FEDAİ Kamikaze İha

Transvaro firması tarafından geliştirilen FEDAİ, bir çeşit kamikaze iha çözümüdür.

FEDAİ, kanat katlama mekanizmasıyla donatılmış, tüpten fırlatmalı, ya bir anti-personel ya da anti-tank SEEKER (görüntü taramalı arayıcı) başlığı ile yüksek oranda hedeflenmiş saldırı kabiliyeti sağlayan bir mühimmat sistemidir.

FEDAİ, kamikaze iha çözümüdür. Fedai, tekli veya sürü kamikaze İHA/drone saldırılarını durdurmak amacıyla geliştirilen bir koruma sistemidir. İhtiyaç doğrultusunda ilerleyen dönemde Fedai’nin kendisinin de saldırı amacıyla kullanılabilecek.

Fedai, radar, termal kamera ve kontrol biriminden oluşan üç ana unsurdan oluşmaktadır. Bu üç unsurun oluşturduğu drone önleme sistemine “drone killer”dan yola çıkarak DROKA adı verilmiştir.

FEDAİ KAMİKAZE İHA VE MÜHİMMAT SİSTEMİ
  • Yüksek hedef doğruluğu
  • Değiştirilebilir SEEKER başlıkları
  • Düşük akustik iz
  • Modüler / çoklu fırlatma sistemi
  • DROKA sistemleri ile entegre çalışabilme özelliği
  • Komuta Kontrol Sistemleri ile entegre olma kabiliyeti

Sistem, tespit radarı, Elektro Optik Suit, kamikaze iha ve komuta kontrol sistemlerinden oluşmaktadır.

Radar 10-12 kilometreden herhangi bir uçan yabancı cismi tespit ettiğinde elektro optik süit gündüz, gece, sis fark etmeksizin hedefe dönerek cismi analiz eder ve bir tehdit olup olmadığına karar verir. Yaklaşan cismin koordinat, yön, hız bilgilerinin oto pilota yüklenmesi sonrasında Fedai tüpten otomatik ayrılarak hedefe yönelir. Fedai’nin tehdide yaklaşınca kendi optik arama sistemiyle hedefin üzerinde, sürü halinde ise içinde patlayarak çok etkili harp başlığıyla geniş bir yarıçapta tehdidi etkisiz hale getirir. Görev iptallerinde paraşüt açarak yere iniş yapabilmektedir.

FEDAİ KAMİKAZE İHA VE MÜHİMMAT SİSTEMİ

Fedai’nin kalıpları Garanti Kompozit, harp başlığı Troy Teknoloji, komuta kontrol mekanizması Havelsan firmaları tarafından geliştirilemktedir.

Teknik Özellikler
Max. havadaki hız80 km/h (50 mph)
Max. rakım500 metre (1600 ft)
Mesafe40 km (25 mi)
Dayanıklılık30 dk
Harp BaşlığıTermobarik 2.5 kg
Harp Başlığı Etkisi25 mt
Parçacık Etkisi10.000 adet
Paraşüt inişVar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code