PARS 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç

FNSS ürün ailesinin yeni üyesi PARS 4X4; İleri gözetleme, anti- tank ve komuta kontrol gibi özel maksatlı görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmış bir araçtır. Araç tüm operasyonel gereksinimlere cevap verecek şekilde kurgulanmıştır.

PARS 4X4, 25-30 Bg/ton gücündeki araç 1.9 m’lik düşük bir siluete ve amfibi özelliğe sahiptir. 5 kişilik mürettebatı bulunan araç hiçbir hazırlık gerektirmeden derin ve akıntılı suda operasyon yapabilir. Aracın sudaki arttırılmış manevra kabiliyeti ise, arkasında konumlandırılan iki adet su jeti ile sağlanmaktadır. Araç, suda nokta (Pivot) dönüşü yapabilmekte ve aynı zamanda arzu edildiğinde suda geri istikamete doğru hareket edebilme kabiliyetine sahiptir.

FNSS PARS 4X4 12.7 MM
FNSS PARS 4X4 12.7 MM

Yere yakın ağırlık merkezi, tam bağımsız süspansiyon sistemi, ABS destekli hidrolik disk frenleri, düşük yer basıncı, arttırılmış yaklaşma ve uzaklaşma açıları, azaltılmış kırılma açısı ile her türlü zorlu arazide hareket edebilmektedir. %70 dik eğim tırmanabilen , %40 yan eğimde tutunabilen PARS 4X4, 50 cm dik engelleri de kolaylıkla geçebilmektedir. Aracın önünde yer alan hidrolik kurtarma vinci sayesinde, ihtiyaç halinde kendini kurtarma özelliğine sahiptir.

PARS 4X4’ün hareket kabiliyeti, merkezi lastik şişirme sistemi ile arttırılmış olup, lastik içi katı disk sistemi sayesinde “Patlak Gider” (Run Flat) özelliğine de sahiptir. PARS 4X4 asfaltta 120 km/h max hız ve 700 km menzile sahiptir. Arazide 4X4 özelliğindeki araç otoyolda 4×2 pozisyonuna geçebilmektedir. Gevşek ve kaygan zeminde aks kilidi bulunan PARS 4X4 otomatik bir şanzımana sahiptir.

FNSS PARS 4×4 Araç Tipleri:
PARS 4×4 Kaideye Monteli Anti-Tank Füze Sistemi
PARS 4×4 Genel Maksat, 7.62 mm, 12.7 mm Makineli Tüfek veya 40 mm Bomba Atar Koruma Kalkanlı Kupola Monteli
PARS 4×4 12.7 mm UKSS Monteli Komuta Aracı
PARS 4×4 Keşif ve İleri Gözetleme

PARS 4x4 ARAÇ TİPLERİ
PARS 4×4 ARAÇ TİPLERİ

Balistik gereksinimlere uygun olarak tasarlanan balistik korumalı camlar aynı zamanda sürücü ve araç içeresindeki tüm personele çok geniş bir görüş açısı sağlamaktadır. PARS 4X4, entegre gece ve gündüz kameraları sayesinde karanlık ortamlarda dahi sürücü ve komutana kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Sürücü, komutan ve nişancı için özel olarak geliştirilen kumanda ve ikaz panelleri ile yükseklik ayarlı mayın koruma koltukları; farklı ölçü ve donanımlardaki askeri personelin ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır.

Mayınlara ve el yapımı patlayıcılara karşı korumalı olan aracın gövdesi, balistik malzemeden üretilmiştir.
Farklı görev ve kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik ekipmanların araç içerisinde kullanılması veya taşınması göz önünde tutularak tasarlanan araç, yük taşıma kapasitesi ve açık mimari özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

FNSS PARS 4X4 STA
FNSS PARS 4X4 STA

PARS 4X4, CH-47 Chinook ağır yük helikopteri dahil her türlü askeri kargo uçağı ile taşınabilmektedir.

İşletme maliyetini düşürmek için birçok parça tasarımı araç ömrü ile aynı tutulmuştur. Araç arazide hızlı sökülüp takılabilen bir güç grubu sayesinde bakım ve lojistik destek kolaylığı sağlamaktadır.

Genel Bilgiler

Güç Ağırlık Oranı25-30 Bg/ton
MotorDizel
Mürettebat Kapasitesi5
Uzunluk< 5 m
Genişlik< 2.5 m
Yükseklik (Gövde)< 1.9 m
Havada NakilC130H, A400, C17, C5, CH-47 Chinook
TransmisyonTam Otomatik
NATO’nun Tek Yakıt Konseptine
Uygun EURO 3 Güç Paketi
F34 Yakıtı, JP8
Aks Sayısı2
Tahrik Edilen Aks SayısıTümü
Süspansiyon SistemiÇift Salıncaklı, Bağımsız ve Helezonik Yay
Fren Sistemi
ServisTüm Tekerlerde Hidrolik ve ABS’li
ParkAktarma Organlarına Entegre,
Mekanik Yaylı ve Hidrolik Kontrollü
Elektrik SistemiMIL STD 1275,
MIL STD 461

 

Hareket Kabiliyetleri

Azami Yol Hızı 120 km/s
Suda Yüzme Hızı8 km/s
Azami Yol Menzili700+ km
Yaklaşma Açısı54o
Uzaklaşma Açısı42o
Azami Meyil Tırmanma%70
Azami Yan Meyil%40
Dik Engel Aşma50 cm
Hendek Aşma90 cm
Dönüş Yarıçapı< 7 m

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir