KAPLAN Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı

FNSS tarafından üretilen KAPLAN; muharebe ağırlığına bağlı olarak 22-25 Bg/ton güç ağırlık oranında, otomatik şanzımanlı, ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip, yeni nesil zırhlı muharebe aracıdır. Araç farklı ekipman ve alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir.

KAPLAN; paletli, 6 yol tekerlekli, düşük siluetli, soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahiptir. Gelişmiş süspansiyon palet sistemi araçta oluşan titreşimi azalt- maya ve yol tutuşunu arttırmaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Üstte ise, geniş personel kapağı ile sürücü için özel geliştirilen ve görüş açısını arttıran kapakları mevcuttur. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki ka- paklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh plakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır.

KAPLAN amfibi özelliğine sahip sınıfındaki az sayıdaki araçlardan biridir. Araç arkasında yer alan iki adet su itki sistemi sayesinde derin ve akıntılı sularda operasyon yapmaya izin verir. Suda nokta dönüşü yapabildiği gibi geri istikamete de hareket edebilmektedir. Bununla birlikte kullanıcıya su kenarında hiçbir hazırlık yapmadan suya girebilme imkânı da verir.

FNSS KAPLAN-20
FNSS KAPLAN-20

KAPLAN’nın gövdesi, balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Gövde; su sızdırmaz olup, kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi aracın ön kısmında yer alırken; nişancı ve komutan mahalleri aracın orta kısımda bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise personel taşıyıcı versiyonunda 8 kişilik, silah kuleli versiyonun da ise 6 kişilik personel (manga) bölümü yer alır.

Sürücüye, araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücü için karanlıkta araç kullanımına imkan sağlayan entegre gece görüş sistemleri, kullanıcının isteği doğrultusunda temin edilebilmektedir.

KAPLAN Hafif Paletli Zırhlı Araç Konsepti, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. tarafından anti-tank (STA-Px), zırhlı muharebe ve zırhlı keşif görevlerini yerine getirmek için geliştirilmiş yeni nesil zırhlı bir platformdur. KAPLAN farklı tiplerde insanlı ve insansız kule, anti-tank güdümlü füze sistemleri ve keşif ekipmanları ile donatılabilmektedir. Güdümlü tank savar aracı (STA-Px) konfigürasyonu, azami beş personel taşıma kapasitesine sahiptir. Araç üzerinde bulunan insansız tank-savar kulesi, sahip olduğu Roketsan OMTAS füzeleri ve üstün gece ve gündüz hedef tespit sistemleri sayesinde modern ana muharebe tanklarına karşı yüksek etkinlik sağlamaktadır. Sistemde bulunan 12.7mm kalibrede ağır makinalı tüfek, yakın koruma ateş gücü sağlamaktadır. KAPLAN, NATO STANAG

FNSS KAPLAN STA-PX
FNSS KAPLAN STA-PX

4569 Seviye 4’e uygun balistik koruma sağlamaktadır. Araç, balistik çelik ya da seramik zırh ile donatılabilmektedir. Yine STANAG 4569 Seviye 3a’ya uygun mayın koruması sağlanmaktadır. KAPLAN, ana muharebe tanklarına arazide eşlik edebilecek üstün hareket yeteneğine sahiptir.

Genel Bilgiler

Güç Ağırlık Oranı25 Bg/ton
MotorDizel
TransmisyonTam Otomatik
Mürettebat Kapasitesi3+6 veya 3+8 (Nişancı, Sürücü ve Komutan)
Uzunluk6.5 m
Genişlik3.15 m (Aktif Koruma Hariç)
Toplam Yükseklik2 m
Elektrik Sistemi24 V
Süspansiyon SistemiBurulabilen Mil
Direksiyon SistemiTransmisyon Bağlantılı

 

Görev Ekipmanları

360 Derece Durumsal Farkındalık
Kablosuz Dış Haberleşme Sistemi
Seyrüsefer Sistemi
Harici Güç Ünitesi
Dış Ortam Işığına Duyarlı İç Aydınlatma Sistemi
Sürücü Termal Görüntüleme Sistemi
Keskin Nişancı Tespit Sistemi
Muharebe Alanı Yönetim Sistemi
Dost/Düşman Tanıma Sistemi

 

Silah Sistemleri

Ana Silah30 mm Otomatik Topa Sahip Uzaktan
Komutalı Kule (UKK)
Eş Eksenli Silah7.62 mm Makineli Tüfek

Beka

KBRN Koruma Sistemi
KBRN Tespit Sistemi
İklimlendirme Sistemi
Otomatik Yangın Bastırma
Patlama ve Sızdırmaya Karşı Dayanıklı Yakıt Tankları
Modüler Zırh
Aktif Koruma
Mayın Korumalı Koltuklar
Sis Havanları

 

Hareket Kabiliyeti

Azami Yol Hızı  70 km/s
YüzmeAmfibik
Azami Yol Menzili650+ km
Azami Meğil Tırmanma%60
Azami Yan Meyil%40
Hendek Aşma2.6 m
Dik Engel Aşma0.70 m

 

Atış Kontrol Sistemi

Bağımsız Panaromik Komutan Periskopu
Gece Görüş
Gündüz Görüş
Lazer Mesafe Ölçer
Atış Kontrol
Stabilize Nişancı Periskopu
Gece Görüş
Gündüz Görüş
Lazer Mesafe Ölçer
Atış Kontrol
Stabilize Elektrikli Kule Sürüş Sistemi

 

 

FNSS KAPLAN-20
FNSS KAPLAN-20
FNSS KAPLAN-20 İÇ MEKAN
FNSS KAPLAN-20 İÇ MEKAN
FNSS KAPLAN-20 İÇ MEKAN
FNSS KAPLAN-20 İÇ MEKAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir