayılmış, petrol ve doğalgaz boru hatlarının, rafinerilerin, askeri ve ticari limanların, petrol dolum ve boşaltım tesislerinin, askeri ve sivil havalimanlarının, barajların, radar ve füze üstlerinin, geçici üs bölgelerinin, askeri kampların, yüksek ve alçak rakımlı her türlü sınır hatlarının kesintisiz bir şekilde korunmasında etkilidir. KESGK sistemleri silah ve askeri ekipman taşımaya müsait olmayan her türlü su üstü aracının da geçici ve gizli şekilde silahlandırılmasında kullanılabilir.

METEKSAN RETİNAR PTR-X RADARI

Bunun yanı sıra meskun mahal çatışmalarında sokak ve caddelerin kontrolünde, bina aralarının ve bölünmüş mahalle sınırlarının kontrol altına alınmasında etkili bir şekilde kullanılabilir. Alçak binaların arkasında veya sütre gerisinde saklanmış düşman unsurunun tespit ve bertaraf edilmesinde kullanılabildiği gibi bu yerlere sığınmış silahsız masum unsurların tespit edilmesinde yardımcı olur.

KESGK sistemleri üzerlerine entegre edilmiş her türlü keşif, gözetleme ve tanımlama radarları ve elektroptikleri, ileri teknoloji iletişim sistemleri, yüksek balistik hassasiyete sahip silah sistemleri ile insan hatasını bertaraf ederek, güvenli bir mesafeden karar vericilere durumsal farkındalık sağlar ve karar esnekliği tanır.

Unidef Taret Sistemi; M249, M240, M134 Minigun ve PM556 Mikro Minigun

KESGK sistemleri yüksekliği ayarlanabilir hidrolik mast veya kaldırıcılar kullanılarak faydalı görev yükünü yerden yüksekte konumlandırarak çevresel farkındalığı artırır, istenmeyen ikincil zararları (collateral damage) bertaraf eder, dost düşman ayırımını kolaylaştırır, alan hâkimiyeti sağlar ve bir güç çarpanı oluşturur. Bu faydalı görev yükünü çatışmasızlık ortamında konteynırın içinde saklayarak sistemin zarar görmesini engeller ve istihbara karşı koyma görevini sağlar.

Konteynırlaştırılmış entegre silah ve gözetleme kuleleri ( KESGK)

Kontrol Panel Özellikleri:

 • MIL-STD-810G uyumluluğu
 • 1920 x 1280 çözünürlüğe sahip, IP65 su ve toz geçirmezlik özellikli kapasitif dokunmatik ekran
 • 2 eksen parmak tip joystik ile yan (azimuth) ve yükseliş (elevation) eksen kontrolü
 • 25 veya 100 metreden kesintisiz görüntü aktarımı sağlayan eternet tabanlı ve kemirgen hayvanlara karşı korumalı kablolu bağlantı
 • Sistem üzerinde kontrol ve kamera görüntü arayüzü, gömülü kontrol yazılımı, mobil panel ile sistem arası düşük gecikmeli, yüksek hızlı haberleşme (Ethernet tabanlı)
 • Taret yan ve yükseliş konum gösterimi,
 • Silah bağlantı gösterimi,
 • Taret konum (açık, kapalı) gösterimi,
 • Batarya durum gösterimi,
 • Sistem hata tespit yazılımı
 • Gündüz kamerası, termal görüş kamerası ve lazer mesafe ölçer den oluşan elektro optik sistem

Mekanik Özellikler:

 • Taret sistemi her iki yönde 540° dönüş imkânına sahiptir.
 • Bir tur dönüşü 6 saniye içerisinde gerçekleşir.
 • Sistem aktif hale getirildiğinde araç içinden atış yapabilir konumuna gelmesi 6 saniye sürer.
 • Taret bağlantısı zeminden yapılarak taşıma ve bağlantı kolaylığı sağlar. Araç tavanına ekstra yük oluşturmaz.
 • +45° ve -20° arasında namlu hareketi yapar.
 • Taret, tüm bileşenlerini üzerinde taşıyabilir, her türlü platforma ve makinalı tüfeğe uyarlanabilir yapıdadır.
 • Araç üstü uygulamalarda, taret kapalı konumda iken seyir yapılabilir.
 • Kurulumu dışında, araçta ya da kurulduğu platformda ilave hacim ihtiyacı gerektirmez.
 • Tarete, içeriden güvenli bir şekilde ulaşılabilme imkânı vardır.
 • Taretin kapalı konuma alınması, kurulduğu araca ya da platforma balistik koruma özelliği kazandırır.
 • Gerektiğinde manuel olarak kullanılabilir.
 • -32° / +55 ° sıcaklık aralığında çalışabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir